BRATISLAVA. Terajší dvadsiatnici si myslia, že budú mať na pracovisku podobné pracovné podmienky ako ich rodičia. Od globálneho trhu práce zväčša očakávajú, že im umožní pracovať mimo krajiny, kde sa narodili.
Prieskum o názoroch miléniovej generácie na vzorke vyše štyritisíc mladých ľudí zo 44 krajín sveta publikovala poradenská spoločnosť PricewaterhouseCoopers.
Flexibilný pracovný čas očakáva pätina
Najväčším prekvapením prieskumu bolo, že mladí ľudia neočakávajú zmenu v tom, koľko hodín budú pri svojej práci sedieť na pracovisku a koľko čačasu si budú môcť flexibilne naplánovať.
Viac ako 60 percent mladých ľudí povedalo, že predpokladajú prácu v stálom pracovnom čase a firma im umožní čiastočnú flexibility.
Fungovanie vo flexibilnom pracovnom čase očakáva necelá pätina opýtaných.
Výnimkou sú mladí z Nemecka, Francúzska a Turecka, kde si väčšina mladých myslí, že ich pracovný čas bude flexibilný.
Autori prieskumu hovoria, že že ide o zvláštny paradox – na jednej strane mladí povedali, že budú pracovať viacmenej v zabehaných koľajach, ale na druhej strane, pri otázke, ktorý z benefitov od svojho budúceho zamestnávateľa by najviac ocenili, na treťom mieste skončila práve flexibilita v práci.
„Mladí ľudia hovoria, že očakávajú, že budú pracovať vo fixných hodinách, aj keď to nie je to, čo chcú. Keby tú istú otázku položili staršej generácii, pravdepodobne by odpovedali, že času s rodinou by natoľko pracovný život neprispôsobili.“
Zatiaľ deklarujú aj lojalitu
Podľa prieskumu tri štvrtiny mladých ľudí si myslia, že počas kariéry vystriedajú dvoch, maximálne piatich zamestnávateľov. Desatina očakáva, že ich bude viac.
Absolventi pritom menia prácu najrýchlejšie.
Dnes ľudia menia prácu za život päť– až šesťkrát. Trikrát do tridsiatich rokov a potom sa rýchlosť striedania zamestnaní spomalí. Do štyridsiatky sa počet zamestnaní rozrastie na štyri a ďalej sa spomaľuje.
Rady cennejšie ako peniaze
Ľudia, ktorí sú tesne po skončení školy a nastupujú do prvého zamestnania, si v prvých piatich rokoch kariéry najviac spomedzi nefinančných benefitov vážia vzdelávanie, rady a usmernenie. A zhodujú sa v tom, že chcú mať nad sebou dôrazného nadriadeného, ochotného radiť im, ktorý im umožní dobrý štart do kariéry.
Peňažné odmeny skončili až na druhom mieste.
Cestovanie a angličtina sú samozrejmosťou
Globálny trh mladých ovplyvnil natoľko, že 80 percent ľudí v prieskume povedalo, že by rado pracovalo niekde v zahraničí.
Krajinou na prácu číslo jeden je celosvetovo Amerika, nasledujú Veľká Británia a Austrália.
Najväčšiu chuť pracovať v zahraničí majú absolventi z Indie, preč z krajiny by podľa prieskumu odišlo pracovať až 93 percent absolventov.
Napriek tomu, že len 38 percent ľudí zapojených do prieskumu uviedlo ako svoj materinský jazyk angličtinu, až 83 percent respondentov si myslí, že angličtinu budú používať ako pracovný jazyk.
Svetové naj
Pracovať v zahraničí chcú najmä absolventi z Indie, najmenej ľudia z Holandska.
Fixný pracovný čas očakávajú najviac Holanďania, najmenej absolventi v Turecku.
Že počas kariéry vystriedajú viac ako 5 firiem si myslia najmä Poliaci. Názor, že budú mať viac ako desať zamestnávateľov, majú najmä Turci.