BRATISLAVA. Medzi tými, ktorých v čase neistoty a hospodárskej krízy trápi, kam uložiť väčšie sumy peňazí, patria najmä majitelia firiem, manažéri, úspešní právnici, lekári, umelci, reštituenti či športovci.
Aj keď najviac bohatých je v Bratislave, privátni bankári tvrdia, že majú dosť klientov aj v ostatných kútoch Slovenska.
Viac investuješ, viac zarobíš
K bezpečným investíciám popri termínovaných vkladoch patria aj zmenky, peňažné fondy a dlhopisy krajín alebo firiem s vysokým ratingom. Na tieto investície treba finančný objem, ktorý obyčajní ľudia nemajú. Popri nízkom riziku takáto investícia zabezpečuje aj vyšší výnos. V niektorých prípadoch až do 10 percent ročne.
Pri očakávanom poklese úrokových sadzieb odporúča Peter Guľvaš, riaditeľ odboru privátneho bankovníctva VÚB banky, fixovať si terajšie výhodné trhové výnosy na dlhšie obdobie. Napríklad uložením peňazí na účet alebo nákupom dlhopisov.
Podľa Radoslava Vavruša, vedúceho odboru privátneho bankovníctva Slovenskej sporiteľne od septembra klienti preferujú bezpečné nástroje a nízko rizikové produkty s veľmi krátkym investičným horizotom.
Pribúdajú odvážni investori
Nie všetci sa spoliehajú len na zabezpečené výnosy. „Máme klientov, ktorí už začali budovať svoje akciové pozície nákupmi podhodnotených akcií,“ komentuje investičné rozhodnutia klientov Vavruš.
Nákupmi akcií, ktoré stratili od septembra aj viac ako polovicu ceny si znižujú nadobúdaciu cenu aktív vo svojom portfóliu. Takéto nákupy sú potenciálom pre budúce zisky.
Na investovanie do akcií treba odvahu. Pri tejto investícii nie je zaručený výnos ako pri termínovanom vklade v banke. Navyše, nikto dnes nevie predpovedať, ako sa bude kríza ďalej vyvíjať a či akcie na burzách nečaká ďalší pokles alebo dlhodobá stagnácia.
Pesimizmus nie je namieste
Slovenskí milionári sa do rebríčka 400 najbohatších ľudí sveta magazínu Forbes ešte nedostali. Čo nebolo, môže byť realitou v najbližších rokoch. „Vplyv globálnej krízy na tvorbu bohatstva nebude na Slovensku významný,“ myslí si Michal Šubín, riaditeľ odboru privátneho bankovníctva Privatbanky, ktorá sa stará o bohatých.
Na Slovensku nie je jediná. O bohatých klientov sa s výnimkou Poštovej banky a internetovej mBank zaujímajú už aj komerčné banky. A tiež J & T Banka, ktorá sa podobne ako Privatbanka stará len o bohatých klientov.
Vyhovieť sa im snažia špecializovanými službami a individuálnym prístupom. „V tejto skupine však neexistuje všeobecný model správania sa,“ tvrdí Peter Cesnak, riaditeľ privatbankingu v ČSOB.
Pre bohatých klientov bankári pripravujú špeciálne produkty. Okrem klasických investícií do akcií a dlhopisov aj investície do nehnuteľností, developerských projektov alebo tzv. alternatívnych investícií. Sem patria najmä rôzne privat equity skupiny (spoločnosti, ktoré nie sú kótované na burze), neverejné emisie dlhopisov firiem a hedžové fondy.
Privátni bankári radia opatrnosť
Dnes sa majitelia tučných účtov o peniazoch viac radia so svojimi bankármi. Možností, kam investovať, pribudlo a nie je jednoduché sa v nich vyznať. Napriek tomu väčšina bankárov odporúča investovať do jednoduchých nízkorizikových investičných nástrojov.
„Fakt, že slovenské banky sú teraz štedrejšie pri úročení termínovaných účtov, rozhodnutie investorov iba uľahčuje,“ komentuje záujem klientov Andrej Máte z odboru privátneho bankovníctva Tatra banky.
Od septembra tohto roka klienti preferujú bezpečné nástroje a nízko rizikové produkty s krátkym investičným horizontom.
Radoslav Vavruš, vedúci odboru privátneho bankovníctva Slovenskej sporiteľne