TEL AVIV. Prímerie medzi Hamasom a Izraelom sa po polroku skončilo. Palestínske hnutie vyhlásilo, že už nemá záujem obnoviť dohodu o pokoji zbraní, ktorá včera vypršala.
Údajne preto, že Izrael nedodržiaval dohodnuté podmienky. Krach prímeria, ktoré nikdy nebolo stopercentné, ale viac–menej sa dodržiavalo, sa hneď aj prejavil.
Okamžité zrážky
Islamský džihád s „posvätením“ od Hamasu poslal na izraelské územie niekoľko rakiet Kassam a Izrael na to odpovedal leteckými útokmi. Napriek tomu sa obidve strany budú snažiť zabrániť eskalácii napätia.
Boje v pásme Gazy nateraz nevyhovujú ani jednej zo strán konfliktu. Hamas chce v Gaze posilniť svoj imidž organizácie, ktorá sa vie postarať o blaho svojich ľudí a v Izraeli budú onedlho predčasné voľby.
Izraelské zdroje však naznačujú, že ak budú teroristi stupňovať útoky na Izrael, nezostane židovskému štátu iné len zasiahnuť. Hovorí sa dokonca o veľkej vojenskej operácii či opätovnej okupácii Gazy, čo by znamenalo otvorenú vojnu.
Izrael sa z pásma Gazy stiahol v roku 2005, stále však konroluje vstup do pásma, aj jeho vzdušný a námorný priestor.
Prímerie medzi Izraelom a Hamasom sa vzťahovalo len na pásmo Gazy, ktoré hnutie ovláda. Palestínsky západný breh zostával v starom režime.
Pokoj zbraní sa relatívne dodržiaval: významne klesol počet raketových útokov na izraelské prihraničné oblasti, armáda obmedzila odvetné akcie aj poľovačky na popredných lídrov teroristických organizácií.
Z prímeria profitovali obe strany. Dôvodov, prečo ho Hamas odmietol predĺžiť, je viac.
Prímerie posilnilo Hamas
Jedna z verzií hovorí, že hnutie sa snaží Izrael pritlačiť, aby prímerie platilo aj pre západný breh. Iná zase naznačuje, že Hamas chce počkať na výsledky parlamentných volieb v Izraeli. Ak by totiž zvítazil pravicový Likud známy svojím tvrdým postojom k terorizmu, mohol by to byť problém.
Hoci prímerie malo veľa pozitív, faktom je, že prispelo k posilneniu hnutia Hamas. Nielen politicky, ale aj vojensky. Bojovníci Hamasu (na snímke Reuters) počas prímeria poctivo trénovali a údajne sa zvýšil aj raketový arzenál organizácie.
Autor: Jana Shemesh © SME