RÍM, BRATISLAVA. Viac než dvadsať rokov čakala katolícka cirkev na dokument, ktorý by jasne definoval postoj Vatikánu k novým medicínskym metódam v oblasti bioetiky.
Katolíci sa pri otázkach použitia embryí pri výskume kmeňových buniek či genetickom inžinierstve museli spoľahnúť na inštrukciu Donum Vitae (Dar života), ktorú v roku 1987 podpísal ešte Ján Pavol II. Tá však reaguje len na dovtedy známe medicínske technológie.
Benedikt XVI. tri roky po svojom zvolení odobril dokument, ktorý rázne odmieta všetky techniky umelého oplodnenia, používanie embryí na vedecké účely či klonovanie ľudí. Dignitas personae (Ľudská dôstojnosť), 32stranový dokument Kongregácie pre náuku viery, je jedným z najtvrdších spisov Vatikánu za posledné roky.
Dokument ovplyvní lekárov
Benedikt XVI. si zaňho u stáleho vatikánskeho korešpondenta denníka La Repubblica vyslúžil titul Pápež, ktorý vraví nie. „Je to jedno veto za druhým. Na prvé prečítanie môže budiť dojem, že ide o zbierku zákazov,“ napísal Marco Politi.
Dokument vzbudil kontroverzné reakcie najmä v Spojených štátoch, ktoré patria k lídrom v oblasti genetického výskumu. Mnoho katolíckych nemocníc a lekárov považuje inštrukcie Vatikánu za morálne záväzné. „Aj v sekulárnom prostredí sa veľmi dôkladne študujú náboženské názory na túto oblasť,“ povedal Mark A. Rothstein, riaditeľ bioetického inštitútu na Louisvilleskej univerzite denníku Washington Post.
Vatikán môže zohrať úlohu aj v politickej debate. Kým odchádzajúci americký prezident George Bush pripravuje zákon, ktorý uplatňuje výhradu vo svedomí pri lekároch, ktorí považujú niektoré postupy za nemorálne, jeho nástupca Barack Obama uvažuje o zrušení zákazu federálnych dotácií pre výskum kmeňových buniek.
Vedci sú sklamaní
Vatikán vychádza z premisy, že život sa začína už pri počatí a preto sa na neho vzťahujú základné ľudské práva. Zakazuje preto oplodňovanie vajíčok v skúmavke či intracytoplazmatickou injekciou, rovnako ako akýkoľvek druh antikoncepcie, založený na usmrtení plodu.
Na vedecké účely povoľuje len použitie kožných buniek či buniek dospelého človeka. Vedci sú novým dokumentom sklamaní. „Bunky nie sú ľudia a embryá nie sú ľudia. Ja cítim zodpovednosť najmä voči pacientovi, nie bunkám v Petriho miske,“ povedal George Daley z Medzinárodnej spoločnosti pre výskum buniek Washington Post.