Nová Jadrová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach môže stáť viac ako 150 miliárd korún.
BRATISLAVA. Slovensko bude mať novú jadrovú elektráreň. Podobne ako prvá, bude stáť v Jaslovských Bohuniciach. Vláda včera vybrala strategického partnera na jej výstavbu. Má sa ňou stať česká energetická firma ČEZ. V spoločnom podniku by mala mať menšinový balík 49 percent. Štát bude mať cez Jadrovú a vyraďovaciu spoločnosť 51 percent. „Štát bude mať v podniku väčšinu aj majoritu v rozhodovaní,“ povedal minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek.
Štát z desiatich ponúk vybral ČEZ bez výberového konania, hoci hodnota investície sa podľa vládneho materiálu má pohybovať od štyroch do piatich miliárd eur (121 až 151 miliárd korún).
Zatiaľ nie je jasné, koľko peňazí dá do novej elektrárne vláda a koľko česká firma. A ani to, či sa k ČEZ-u nepripojí ešte ďalší strategický investor. Vo vládnom materiáli sa totiž píše, že pre finančnú náročnosť projektu bude do investície „potrebné zapojiť širšie spektrum kapitálovo silných partnerov“.
„Je to pre nás česť, že nás vybrali. Veríme, že to je krok k ďalšej spolupráci,“ povedal Ladislav Kříž. Pre ČEZ nie je podľa neho problém zohnať päť miliárd eur. To, koľko vložia do novej elektrárne, však bude odrážať podiel v spoločnom podniku a tiež, na aký výkon bude elektráreň v Bohuniciach pracovať, povedal. „Detaily o celej investícii sú ešte predmetom rokovaní, no možnosti financovania pre nás nie sú nijakým problémom,“ povedal Kříž.
Podľa právnika Pavla Nechalu z Transparency International Slovensko sa výber investora na takú vysokú investíciu, s akou sa uvažuje v Bohuniciach, mal robiť transparentne.
Minister Jahnátek o podrobnostiach nechcel hovoriť. „Predkladaný materiál nehovoril o tom, že bude výberové konanie,“ povedal.
Nechala si myslí, že z etického hľadiska by sa rozhodnutia politikov mali čo najviac opierať o objektívne kritériá, teda napríklad o verejnú súťaž, aby vzniklo čo najmenej podozrení z prípadného ovplyvňovania výsledkov.
Vo vládnom materiáli sa ako kritériá výberu uvádzajú napríklad know-how, podpora konkurenčného prostredia v energetike, dostatočná bonita či finančná vybavenosť investora. Takisto či má skúsenosti s reaktormi tretej generácie. Sú však všeobecné.
Elektráreň by sa podľa vládneho zámeru mala začať stavať v roku 2014, hotová by mala byť o šesť rokov neskôr a fungovať by mala 40 až 60 rokov.
Rozhodnutia politikov by sa mali opierať o objektívne kritéria, napríklad o verejnú súťaž, aby vzniklo čo najmenej podozrení z prípadného ovplyvňovania.
Pavel Nechala Transparency International Slovensko
Autor: dak