Lenivosť sa dá vypočítať
CALGARY. Kanadskí vedci zostavili matematickú rovnicu, ktorá odôvodní, prečo ľudia odkladajú úlohy na „inokedy“, namiesto toho aby ich dokončili hneď. Večne pomalí ľudia tvoria údajne pätinu populácie.
Formula znie U=ExV/IxD. Pričom U je úžitok a rovná sa E, čiže očakávaniu úspechu, krát V, ktoré je hodnotou za dokončenie úlohy.
To všetko sa delí I, bezprostrednosťou úlohy, a D, sklonom jednotlivcov k odloženiu práce.
Ľudia majú tendenciu odsúvať veci, ktorých prínos sa dostaví neskôr, na úkor aktivít, ktoré ponúkajú okamžitý zisk. Až doteraz vraj psychológovia dávali nepružnosť do súvislosti s puntičkármi, ktorí sa úlohám radšej vyhnú, než aby ohrozili vysokú kvalitu svojej práce. (čtk)
Zamestnanci udávajú viac
BRATISLAVA. Počet užívateľov nelegálneho softvéru na Slovensku sa už druhý rok nemení. O 30 percent medziročne však stúpol podľa protipirátskej organizácie Business Software Alliance počet oznámení.
Deväťdesiat percent oznámení podávajú zamestnanci firiem. „Ak sa nepodarí nájsť konkrétneho vinníka, ktorý nainštaloval nelegálny softvér, riziko nesú manažéri a konatelia firiem,“ povedala právnička aliancie Adriana Tomanová. Trestom môže byť odňatie slobody až na päť rokov, pokuta, prepadnutie majetku či náhrada škôd.
Autor: mgl