BRATISLAVA. Finančná kríza v Slovenskej televízií asi už čoskoro priamo ovplyvní jej vysielanie. Vedenie televízie podľa informácií denníka SME vážne uvažuje, že obmedzí vysielací čas na Dvojke.
Krízový scenár hovorí, že monoskop obsadí čas do popoludnia, riadny program by vysielali iba od 16. hodiny do polnoci. Súčasťou krízového plánu má byť aj prepúšťanie a obmedzenie vlastnej výroby.
Informáciu denníku SME potvrdili dva zdroje blízke televízii, nepriamo aj programový riaditeľ STV Roman Lipták. V hre je údajne aj osud nedávno spustenej Trojky.
Na otázky, aká je súčasná situácia v televízii a aké krízové opatrenia chystá, vedenie STV konkrétne neodpovedalo. „Situácia je v riešení. Bolo by predčasné vyjadrovať sa k ďalším otázkam,“ reagovala hovorkyňa televízie Želmíra Habánová.
Medzi bežnými zamestnancami sa o plánoch na obmedzenie výroby, či o prepúšťaní zatiaľ takmer nič nevie.
Aj program je neistý
Nejasné je aj to, ako bude vyzerať január na obrazovke. Dva týždne pred novým rokom televízia stále nezverejnila programovú štruktúru svojich kanálov na budúci mesiac.
Predbežný plán na január, ktorý má SME k dipozícii, v programe Jednotky ukazuje aj viacero nákladnejších filmov, ktoré zvyknú súkromné televízie vysielať v lukratívnejších mesiacoch. Január je z pohľadu ziskov z reklamy najslabší.
STV ako jediná nasadzuje v januári aj vlastný formát od Petra Marcina. Predbežné plány tak vyzerali, akoby malo vedenie STV prebytok peňazí.
Stovky miliónov neprišli
Vedenie STV tento rok od štátu žiadalo viackrát miliónové dotácie. Hoci generálny riaditeľ Štefan Nižňanský hovoril o prísľuboch zo strany ministrov, či poslancov, do televízie pritieklo „len“ 91 miliónov korún na spustenie športového kanála Trojka.
V septembri Nižňanský žiadal od vlády 163,5 miliónov korún ako kompenzáciu výpadku, ktorý spôsobil nový výber koncesionárskych poplatkov.
V rozpočte STV na budúci rok počíta navyše so 600 miliónmi korún za koncesie a výpadok reklamy. „600-miliónová dotácia je reálna potreba pre normálne fungovanie STV,“ hovoril členom Rady STV Nižňanský. Ak by štát nedal ani korunu, bolo by to podľa neho pre televíziu likvidačné.
Riaditeľ bol podľa informácií SME lobovať aj u poslancov v parlamente pri prerokovaní štátneho rozpočtu na rok 2009.
V schválenom rozpočte žiadne takéto prostriedky pre STV nie sú. Aj preto Rada STV na svojom poslednom zasadnutí odmietla schváliť Nižňanskému stratový rozpočet televízie, ako aj programový koncept.
Predseda rady Bohumír Bobocký aj dve členky vedenia, ktoré z televízie odišli, Nižňanského kritizovali za zlé hospodárenie a vysoké ceny za externú výrobu.
Posledné nádeje vedenie televízie vkladá údajne aj do dnešného rokovania vlády, ktoré je posledné v tomto roku. Do včerajšieho večera vláda riešenie situácie v STV nemala na programe.
Smer sa cíti mimo hry
Nižňanský zasadol na stoličku v Mlynskej doline s nepriamou podporou vládnej koalície. Dnes už podľa informácií SME nemá jednoznačnú podporu všetkých členov koalície. Cez ľudí vo vedení má bližšie k SNS a HZDS.
Smer ostáva bokom, hoci práve najsilnejšia strana má cez ministerstvá financií a kultúry najväčší vplyv na štátny kohútik, ktorý môže uvoľniť toky peňazí do televízie.
Rezorty včera na otázky o prípadnej dotácii neodpovedali.
Milióny od štátu pre Nižňanského
Dostal 91 miliónov korún (vyše tri milióny eur) na štart športovej Trojky.
V septembri požadoval ďalších 163,5 miliónov korún (takmer 5,5 milióna eur) ako kompenzáciu za oslobodených pri novom výbere koncesionárskych polatkov. Doteraz ich nedostal.
Na budúci rok plánoval od štátu dotáciu 600 miliónov (takmer 20 miliónov eur) – z toho 400 miliónov ako kompenzáciu za oslobodených pri výbere poplatkov a 200 miliónov za znížený podiel reklamy. Štátny rozpočet na rok 2009 s tým neráta.