Keď Caroline Kennedyová rozchýrila, že veľmi túži po newyorskom kresle v americkom Senáte, ktoré uvoľnila Hillary Clintonová, reflektory zasvietili ešte prenikavejšie na najznámejšiu rodinu v americkej politike.
Deväť detí Josepha P. Kennedyho staršieho a Rose Fitzgeraldovej-Kennedyovej rozšírilo za posledné desaťročia vplyv rodiny na obe pobrežia a na všetky úrovne štátnej služby.
Na vstup do politiky nahováral svoju neter Caroline už senátor Edward M. Kennedy, ktorému tento rok diagnostikovali nevyliečiteľnú rakovinu mozgu.
Povzbudzoval ju, aby sa usilovala o kreslo v Senáte, ktoré by jej rodine umožnilo udržať si svoju vplyvnú základňu v americkej politike. A kým doteraz to boli prevažne kennedyovskí muži, kto dostával štátne posty, Caroline si môže vziať príklad zo svojej tety, Jean KennedyovejSmithovej, ktorá bola v rokoch 1993 až 1998 veľvyslankyňou USA v Írsku.
„Ako Kennedyovú ma prijali veľmi dobre. Íri sa v prípade pochybností vždy priklonili k dôvere, prosto preto, že som Kennedyová,“ spomínala na to obdobie Jean Kennedyová. Ministerstvo zahraničia ju raz pokarhalo za to, že vyhodila personál na ambasáde v Dubline.
Neodpustila im, že spochybňovali jej odporúčanie dať víza vodcovi Írskej republikánskej armády Gerrymu Adamsovi v roku 1994. Pomáhala vtedy urýchliť mierovú dohodu medzi Severným Írskom a Írskou republikou. Neskôr ju vymenovali za čestnú občianku Írska. V súčasnosti s vlastnou nadáciou Very Special Arts propaguje umelecké úsilie duševne a telesne hendikepovaných detí.
Caroline by si mohla zobrať príklad aj zo sesternice Kathleen, ktorá bola prvou kennedyovskou ženou na volenom poste, keď sa v roku 1995 stala viceguvernérkou Marylandu.
Autor: Liz Robbinsová New York Times