Mínusové teploty zväzujú stavbárom ruky

Kedy sa začína stavbárska zima určuje vonkajšia teplota. Betónu, murovaniu a stierkam, ktoré neobsahujú špeciálne prísady, škodia mínusové teploty.

(Zdroj: www.sxc.hu)

Kedy sa začína stavbárska zima určuje vonkajšia teplota. Betónu, murovaniu a stierkam, ktoré neobsahujú špeciálne prísady, škodia mínusové teploty.

Dva roky zvyčajne trvá, kým sa od dátumu kúpy pozemku od developera v novej lokalite môžete začať sťahovať do svojho. Vlastníctvo sa už v súčasnosti dá vybaviť za pár týždňov, niekoľko mesiacov až rok môže developerovi trvať, kým vybuduje inžinierske siete.

Samotná výstavba rodinného domu, keď už sú pripravené všetky podklady (povolenia a projekt overený v stavebnom konaní) by v prípade klasickej murovanej stavby nemala byť kratšia ako šesť až sedem mesiacov. Toto je najkratší čas, ktorý podľa odborníkov stavebník potrebuje na to, aby dodržal všetky stavebné technológie. Samozrejme, ak má to šťastie, že nenastanú problémy vo financovaní či v dodávke materiálov a stavebných prác a stavbe praje aj počasie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pri montovaných domoch je čas výstavby výrazne kratší a s výnimkou fasády prácam neprekáža ani mráz.

Pod strechu do zimy

Výstavbu rodinného domu je najlepšie nechať na jar. Odporúča to riaditeľ úradu Slovenskej komory stavebných inžinierov Vojtech Mozgay. Zvyčajne sa práce začínajú v marci, ak to počasie dovolí. Podmienkou pre bezproblémový postup prác je rozmrznutá pôda.

"Stavať možno začať aj na jeseň, urobia sa základy, ktoré je vhodné zasypať štrkom a potom výstavba čaká až do jari, keď počasie už dovoľuje vykonávať ďalšie stavebné práce," hovorí Mozgay. Po zime uľahnutá vrstva štrku sa doplní do potrebnej výšky a pokračuje sa v stavbe.

Ďalšou možnosťou je začať s výstavbou rodinného domu v jesenných mesiacoch, v septembri najneskoršie v októbri. Vtedy by však mal stavebník myslieť na to, že do príchodu prvých mrazov by mal dom dostať "pod strechu", čo znamená aspoň dokončiť hrubú stavbu. Výhodnejšie je však v tomto prípade dom uzatvoriť oknami a dverami. To umožní aj počas zimy pracovať vo vnútri stavby, ktorú už možno temperovať a pokračovať napríklad inštalačnými prácami.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhoduje príchod mrazu

Kedy sa začína stavbárska zima, to určuje vonkajšia teplota. Hraničnou hodnotou je podľa Mozgaya mínus päť stupňov Celzia, kedy je ešte možné vykonávať betonárske práce bez špeciálnych prísad.

Mínusové teploty zabraňujú vykonávaniu takzvaných "mokrých" procesov. Teda každej stavebnej práce, pre ktorú je nutné použiť vodu. Keď mrzne, nie je možné betónovať, murovať, stierkovať ani nahadzovať omietku (opäť, ak materiál neobsahuje špeciálne prísady). Napríklad betón, ktorý sa nenechal "dozrieť" v teplotách vyšších ako mínus päť stupňov potrebné štyri týždne by sa potom v plusových teplotách mohol rozpadnúť. Neukončili by sa totiž potrebné chemické procesy (hydratácia betónu), ktoré zabezpečia výsledné fyzikálne vlastnosti. "Keďže betón pri vyzrievaní vytvára technologické teplo, hraničnou teplotou vzduchu nie je napríklad pri základoch nula, ale mínus päť stupňov Celzia," hovorí Mozgay.

SkryťVypnúť reklamu

Použitie rôznych chemických prísad, ktoré umožňujú vykonávať mokré procesy sa pri výstavbe rodinných domov na rozdiel od veľkých montovaných stavieb veľmi nevyužíva.

Montovať sa dá aj v zime

Výstavba montovaných domov je nielen rýchlejšia ako je to pri klasickom murovanom dome, no ani mráz v tomto prípade neznamená prekážku. Používajú sa suché stavebné technológie. "Nie je problém montovať domy aj počas zimných mesiacov. Jediná vec, ktorú musíme spraviť až na jar, je farebná fasáda. A to preto, aby nepopukala, keby sa teplota pohybovala v mínusových hodnotách," hovorí Patrik Marton z firmy Safeko Home, ktorá montované domy stavia.

Dodávatelia montovaných domov zvyčajne využívajú ako nosnú konštrukciu drevo alebo ľahké oceľové profily. Opláštenie tvorí OSB doska, sadrokartónové či sadrovláknité dosky, vo vnútri panelov býva ako tepelná izolácia použitá minerálna vlna a podobne.

SkryťVypnúť reklamu

"Na vonkajšie steny idú polystyrén alebo opäť rôzne minerálne vlny a spomínaná farebná fasáda, ktorú ak nie sú mínusové teploty možno nanášať 24 hodín po tom, čo stavebná firma na kléber so sieťkou naniesla penetračný náter," hovorí Marton.

Výstavba montovaného rodinného domu tak môže v najlepšom prípade trvať od siedmich týždňov do troch až štyroch mesiacov. Závisí od typu domu. Každý však takýto typ domu, napriek niektorým ďalším výhodám neuprednostňuje. <

Nevyhnutný dozor

Úlohou stavebného dozoru, ktorý musí zo zákona mať každá svojpomocná stavba, je nielen sledovať dodržiavanie projektu, ale aj predpísaných stavebných postupov. Murovanie či betónovanie v čase, kedy stavbu ohrozuje mráz by podľa Slovenskej komory stavebných inžinierov takýto odborník nemal dopustiť. Odborníka na stavebný dozor zabezpečuje pri stavbe na kľúč zvyčajne firma. Stavebník, ktorý si výstavbu rodinného domu zabezpečuje sám kontakty na oprávnené osoby môže získať cez Slovenskú komoru stavebných inžinierov (na webe sú len členovia komory, no komora na vyžiadanie dá kontakty aj na tých odborníkov, ktorí nie sú jej členmi). Cena za stavebný dozor je vecou dohody, zvyčajne sa však platia dve percentá z nákladov na stavbu.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa stavebného zákona osoba vykonávajúca stavebný dozor má tieto povinnosti:

* sleduje spôsob a postup uskutočňovania stavby tak, aby sa zaručila bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci, riadna inštalácia a prevádzka technického vybavenia na stavbe, odborné ukladanie stavebných výrobkov a hmôt, vhodnosť ich použitia a odborné ukladanie strojov a zariadení, sleduje vedenie stavebného denníka,

* zodpovedá za súlad priestorovej polohy s dokumentáciou stavby, za dodržanie všeobecných technických požiadaviek na výstavbu a spoluzodpovedá za dodržanie podmienok rozhodnutí vydaných na uskutočnenie stavby, najmä územného rozhodnutia a stavebného povolenia,

* vplýva na odstránenie závad, ktoré na stavbe zistil; ak nemožno závady odstrániť v rámci výkonu stavebného dozoru, bezodkladne ich oznámi stavebnému úradu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 148
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 5 457
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 187
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 671
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 3 161
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 969
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 765
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 490
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu