SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Mars podľa amerických vedcov v minulosti napĺňal ďalšiu z podmienok nutných pre vznik života. Sonda Mars Reconnaissance Orbiter objavila v oblasti Nili Fossae (na snímke NASA) stopy usadených uhličitanov, ktoré dokazujú, že marsová voda musela byť neutrálna alebo zásaditá. Nálezy však hovoria o „vhodných podmienkach“ zhruba pred tri a pol miliardami rokov.
Podľa vyjadrení NASA sa však takéto minerály v kyslom prostredí rozpúšťajú, ich nález teda naznačuje, že podmienky pre život na Marse stále nemusia byť až také zlé, ako sa predpokladalo. Vedci však zdôrazňujú, že ich nález hovorí len o minulosti planéty, nie o jej súčasnosti.
„Našli sme dôkazy, že nie všetky oblasti Marsu boli - ako sa predpokladalo - kyslým prostredím. Prinajmenšom jedna je pre život oveľa priaznivejšia,“ uviedla v správe NASA Bethany Ehlmannová z Brownovej univerzity v Providence. Podľa jej vyjadrení pre BBC je ťažké žiť v kyslom prostredí. „Pre život však potrebujete také podmienky, v ktorých nie je ťažké žiť,“ dodala. Po dávnejšom objave a nedávnom dôkaze prítomnosti vody na Marse sa vedci zameriavajú na objav známok alebo aspoň podmienok vhodných pre život. To by okrem pochopenia minulosti Marsu mohlo v budúcnosti ľudstvu pomôcť v kolonizácii planéty.
Autor: tp