J&T ovláda lyžiarske stredisko v Jasnej, ktorá patrí pod obec Demänovská dolina. Starosta tam dal schváliť územný plán, hoci predtým Ústavný súd vyhlásil, že ho zvolili v rozpore so zákonom. Partner J&T IGOR RATTAJ hovorí, že územný plán im nevyhovuje.
Už ste lyžovali tento rok na vašom svahu v Jasnej?
„Áno."
A chýba niečo tomu stredisku? Je dlhodobo považované za jedno z najlepších na Slovensku.
„Strašne veľa vecí tam chýba v porovnaní so strediskami v Alpách. Chýba tam zasnežovanie na niektorých zjazdovkách. Chýba kvalitné a efektívne prepojenie severu a juhu Chopka. Chýbajú tam parkoviská, požičovne, bufety."
Všetko, čo ste povedali, pravdepodobne predpokladá územný plán obce Demänovská dolina. Plán však predložil starosta a schválilo zastupiteľstvo krátko nato, ako Ústavný súd vyhlásil, že voľby boli nezákonné.
„Je vecou Ústavného súdu, ako rozhodol, a musia sa mu podriadiť všetci, súčasný aj minulý starosta.
Neprekáža vám, že musíte postupovať podľa územného plánu, ktorý bol prijatý zvláštnym spôsobom? Starosta aj zastupiteľstvo iste vedelo o rozhodnutí Ústavného súdu, ale narýchlo rozhodli predtým, ako im bolo doručené.
„Prekáža nám, že musíme postupovať podľa územného plánu, keby tam nebol, tak sa nám dýcha ďaleko lepšie. Ak bude vyhlásený za neplatný, z nášho pohľadu to bude lepšie. Ale uvedomte si, že ak nie je územný plán, môže si tam každý robiť, čo chce."
Doteraz tam nebol územný plán?
„Nie, nebolo tam nič. Ľudia ako pán Vojtek a iní investori, vrátane Ski Jasná, si tam stavajú, čo chcú. Spravíte si zonálnu štúdiu, spravíte územné rozhodnutie a postavíte si to, ako chcete a kde chcete. Územný plán má za úlohu, že štandardizuje tieto veci. Ale územný plán je pre Demänovskú dolinu záchranou, čo sa týka ochrany prírody. Tie pravidlá si nevymysleli poslanci, mieru zastavanosti nadiktoval krajský stavebný úrad či úrad životného prostredia. Otázka je, či bolo legitímne schvaľovať ho takýmto spôsobom. Ale jeho neprijatím by tam bol klondajk ako doteraz."
Netlačili ste na starostu, aby bol územný plán prijatý predtým, ako nedobrovoľne skončí vo funkcii?
„Nie, a vysvetľujem vám prečo. Lebo nás istým spôsobom brzdí."
Starosta je istým spôsobom prepojený na vás. Aj tým, ako sa dostal do funkcie, volili ho ľudia, čo sa na pár dní prihlásili účelovo na trvalý pobyt, aby mohli hlasovať.
„Nevidel som nález Ústavného súdu."
Hovorí sa v ňom, že volebné právo nebolo slobodné, lebo sa na hlasovaní zúčastnili ľudia za prísľub finančných výhod.
„Nález bude určite širší, ale beriem. Ale aká bola genéza celej tejto kauzy. Voľby boli v roku 2006 v decembri. Ja som bol do Jasnej podľa obchodného registra zapísaný v januári 2007."
Áno, ale v máji 2006 ste sa stali akcionármi 1. garantovanej, ktorá ovládala Jasnú.
„Ale bol som tam jeden z piatich. Nemal som práva v rámci Jasnej urobiť nejaké veci."
Ale v tom máji ste povedali, že nevstupujete do firmy kvôli jej minulosti, ale kvôli budúcnosti a rozvoju. To ste hovorili o spoločnostiach, ktoré garantovaná ovládala, vrátane Jasnej.
„Oddeľujme záujem J&T a Jasnej. Naozaj nebol vplyv J&T v nej taký, ako sa prezentuje.
Ale snáď nespochybňujete, že od začiatku ste mali o Jasnú záujem.
„Ja mám vo veľa veciach dosť zásadne rozdielny postoj, ako má a ako robí Andrej Kollár. Rešpektujem ho samozrejme, fungovali sme v 1. garantovanej aj v Jasnej, ale nestotožňujem sa úplne s jeho názorom. Niektoré veci, ktoré tam presadzoval: rozvoj obce, čo chce, ako chce robiť, s tým sa úplne nestotožňujem. Ale on tam vplyv mal a má."
Vedeli ste, čo sa tam pred voľbami dialo, že sa tam prihlasovali ľudia na trvalý pobyt len kvôli voľbám?
„Samozrejme, že som vedel. Ale podľa nálezu súdu je nelegálne prihlásiť sa niekam na trvalý pobyt?
