LUXEMBURG, BRATISLAVA. V Európe pribudne ďalší štát, kam budú môcť pacienti v terminálnom štádiu choroby vycestovať, ak budú chcieť predčasne ukončiť svoj život. Luxemburský parlament vo štvrtok legalizoval eutanáziu, čo bude panovníka najmenšej kontinentálnej krajiny únie stáť niektoré jeho právomoci.
Veľkovojvoda Henri, ktorý ako presvedčený katolík ešte pred hlasovaním parlamentu odkázal, že zákon o eutanázii bude vetovať, si vykoledoval zmenu ústavy.
Európa rieši právo na smrť
Poslanci už pred týždňom schválili úpravu 34. článku ústavy, ktorá obmedzí úlohu monarchu len na vyhlasovanie, nie prijímanie zákonov. „Zákony len technicky uvedie do platnosti,“ povedal agentúre Reuters luxemburský premiér JeanClaude Juncker.
Zákonodarci majú aj podporu verejnosti. Proti zámeru panovníka a za oklieštenie jeho právomocí sa v prieskumoch verejnej mienky postavila väčšina z asi 480tisíc občanov.
Rozhodnutie Luxemburgu kritizoval najmä Vatikán. Pápež Benedikt XVI. sa v Ríme stretol s luxemburským vyslancom pri Svätej stolici Paulom Duhrom.
„Úmyselné rozhodnutie pripraviť nevinných ľudí o život je z morálneho hľadiska vždy zlom a nemôže byť zákonné,“ povedal pápež podľa agentúry ANSA na stretnutí.
Luxembursko bude len treťou krajinou Európskej únie po Holandsku a Belgicku, ktorá eutanáziu legalizovala. Zákon o asistovanej samovražde platí ešte vo Švajčiarsku.
V Luxembursku budú mať na eutanáziu nárok nevyliečiteľne chorí pacienti, ktorí o ňu opakovane požiadajú a dostanú súhlas aspoň dvoch lekárov a panelu odborníkov.
Otázkou eutanázie sa zaoberá čoraz viac európskych krajín. V Taliansku vzbudil rozruch prípad 38ročnej Eluany Englarovej, ktorá je už 16 rokov v kóme. Jej otec za právo odpojiť ju z prístrojov bojuje desať rokov.
V novembri taliansky súd prijal rozhodnutie, ktoré lekárom takýto krok povolilo napriek tomu, že eutanázia nie je v krajine zákonne povolená. Médiá písali aj o 13ročnej Britke Hannah Jonesovej, ktorá si pred liečbou zvolila radšej smrť.
Cirkev kritizuje OSN
Vatikán, najväčší odporca eutanázie, už minulý mesiac kritizoval 60 rokov starú definíciu zdravia Svetovej zdravotníckej organizácie. Tvrdí, že je príliš široká a uľahčuje právne žiadať o eutanáziu. Podľa nej je zdravie stav úplnej fyzickej, psychickej a sociálnej spôsobilosti a nielen absencia choroby.
„Človek tak môže tvrdiť, že život sám je už chorobou,“ napísal vatikánsky denník Osservatore Romano. To je podľa denníka napríklad prípad 25ročného Brita, ktorý žiada vo Švajčiarsku o eutanáziu, pretože je po nehode pripútaný na invalidný vozík.
Chápem, že veľkovojvoda má morálne výhrady. Ale keď
raz parlament schváli nejaký zákon, musí vstúpiť aj do platnosti.
JeanClaude Juncker, luxemburský premiér