EDINBURG, BRATISLAVA. Štyri dni pred Štedrým večerom sa obyvatelia škótskej Lockerbie pripravovali na pokojné sviatky. Dovtedy zapadnuté mestečko na severe Británie sa zo dňa na deň stalo symbolom svetového terorizmu, pri ktorom zomrelo 270 nevinných ľudí. Viac ako pri útoku na londýnske metro či madridské vlaky.
„Nemohol som tomu uveriť. Obrovské lietadlo preletelo iba pár stôp nado mnou a narazilo do zeme. Šliapol som na brzdy a zastavil. Celý som sa triasol,“ opísal osudný večer vodič kamiónu Stephen McLeister denníku The Times.
Boeing medzi domami
Plne obsadený Boeing 747 smeroval z londýnskeho Heathrowu do New Yorku. Väčšinu cestujúcich tvorili Američania a Briti, na palube však boli pasažieri 21 krajín. Po študijnom pobyte v britskej metropole sa vracalo na Vianoce domov 35 študentov Syracuse University.
Keď po polhodine letu prekročil stroj anglicko–škótske hranice, explodovala v batožinovom priestore nálož. Lietadlo sa zrútilo na mestečko Lockerbie, kde zničilo niekoľko domov a zanechalo jamu dlhú 47 metrov. Zahynuli všetci ľudia na palube a dalších jedenásť na zemi.
Británia bola v šoku. „Presahuje to hranice chápania,“ reagovala premiérka Margaret Thatcherová.
Československý semtex?
Vyšetrovanie rýchlo zistilo, že 400 gramov semtexu vybuchlo v kufri, ktorý sa na palubu PanAmu dostal z letu Maltských aerolínií. Plastická trhavina ukrytá v rádiu údajne pochádzala z komunistického Československa.
Batožina patrila dôstojníkovi líbyjskej tajnej služby Abdalovi Basatovo Alí Midžrahímu, ktorý vtedy pracoval na bezpečnostnom oddelení líbyjských aeroliniek na Malte. Kufor smeroval z Valletty do Frankfurtu, odkiaľ ho preložili na lietadlo z Londýna.
Režim Muammara Kaddáfího takto brutálne odpovedal na americké nálety na Tripolis a Benghází z roku 1986. Zahynulo pritom vyše 40 civilistov vrátane plukovníkovej adoptívnej dcéry.
Američania útokom reagovali na výbuch bomby v západoberlínskej diskotéke, v ktorej mala prsty práve Líbya.
Tripolis celé roky odmietal priznať zodpovednosť. Urobil tak až v roku 2003, keď súhlasil s vyplatením odškodného príbuzným obetí vo výške 2,7 miliardy dolárov. Spolu s vyhlásením, že sa vzdáva vývoja zbraní hromadného ničenia, to prispelo k tomu, že sa Kaddáfi vymanil z medzinárodnej izolácie.
Žiadosť o prepustenie
Midžrahí sa dostal za mreže už v roku 2001. Súdili ho na neutrálnej pôde v Holandsku, ale podľa škótskeho práva. Druhého obvineného Amína Chalífa Fíma prepustili na slobodu.
Midžrahí (56) v novembri požiadal o odpustenie trestu, keďže trpí rakovinou prostaty. Sudca to zamietol. „Aj keď je táto choroba neliečiteľná a môže viesť k úmrtiu, v súčasnosti netrpí bolesťou alebo postihnutím,“ odôvodnil podľa Reuters rozhodnutie hlavný škótsky sudca Lord Hamilton.