Ústavný súd sa vyjadril, že tam bola hrubo porušená zásada slobodných volieb. Povedal, že hromadné prihlasovanie voličov na trvalý pobyt krátko pred voľbami a poskytovanie protihodnoty za to je protiústavné.
„Ja sa ešte raz pýtam: je prihlasovanie ľudí na trvalý pobyt deň pred voľbami protiústavné? Ja som nevidel ten nález, citujete len časť."
Prihlásenie ako také určite nie. Ale účelové prihlásenie za protihodnotu, ako sa vyjadril Ústavný súd, je protiústavné.
„Ako rozdelíte účelové a neúčelové prihlásenie?"
Účelové je, ak to súvisí s voľbami. Nikto by nemal problém, keby sa tam prihlásili preto, že si tam kúpili byty.
„Citujete z tvrdení neúspešného kandidáta Vojteka, čo je kontroverzná osoba, ktorá ani nebýva v Demänovskej doline, ktorá si na svoju rozpadnutú drevenicu prihlásila 54 ľudí. Áno, začali sa v Jasnej preteky, kto si viac ľudí prihlási. Ale ako a pre koho budú hlasovať, nikto nevedel. Vznikol tam normálny volebný boj. Načo skonštatoval ústavný súd, že to bolo protiústavné.
Čo sa stane v nových voľbách?
„Vojtek si tam prihlási 200 ľudí, Kollár 200 ľudí, ja 200 ľudí a bude to pokračovať. Tak nech sa zmení zákon.
Ak viete, že je niečo protiústavné, tak to snáď nezneužijete ani za tým účelom, že to dočasne využijete.
„Nemyslím si, že prihlasovanie ľudí je protiústavné."
A prečo by ste si tých ľudí prihlasovali?
„Lebo si ich tam prihlasuje aj Vojtek."
Ak by ste vy žili v obci pod svahom a stalo by sa vám to, že vám tam účelovo niekto prihlási ľudí, neprekážalo by vám to?
„Neporovnávajte Demänovskú dolinu s obcou. Toto sú štyri paneláky, ktoré postavila spoločnosť Jasná. V tých panelákoch bývali jej zamestnanci. 99 percent obyvateľov sú zamestnanci Jasnej. Nie je to konflikt záujmov, že moji zamestnanci sú moji voliči?"
To je zhodna okolností.
„Taká istá, že sa tam prihlásilo 200 ľudí pred voľbami. Ešte raz, ak je zákonom povolené prihlásiť sa, tak sa to môže. Ale prosím, nech sa zákon zmení. Mám sa len tak pozerať, ako si tam Vojtek prihlási ľudí?"
Čo by to znamenalo, keby Vojtek vyhral voľby?
„Neviem. Ja s ním nemám problém. Ale nie som si istý, či to je najlepšia mienkotvorná vzorka obyvateľov a človek, ktorý môže rozprávať o tom, čo sa tam robí nelegálne. On tam má svoju drevenicu nelegálne postavenú, len ju potrebuje omaľovať. On maľuje územný plán zhruba tak, ako bol aj prijatý. Územný plán v Jasnej bude vždy veľmi podobný, to nie je Bratislava.
Je to dolina, nemôžete tam namaľovať sídlisko. Je limitovaný terénom a tým, že je v národnom parku. Najväčší záujem na prijatí územného plánu majú vlastníci pozemkov. Jasná ich tam má minimum.
Je územný plán prijatý Šimkom dobrý pre vás?
„Ani neviem, ako vyzerá. Nedá sa tam prijať niečo, čo nie v mojom záujme."
Kedy ste hovorili so Šimkom naposledy?
„Nebudete mi veriť, ale pred pol rokom."
Vedeli ste, že ho chce teraz narýchlo schváliť?
„Opäť mi nebudete veriť, ale fakt nie. Toto je jeho aktivita a poslancov."
Budete postupovať v súlade s tým pochybným územným plánom?
„Najbližšie sa bude dať podľa neho postupovať v lete, teraz sa tam nedá nič robiť. Dovtedy sa môže napadnúť, zrušiť, neviem. Uvidíme. Starosta a územný plán je na 36.mieste v tom, čo nás obmedzuje v investíciách. Najviac nás obmedzuje kríza."
V akej finančnej kondícii je J&T , čo sa týka hotovosti, v ekonomických kruhoch sa hovorí, že nie v práve v najlepšej?
„Absolútne v pohode. Nevidím žiaden problém. J&T Banka je sledovaná Národnou bankou. Nie je tam nejaký zásadný problém. Každý je v nejakom močarisku a nikto nevieme nahmatať to dno, či už sme na tom dne, lebo keby ste vedeli, že ste na dne, vedeli by ste, kam a ako sa môžete odraziť a koľko sily potrebujete. Všetci tápeme, nielen J&T, ale myslím, že celá spoločnosť je na tom dosť zle."
Predávate nejaké aktíva?
