radmi. Takto to vyzerá celkom fajn, ale pravdou je, že daňový úrad chce, aby ľudia udávali neplatičov.
Oznámil, že výrazne zvýšil odmenu za informácie o ľuďoch, ktorí nepriznali všetky svoje príjmy. A keďže veľa ľudí je teraz pred osobným bankrotom, daňoví úradníci si myslia, že okrem toho, že si budú kupovať lístky do lotérie, by sa mohli snažiť aj o ďalší príjem. Daňováci tiež rátajú s tým, že bankrotári sú teraz zatrpknutí a teda ochotnejší „bonzovať“ na úspešnejších. Dane v Izraeli sú progresívne a pomerne vysoké a ľudia nie sú veľmi ochotní ich platiť. Hlavne, keď sa ukazuje, že ich zástupcovia ich bezhlavo míňajú a ešte sa ani nerozpakujú si sem tam niečo ukradnúť aj pre vlastné potešenie.
Nápad daňového úradu podľa mňa ukazuje jeho hlboké zúfalstvo z vlastnej neschopnosti a zlého príkladu, ktoré daňovníkom dávajú politici. Veď spoliehanie sa na závisť a udavačstvo je čistá beznádej.
Ale daňový úrad určite bude mať nejaké výsledky do štatistiky. Vždy sa nájde niekto, kto s radosťou udá svojho blížneho. A je celkom pravdepodobné, že aj oprávnene. Lebo taký je už život a ľudia sú len ľudia. Len škoda, že spravodlivosť takmer nikdy nezasiahne, tých čo kradnú, až sa zelená. Na tých môže prísť udaní a udaní a nič.
Izrael, ktorý v posledných rokoch zažil nechutné korupčné škandály popredných politikov aj podnikateľov, o tom vie svoje. Takže v nasledujúcich týždňoch daňové úrady zahrnú udania a pár ľudí za to dostane zaplatené. Štát sa bude môcť pochváliť lepším výberom daní a udavači dostanú svoje. Len dúfajme, že už pekne zdanené.
Autor: dopisovateľka SME z Blízkeho východu