BRATISLAVA. Na pomoc Slovenskému hydrometeorologickému ústavu (SHMÚ) pred konkurenciou sa vydal predseda SNS Ján Slota. Spolu so svojím poslancom Petrom Dubravayom predkladá návrh zákona, ktorý má chrániť ústav pred kradnutím údajov.
SHMÚ od leta podozrieva konkurenčnú spoločnosť Omega plus, ktorá prevádzkuje službu Meteo.sk, že kradne jej údaje o počasí a zarába na nich.
Spor meteorológov sa začal potom, keď denník SME porovnal výsledky oboch ústavov a zistil, že sa až nápadne podobajú.
Počasie podľa Slotu
Návrh zákona vypracoval SHMÚ, nepredložil ho však cez svoje nadriadené ministerstvo životného prostredia, ale cez poslancov.
„Ja som sa informoval, akým spôsobom to pôjde urobiť,“ odpovedal generálny riaditeľ ústavu Ján Kucharčík na otázku, prečo si zvolil predloženie cez poslancov. „Pán poslanec Slota a pán poslanec Dubravay navrhli, že oni to môžu podať ako poslanecký návrh,“ povedal. Neskôr už tvrdil, že poslancov o návrhu presvedčil on.
Ak by návrh vypracovalo ministerstvo životného prostredia, musel by prejsť pripomienkovým konaním. Vyjadriť by sa tak k nemu mohla napríklad aj Omega plus. Do poslaneckého návrhu už môžu priamo zasahovať iba poslanci pozmeňovacími návrhmi.
Dohodu potvrdil aj poslanec Dubravay. „S kolegom Slotom a generálnym riaditeľom ústavu už vyše roka debatujeme o tom, že nám je divné, odkiaľ niektoré firmy berú podklady pre svoje predpovede počasia,“ povedal.
Slota ako predkladateľ na otázky týkajúce sa návrhu zákona neodpovedal a potom, keď zistil, že mu volá denník SME, zložil telefón.
Generálneho riaditeľa SHMÚ vymenúva a odvoláva minister životného prostredia, teraz nominant SNS. Kucharčík na otázku, či ho do ústavu nominovala SNS, povedal iba, že to nepopiera ani nevyvracia.
Chcú zabrániť kradnutiu
Kucharčík aj Dubravay hovoria, že jedným z dôvodov predloženia návrhu zákona je snaha zabrániť nelegálnemu preberaniu údajov SHMÚ súkromnými meteorologickými službami.
„Myslíme si, že súkromné firmy nám kradnú údaje,“ povedal Kucharčík. Dodáva, že sa to veľmi ťažko dokazuje.
Dubravay tvrdí, že zákon má do celej záležitosti „vniesť určitý poriadok a, samozrejme, má určiť aj kontrolu“. Ak chce niekto podľa poslanca využívať údaje SHMÚ na komerčné účely, „musí za ne platiť, pokiaľ ústav za ne platí“.
Navrhovaný zákon však nerieši kontrolu jeho dodržiavania ani sankcie za nelegálne získavanie údajov.
„Myslím si, že sankcie budú riešené v pripomienkovom konaní,“ hovorí generálny riaditeľ ústavu. Poslanecký návrh však pripomienkovým konaním neprejde. Meniť ho môžu poslanci.
Prevádzkovateľ Meteo.sk v minulosti odmietol, že by údaje kradol od SHMÚ. Včera sa k otázkam o zákone nevyjadril.
Spor SHMÚ a Meteo
V júli tohto roku urobil denník SME test presnosti predpovedí verejnoprávneho SHMÚ a súkromného Meteo.sk.
Odchýlka medzi predpovedanou a skutočne nameranou najvyššou dennou teplotou bola u oboch firiem rovnaká.
Meteorológovia SHMÚ pokusne 7. augusta umelo znížili teplotu na Chopkuz nameraných 9,5 na jeden stupeň. Zakrátko bola podľa SHMÚ táto fingovaná teplota zverejnená aj na portáli Meteo.sk.
SHMÚ z toho vyvodil, že Meteo.sk od neho kradne údaje. Meteo to poprelo.