ŠTOKHOLM, BRATISLAVA. Prestíž Nobelovej ceny za medicínu utrpela. Dá sa vraj kúpiť. Nobelov výbor, ktorý ju každý rok udeľuje, už vyšetruje švédska prokuratúra pre podozrenia z brania úplatkov od farmaceutickej firmy AstraZeneca. Tá mala priamo profitovať z práce tohtoročného laureáta ceny za medicínu.
Nechcel zničiť oslavu
Informácie o vyšetrovaní sa prvýkrát objavili minulý týždeň, keď sa vo Švédsku práve zbiehali ocenení laureáti na slávnostný ceremoniál. Pri odovzdávaní cien nechýbal ani švédsky kráľ.
„Nebolo mojím úmyslom pokaziť párty,“ povedal švédsky generálny prokurátor Christer van der Kwast odbornému časopisu Dagens Medicin, keď oznámil začiatok vyšetrovania. Hlavné švédske mienkotvorné denníky o prípade mlčia. Nobelova cena je pre Švédsko, ktoré má inak podľa Transparency International veľmi málo korupcie, symbolom národnej hrdosti.
Napriek tomu sa už z prokuratúry dostali nejaké informácie z pozadia prípadu. Podľa Dagens Medicin dve nadácie napojené na výbor, Nobel Media a Nobel Webb, prijali milióny dolárov od švédsko-amerického koncernu AstraZeneca. Ten je držiteľom patentov dvoch vakcín proti rakovine krčka maternice v Amerike a Európe.
Práve za jej výskum si nobelovku za medicínu tento rok odniesol Nemec Harald zur Hausen (na snímke Reuters). Objavil papillomvírusy, ktoré môžu spôsobiť rakovinu krčka maternice.
Odborník na farmaceutický priemysel Johan Unnerus pre Heidenheimer Zeitung povedal, že AstraZeneca na predaji vakcín zarobila okolo 40 miliónov dolárov ročne.
Porota je prekvapená
Podľa švédskeho rozhlasu existujú medzi firmou a výborom aj personálne prepojenia. Jedným z členov Nobelovho výboru je Bo Angelin, ktorý je v predstavenstve koncernu. Ďalší porotca bol zase plateným konzultantom firmy.
AstraZeneca priznala financovanie nadácií aj personálne prepojenie, poprela však, že by sa snažila ovplyvňovať hlasovanie. Nobelov výbor sľúbil, že sa obvineniami začne zaoberať.
Autor: spa