PARÍŽ, BRATISLAVA. „Tento summit vojde do histórie,“ sebavedome hovoril francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, keď koncom minulého týždňa vyratúval úspechy svojho predsedníctva. Finančný balíček, nové írske referendum, zníženie emisií. Rozhadzoval rukami ako malý generál, vtipkoval s premiérmi a nonšlantne bozkavál Angelu Merkelovú. Jeho hyperaktivita nemohla viac kontrastovať s nemeckou šéfkou vlády a britským premiérom, ktorí pokojne, pár vetami odpovedali na otázky novinárov.
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Únia šla tam, kam ju ťahal
Francúzske predsedníctvo sa o dva týždne končí a väčšina analytikov sa zhoduje, že dopadlo lepšie, ako sa čakalo. Zásadne tomu pomohla Sarkozyho povaha. „Celý čas ťahal úniu za sebou, namiesto toho, aby ju niekam jemne tlačil. Aj vďaka tomu sa ukázal byť mužom na správnom mieste,“ hovorí analytik londýnskeho Centra pre európsku reformu Tomáš Valášek.
Táto Sarkozyho vlastnosť sa najlepšie ukázala počas rusko-gruzínskej vojny. Zareagoval neobyčajne rýchlo a ráznou diplomaciou dosiahol prímerie. Vyčíta sa mu však, že Rusko si ho, aj vďaka nie je celkom presným podmienkam, vyložilo po svojom. Celkovo je však prímerie úspechom únie, ktorá dovtedy nikdy sama neriešila takú vážnu krízu. Zvyčajne sa len dlho dohadovala na stanoviskách a pomalá reakcia ju vopred vylúčila z pozície kľúčového svetového hráča.
Mrazivé vzťahy s Angelou
Sarkozy sa ako líder prejavil aj po vypuknutí finančnej krízy, keď zorganizoval summit premiérov eurozóny. Stal sa kontaktným bodom pre Biely dom a spolu s Brownom presadil aj finančnú injekciu na podporu európskej ekonomiky rútiacej sa do recesie.
Rázne vystupovanie mu prinieslo nárast popularity doma. Ešte v lete väčšine Francúzov prekážal jeho superstarovský štýl života, prepieranie súkromia na verejnosti a konfrontačný spôsob vedenia politiky.
Prchká povaha mu narobila aj škody. Vzťahy s nemeckou kancelárkou sú na bode mrazu. Prvý rozpor prišiel v lete, keď chcel založiť Stredoeurópsku úniu bez Nemecka. Minulý týždeň Merkelovú odignoroval, keď ju nepozval na rokovanie o finančnej kríze. „Zatiaľ čo Francúzsko koná, Nemecko premýšľa,“ odkázal Berlínu, ktorý sa nechcel zapojiť do „nezmyselných pretekov“ v nalievaní peňazí do hospodárstva.
Neschopná Praha?
Čiernou škvrnou francúzskeho predsedníctva je aj spochybňovanie schopností Českej republiky viesť úniu. „Cítiť za tým nedôveru starých a veľkých členských krajín voči nováčikom. Nevidím nič, čo by Topolánek nezvládol a aj kritika voči Klausovi je trocha pritiahnutá za vlasy. Veď on predsa nešéfuje Českej republike,“ hovorí Tomáš Valášek.
Do kampane proti Prahe sa intenzívne zapojili aj francúzske médiá naklonené pravici, ktoré označujú české predsedníctvo za nepredvídateľné. Klaus sa objavil aj v satirickom programe Les Guignols (Panáci). Sarkozy ho pochválil, že prišiel na večeru obutý, keďže jeho krajania chodia väčšinou bosí.
Celý čas ťahal úniu za sebou, namiesto toho, aby ju niekam jemne tlačil. Aj vďaka tomu sa ukázal ako muž na správnom mieste.
Tomáš Valášek, analytik Centra pre európsku reformu
FOTO – Canalplus.fr