Prijať deti prípitkom do sveta dospelých znamená legalizovať v ich očiach pitie alkoholu aj pri iných príležitostiach.
BRATISLAVA. Alkohol je všeobecne tolerovaná droga. Víno, likéry či tvrdý alkohol v domácich baroch a chladničkách počas celého roka dávajú deťom nesprávny signál, že tento druh nápojov je bežnou súčasťou stravovacích zvykov a štýlu života.
V mnohých rodinách sa fľaše otvárajú pričasto. A niekedy nalejú aj nedospelému tínedžerovi či dokonca dieťaťu. Prípitok význam oslavy narodenín či Silvestra zvýrazňuje a ako príjemný zážitok je o to nebezpečnejší.
Prípitok je posolstvo
Aj malé množstvo alkoholu tolerované v domácom prostredí môže byť nevhodným posolstvom od rodičov, že deti smú siahnuť po poháriku aj inokedy. „Je to nebezpečné, pretože dieťa učíme pozitívnemu vzťahu k alkoholu,“ hovorí riaditeľ Centra pedagogicko-psychologického poradenstva v druhom bratislavskom okrese Martin Benkovič. „Samozrejme, že rodičia nepredpokladajú, že ich deti budú potom piť aj bez ich prítomnosti. Ale deti to s vysokou pravdepodobnosťou urobia.“
Deti sa chcú dospelým podobať. „Keď už chce rodič dovoliť prípitok, tak odporúčam až u mladých ľudí po dovŕšení osemnásteho roku, v žiadnom prípade u detí.“
Deti rodičov napodobňujú
Dočasné zrušenie zákazu môže narobiť v myslení dieťaťa chaos. „Rozhodujúce je, aké vzťahy sa nám podarilo výchovou vybudovať,“ hovorí o rodičovských zákazoch psychológ. „V prípade obojstranného rešpektu a úcty je dieťa schopné a ochotné prijať obmedzenia súvisiace s jeho vekom. To platí aj pre pitie až po osemnástke.“
Keď vzťahy nefungujú, dieťa nemá potrebu rešpektovať pokyny rodičov. Či príkazy a zákazy prijme, záleží aj na celkovej atmosfére v rodine, ktorú určuje spôsob, akým rodič vyžaduje dodržiavanie pravidiel a to, či ich sám neporušuje. „Treba si uvedomiť, že podstatná zložka výchovy nie je ani tak cielená výchova, ako skôr napodobňovanie dôležitých ľudí. A takými by mali byť v prvom rade rodičia,“ hovorí Benkovič.
Aj deti, ktoré majú rodiča alkoholika, môžu zostať abstinentmi. Naopak, s otravou alkoholu často končí chlapec rodičov, ktorí žijú zdravo.
„Dedičnosť má, samozrejme, zásadný vplyv na to, či dieťa alkoholikov bude mať v dospelosti problémy so závislosťou,“ povedal psychológ. „Ak si to však uvedomuje, môže s tým pracovať a je veľká šanca, že sa závislým nestane. A platí to aj opačne. Morálne zásady rodičov nestačia na to, aby zachránili dieťa pred závislosťou.“
Hranica sa znižuje
Základ alkoholizmu mládeže treba hľadať v postoji celej spoločnosti, myslí si riaditeľka Základnej školy v Turzovke Eva Lejtrichová. Kým to bude verejne tolerovaná droga, ktorú si človek môže kúpiť v potravinách, situácia sa podľa nej nezmení.
„Znižuje sa hranica žiakov, ktorí mali skúsenosť s alkoholom. K extrémnym patrí prípad šiestačky, ktorú policajti zachytili v meste v podnapitom stave už niekoľkokrát,“ hovorí.
Príčinu vidí v nejednotnej výchove rodiny. Dievča z usporiadanej rodiny reaguje na disharmóniu medzi miernym prístupom matky a prísnosťou nevlastného otca.
Vplyv nevhodnej partie je potom veľmi silný. „Rezervy vidím v intenzívnej práci s týmito rodinami, s ktorým by sme my pedagógovia, psychológovia a sociálni kurátori mali pravidelne konzultovať a radiť im, ako pri komunikácii s problematickým dieťaťom postupovať,“ hovorí Lejtrichová.
V prípade
obojstranného rešpektu a úcty
je dieťa schopné
a ochotné prijať obmedzenia súvisiace s jeho vekom. To platí
aj pre pitie
až po osemnástke.
Martin Benkovič, psychológ