BRATISLAVA. Nelegitímny starosta Demänovskej Doliny Ivan Šimko svojím konaním už vyprovokoval aj Smer, ktorý ho pred dvomi rokmi podporil vo voľbách. Včera sa od neho dištancoval.
„Dôrazne odmietam aktivity, ktoré uskutočňuje nelegitímny starosta Demänovskej Doliny,“ povedal za Smer šéf jeho žilinskej krajskej organizácie Juraj Blanár. Stotožnil sa s rozhodnutím Ústavného súdu, ktorý už koncom novembra potvrdil, že Šimko aj piati obecní poslanci boli zvolení protizákonne. Voľby vyhlásil za neplatné.
Šimko napriek tomu využil čas, kým rozhodnutie nenadobudlo právoplatnosť, aby nechal zmeniť územný plán obce. Zároveň mu traja spriaznení poslanci schválili aj 200-tisícové ročné odmeny. Po tejto skúsenosti si chce už Smer dávať väčší pozor na to, koho vo voľbách podporí. „Verím, že nové vedenie okresnej organizácie bude veľmi prísne posudzovať podporu nezávislým kandidátom, ktorí takýmto spôsobom zneužívajú stranu,“ povedal Blanár. Zdôraznil, že Šimko nikdy nebol a ani nie je členom strany.
Starostu zastupuje Fogaš
V okrese Liptovský Mikuláš šéfoval Smeru pôvodne Tibor Dzúrik. V novembri sa však funkcie vzdal. Urobil tak na vlastnú žiadosť. Včera sa denníku SME nepodarilo s ním skontaktovať. V krajskej organizácii potvrdili, že Dzúrik neabdikoval kvôli Šimkovi.
Rozhodnutie Ústavného súdu nie je stále právoplatné. Neprevzal si ho Šimkov právny zástupca, bývalý podpredseda vlády za SDĽ Ľubomír Fogaš. Denníku SME sa včera nepodarilo s ním skontaktovať. Mobilný telefón nedvíhal a v jeho advokátskej kancelárii celé popoludnie tvrdili, že stále rokuje.
Ústavný súd už 26. novembra rozhodol, že voľby v Demänovskej Doline boli neplatné, pretože „najmenej v desiatich prípadoch nebolo volebné právo slobodné, pretože sa na voľbách zúčastnili iba pre prísľub finančných výhod.“ Do Demänovskej Doliny sa totiž len dva mesiace pred voľbami prihlásilo na trvalý pobyt 177 ľudí, z ktorých niektorí potvrdili, že to urobili len pre voľné lístky na vleky. Mali ich získať za účasť na voľbách, v ktorých aj vďaka ich hlasom vyhral neznámy Šimko.
Zastaviť však jeho rozhodnutia, ktoré urobil na poslednú chvíľu, bude ťažké. V pondelok na mimoriadnom zasadnutí zastupiteľstva nechal totiž schváliť územný plán, ktorý počíta s výstavbou pod Chopkom. Týka sa najmä pozemkov, ktoré má prenajaté spoločnosť Jasná Nízke Tatry prepojená na finančnú skupinu J&T.
Skúšajú stopnúť plán
Právnička Eva Kováčechová tvrdí, že jednou z možností ako stopnúť plán, je napadnúť jeho neústavnosť či rozpor s inými zákonmi na Ústavnom súde. Môžu to však urobiť len napríklad poslanci, generálny prokurátor či prezident, nie verejnosť.
„Neostáva im teda nič iné, len nájsť subjekt, ktorý sa za nich obráti na Ústavný súd,“ povedala Kováčechová.
Poslanec zastupiteľstva Vlastislav Čabo, ktorý so Šimkom nesúhlasí, skúša s ďalšími nespokojnými občanmi inú možnosť. Obrátil sa na prokuratúru a verí, že tá rozhodne o nezákonnom rozhodnutí starostu.
Keď rozhodnutie Ústavného súdu bude právoplatné, do úradu sa vráti starý starosta Štefan Šramka. Na čele Demänovskej Doliny bol šestnásť rokov. V zastupiteľstve budú tiež pôvodní poslanci, všetko pôvodní obyvatelia obce. Čabo dúfa, že spoločne za Demänovskú Dolinu vybojujú, aby kontroverzný územný plán neplatil.