BRATISLAVA. Ak sa vám stane úraz na lyžiarskom svahu v zahraničí a nemáte poistenie liečebných nákladov či komplexné cestovné poistenie, môže vám pomôcť aj Európsky preukaz zdravotného poistenia.
Hoci po jeho predložení máte v krajinách Európskej únie nárok na taký rozsah bezplatnej zdravotníckej pomoci, ako majú občania krajiny, v ktorej sa vám úraz stal, nepomôže vám všade a vo všetkých situáciách, ktoré cestovné poistenie zahŕňa.
Verejná, nie súkromná sieť
Bernadett Gráf, riaditeľka odboru marketingu poisťovne OTP Garancia vidí výhodu Európskeho preukazu zdravotného poistenia v tom, že pokrýva potrebnú a nie iba neodkladnú zdravotnú starostlivosť.
„Nevýhodou preukazu je, že poistenec sa môže dať ošetriť iba vo verejnom zdravotnom systéme, nevzťahuje sa totiž na súkromný zdravotný systém. Nekryje asistenčné služby ako komerčné poistenie,“ dodala. Jeho územná platnosť je ohraničená štátmi EÚ, okrem toho platí na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku a vo Švajčiarsku.
V niektorých krajinách únie je však bežná pomerne vysoká spoluúčasť pacienta, niekde až do výšky 30 percent. Sú tiež štáty, v ktorých sa zo zdravotného poistenia neuhrádzajú lieky, alebo sa v nich platí za prevoz, či za pobyt v nemocnici.
„Ak nie sú určité úkony v danom štáte hradené zo základného zdravotného poistenia, musí si ich náš občan zaplatiť,“ upozorňuje Judita Smatanová, hovorkyňa poisťovne Union.
Poistka k preukazu
Poisťovne vidia nevýhodu preukazu aj v tom, že sa k nemu nedá pripoistiť zodpovednosť za škodu či iné riziká. „V rámci Európskeho preukazu zdravotného poistenia nie je asistenčná služba, ani sa nehradí repatriácia pacienta či prevoz telesných pozostatkov,“ vraví Lucia Muthová, hovorkyňa Allianz – Slovenskej poisťovne.
Poisťovne preto odporúčajú aj tým lyžiarom, ktorým zdravotná poisťovňa európsky preukaz poistencia vystavila, aby si k nemu prikúpili aj komerčné cestovné poistenie.
Nevýhodou európskeho preukazu je to, že nekryje súkromný zdravotný systém a asistenčné služby.
Bernadett Gráf, riaditeľka odboru marketingu OTP Garancia poisťovňa
Koľko môže stáť ošetrenie
Zlomená panva po lyžovačke vo Francúzsku ošetrenie a letenka 150 000 korún (4979,09 eura).
Vykĺbené rameno po páde v Rakúsku preprava vrtuľníkom a ošetrenie v nemocnici 145 000 korún (4813,12 eura).
Ambulantné ošetrenie po alergickej reakcii na slnko v Taliansku 5000 korún (165,97 eura).
Zdroj: www.poistenie.sk prepočet konverzným kurzom 1 euro = 30,1260
Riziko číha aj na horách u nás
Poisťovne odporúčajú myslieť na poistenie ajpri lyžovačke na Slovensku. Záchrana horskou službou vyjde drahšie ako poistka.
Bez poistenia na lyžovačku do cudziny vycestuje len málo lyžiarov, ale poistiť sa počas lyžovania na niektorom zo svahov na Slovensku považujú mnohí za zbytočné.
Poisťovne pritom upozorňujú najmä na to, že od júla 2006 musia ľudia, ktorých zachraňuje Horská záchranná služba, v plnej výške uhradiť náklady spojené s technickou časťou zásahu poskytnutého Horskou záchrannou službou.
Viaceré poisťovne ponúkajú klientom poistenie nákladov na zásah Horskej záchrannej služby. To, ktoré sa dá uzavrieť v Unione, zahŕňa vyhľadávanie v horskej oblasti, vyslobodzovanie, prepravu vrátane leteckej prepravy. V prípade, že sa stane najhoršie, tiež prevoz telesných pozostatkov.
Kooperatíva má poistenie úrazu, ale aj poistenie nákladov horskej služby zahrnuté do tuzemského cestovného poistenia. Jeho súčasťou je aj poistenie batožiny a zodpovednosti za škodu spôsobenú inému. Wüstenrot má poistenie zásahu horskej služby zahrnuté do individuálneho zdravotného poistenia, náklady na zásah pritom hradí do výšky 316 323 korún (10 500 eur). Zásah horskej služby sa v tejto poisťovni dá dohodnúť aj k cestovnému poisteniu.
Alllianz – Slovenská poisťovňa odporúča klientom lyžujúcim sa na Slovensku uzavrieť cestovné poistenie, ktoré okrem batožiny a úrazu zahŕňa aj zodpovednosť za škodu. Záchranné akcie sa dajú v tejto poisťovni pripoistiť.
(den)