BRATISLAVA. Šestnásť dní voľna na Vianoce je dovolenka, po akej túžia na konci roka mnohí.
Učitelia ju majú zaručenú, hoci podaktorí by túto výsadu aj oželeli. Nemajú na výber, dovolenku si musia vypísať. Ak jej už nemajú dosť, prídu na rad nadčasy.
Len máloktorý riaditeľ určí učiteľom prácu na domov, aby si náhradné voľno nemuseli brať.
Učitelia síce majú výhodu oproti väčšine zamestnaní v tom, že majú nárok na osem týždňov dovolenky. Každé prázdniny z nich však ukrajujú a ku koncu roka tak siahajú učitelia aj po nadčasoch. Do školy ísť nemôžu, nekúri sa v nich, aby sa šetrilo.
Nanútené voľno nie vždy a všetkým vyhovuje
Kým sú učiteľky mladé a majú malé deti, voľno cez sviatky ocenia. Keď však deti vyrastú, viac by ich potešilo, ak by dostali nadčasy preplatené.
„Nadpracovaný čas si chcem už užiť, keď to vyhovuje mne a nie keď mi ho niekto nanúti,“ hovorí učiteľka z Bratislavy. Nechce byť menovaná, aby si nenarobila problémy s riaditeľkou. Vraví, že ministerstvo školstva by malo určiť pre riaditeľov jednotný postup aspoň v štátnych školách.
Pokyn od ministerstva by mohol zaručiť, aby sa niektorí učitelia necítili ukrátení, myslí si riaditeľka myjavského gymnázia Danka Michálková.
Je podľa nej problém, že niektorí dostanú prácu na domov a ušetria si nadčasy, zatiaľ čo iní o peniaze navyše prichádzajú.
Michálková sa však prácu na domov bojí dávať. Legislatíva to dostatočne nerieši. Najmä, ak by náhodou učiteľka utrpela úraz.
Ministerstvo: Mali by sa skúsiť dohodnúť
Ministerstvo školstva však riaditeľom odkazuje, že je v ich kompetencii sa so zamestnancom dohodnúť.
Majú určiť, či si učiteľ bude cez prázdniny čerpať dovolenku, alebo náhradné voľno za nadčasy, prípadne má v pracovnom poriadku upravené podmienky na vykonávanie práce doma.
Riaditeľka gymnázia v Prievidzi Eleonóra Porubcová tvrdí, že sa vie vždy dohodnúť. Ak sa dokonca minie učiteľom aj náhradné voľno, dohodne sa, že si nadčasy odpracujú v budúcnosti.
Vladimír Pastýrik z bratislavskej Základnej školy na Nevädzovej sa problémom vyhýba tak, že už na začiatku školského roka sa s učiteľkami dohodne, či chcú, aby sa im nadčasy preplácali, alebo si ho ušetria na sviatky.
Väčšina sa podľa neho rozhodne pre šetrenie.