VIEDEŇ, BRATISLAVA. Pred pol rokom lámali Rakúšania rekordy ako euroskeptici. Žiaden z členských štátov únie nebol rozladený z Bruselu tak, ako 8-miliónové Rakúsko, ktoré zo svojho členstva najviac profitovalo.
Len 36 percent ľudí vtedy tvrdilo, že im vstup do Európskej únie v roku 1995 priniesol výhody.
Ešte v lete počas predvolebnej kampane bodovali dve krajne pravicové strany, ktoré štvali proti Európskej únii či prisťahovalcom.
Zväz pre budúcnosť Rakúska dnes už zosnulého Jörga Haidera a Slobodní Heinza-Christiana Stracheho dostali v septembrových voľbách dokopy 29 percent hlasov.
Nové časy
Teraz je všetko inak, hoci sa všetky členské krajiny vrátane Viedne obávajú, ako im finančná kríza skomplikuje život. Napriek tomu sa nálada v krajine radikálne zlepšila.
Až 47 percent Rakúšanov, si dnes myslí, že členstvo v únii predsa len výhody má.
To je nárast o 11 percent od jarného Eurobarometra, ktorý únia opakuje každý polrok, aby zisťovala nálady v členských krajinách.
Ak na jar bolo Rakúsko s prehľadom na poslednom mieste medzi štátmi únie, teraz za sebou nechalo päť nespokojnejších krajín.
Žiadna z krajín pritom tak jednoznačne nezmenila svoj postoj v otázke, či Európska únia pomáha pred negatívnymi dôsledkami finančnej krízy. Rakúsko sa ocitlo na čele rebríčka, keď zaznamenalo nárast o 15 percent.
Nadávali, teraz sa modlia
„Je to pozoruhodné a úžasné, že práve Rakúšania očakávajú v časoch finančnej krízy ochranu a pomoc od únie. Výsledky Eurobarometra ukazujú typickú rakúsku kolísavosť mysle.
Nadávajú na úniu, ale keď príde búrka, začnú sa k nej modliť,“ hovorí pre SME Otmar Lahodynsky, novinár z rakúskeho týždenníka Profil, ktorý sa venuje vzťahom s Európskou úniou.
Politológa Petra Filzmaiera z Univerzity v Grazi výsledky najnovšieho Eurobarometra neprekvapili.
Vysvetľuje to tým, že „euro sa napriek finančnej kríze drží a únia prijala niekoľko opatrení“. V krízových situáciách ľudia podľa neho hľadajú pomoc u politikov, domácich či európskych.
Obaja upozorňujú, že počet Rakúšanov, čo boli proti rozšíreniu únie na východ, sa však nezmenil. V tomto smere je Viedeň stále na chvoste členských krajín. Až 52 percent tvrdí, že prijatie dvanástich nových štátov vrátane Slovenska úniu oslabilo.
„Navyše stále ostáva veľa ľudí, čo sa o úniu nezaujímajú vôbec alebo sú o nej veľmi málo informovaní,“ dodáva Filzmaier.
Dočasná radosť
A ani najnovšie nadšenie nemusí pod Alpami vydržať večne. Rakúšania, rovnako ako mnoho obyvateľov únie, majú priveľké očakávania.
„Ak zásahy únie európskej ekonomike nepomôžu, tak sa z pomocníkov veľmi rýchlo stanú previnilci,“ dodáva Filzmaier.
Potom sa v Rakúsku všetko vráti do starých koľají. Ak budú našim západným susedom prekážať vysoké ceny za potraviny či benzín, vylejú si zlosť na byrokratoch z Bruselu.