„Samozrejme, že predávame. Každý subjekt, ktorý je rozumný, si reštrukturalizuje portfólio. O masovom predaji neviem. Kríza znamená, že rozmýšľate nad vecami, nad ktorými ste nechceli rozmýšľať. Čo predáme, čo vymeníme. Nikto nevie, ako sa bude vyvíjať rok 2009."
Neobracajú sa na vás dnes, v čase krízy vaši klienti, ktorí vám vyčítajú zlé investície?
„Ťažká otázka. Vo väčšine prípadov sme nerobili klientom správu portfólia, že by sme zodpovedali za investíciu, vždy to bolo na slobodnej voľbe, aj keď odporučenie mohlo byť. Ale spolupracujeme s klientmi, ktorí nie sú z ulice a vedia, čo chcú a ako chcú. Často majú transkaciu vymyslenú, len ju potrebujú zrealizovať."
Ako sa pozeráte na súčasnú situáciu na Slovensku z politického, ale aj spoločenského hľadiska?
„Čokoľvek, čo sa urobí dobre, vybuduje, sa prezentuje tak, sa podsúva tak, aha, pozri, tebe to je jedno, že sused má o korunu viac. Na tomto je postavená súčasná politika od HZDS počnúc. Že závidíme susedovi, lebo je o korunu bohatší. Nikto nevidí, že za bohatým človekom sa skrýva aj to, že bohatnú iní. Úspešný bohatý sa u nás rovná - niečo zneužíva. Bude sa nám takto strašne zle žiť.
Filozofia J&T je niečo zarobiť, ale hlavne si to užiť. Nie sme tu na to, aby sme sa zodrali. Toto je celá filozofia, popri tom, ako si užívame my, si užívajú naši známi a majú na tom profit, lebo ich zamestnávame alebo robia servis, ktorý im platíme. Nemyslím si, že niekto z J&T tu pachtí po moci, aby niečo ovládal. My sme zvolili stratégiu, že nemáme sa za čo hanbiť."
Ako je na tom bratislavský projekt River Park, nie je problém s financujúcou bankou?
„Už nie. Veci s bankami sme si vysvetlili a podmienky sa plnia s predstihom. Znížili sme ceny za meter štvorcový. Bola to dilema. Vedeli sme, čo to vyvolá, že sa bude hovoriť, že krachujeme, že melieme z posledného.Ale je lepšie byť pripravený ako zaskočený. Všetci sa budú musieť prispôsobiť. Za tri týždne sme predali 27 bytov, 47 je rezervovaných."
Ako je to s futbalovým štadiónom, máte byť developerom projektu?
„Záleží od investora."
Kto to je?
„Financovanie je veľmi komplikovaným spôsobom nastavené, je to financované vlastne zo štátu."
Prezident SFZ hovoril, že štát nebude štadión financovať.
„Nepôjde priamo do výstavby, ale pokiaľ vytvorí podmienky, dá sa to zrealizovať,. Je to podobné ako hokejový štadión."
Začne sa stavať na budúci rok?
„My sme len jedno koliesko z piatich. Všetko ide podľa plánu, ale dnes je kríza, takže to, čo tvrdím dnes, za dva mesiace nemusí platiť. Všade cítiť nervozitu, aj v bankách."
Uvažujete predať Spartu?
„Neviem o tom nič, ale ako som povedal, všetko je v danom čase na predaj."
Dzurindovo obdobie sa skôr spájalo s Pentou. Teraz za Fica, kde sa človek pozrie, zakopne o J&T? Prečo je to tak?
„Mňa sa osobne dotklo, keď Mikloš povedal, že sa s nami nepozná. Ja osobne som niekoľkokrát sedel u Mikloša, Dzurinda bol niekoľkokrát lyžovať na Skalnatom plese. X-krát sme sa stretli. Kontakty boli na normálnej úrovni. Situácia dnes je skoro totožná. Rozdiel je v tom, že niektorých politikov tejto koalície som poznal už predtým, ako boli politici. Štátneho tajomníka Smeru Glvača poznám dlho, čo ho mám škrtnúť zo zoznamu a tváriť sa, že sa nepoznáme?"
Ale biznis sa vám dnes robí lepšie?
„Lanovky sme kupovali za Dzurindu, podpisoval to Prokopovič. Za Fica sme prišli o zdravotnú poisťovňu, prišli sme asi o 500 miliónov korún. Ale teší ma, že táto vláda to dotiahla k euru."
Poznáte sa s Počiatkom?
„Áno, naše deti chodili do tej istej škôlky. Čísla nepoznajú, kurz teda neprezradili."
Váš kolega Patrik Tkáč hovoril, že si platíte lobistov, ktorí presadzujú vaše záujmy a že vás nezaujíma, ako pracujú, ale výsledok.
„Myslím, že toto sa týkalo viac Českej republiky. Tam sa záujmy nehovoria napriamo, ale cez kvázi lobistov, je to tam tak zaužívané. U nás sa to robí napriamo. Keď niečo chcem, ohlásim sa k Miklošovi, on ma prijme a ukáže mi dvere, kde si mám ísť vyplniť žiadosť."