HAVANA. Admirál Čabanenko, najmodernejší torpédoborec a stíhač ponoriek, vedie ruskú vojenskú flotilu, ktorá zakotvila na Kube. Na prvej návšteve komunistického ostrova od rozpadu Sovietskeho zväzu ruské lode zostanú päť dní.
Manévre sa považujú za demonštráciu sily Kremľa v Karibiku neďaleko hranice Spojených štátov. Už v decembri uskutočnilo Rusko spoločné cvičenia s Venezuelou.
„Cieľom je upevniť námorné vzťahy Kuby a Ruska,“ oznámil nedávno hovorca ruského námorníctva Igor Dygalo. Moskva odmieta, že vysielaním krížnikov do „podbruška americkej sféry vplyvu“ chce Američanov provokovať.
Spoločné manévre s Caracasom však Moskva oznámila vzápätí po tom, ako Spojené štáty poslali vojenské lode s humanitárnou pomocou cez Čierne more do Gruzínska počas jeho vojny s Ruskom v lete.
Oficiálne ruskokubánske vzťahy, ktoré prerušil rozpad ZSSR, obnovil prezident Dimitrij Medvedev na návšteve Kuby koncom novembra. Na Kubu chce Rusko dodávať lietadlá, zbrane, kamióny, osobné autá a ďalšie priemyselné výrobky. Podobne sa snaží prenikať aj do ďalších latinskoamerických krajín.