Tá naj zápletka je čierna

Píšem o tom, čomu nerozumiem, vraví Jean-Christophe Grangé. Stopy jeho nového policajného trileru Miserere vedú až do Terezína.

Usmievavý Jean-Christophe Grangé opäť napísal temný román.Usmievavý Jean-Christophe Grangé opäť napísal temný román. (Zdroj: DAYLIFE.COM)

BRATISLAVA. Mohol by písať aj o láske, mohol by písať aj rodinné príbehy. Ale nevie si to dosť dobre predstaviť. Chýbala by mu jedna dôležitá maličkosť - chýbala by mu vražda.

Keď to Jean-Christophe Grangé hovorí, oči mu pritom blýskajú veselým, priateľským úsmevom. Vidno, akú má radosť zo svojho nového románu, a vidno, ako zvedavo čaká, čo na temné Miserere povedia čitatelia. Tentoraz sa jeho príbeh začína vraždou v kostole. Stopa vedie cez detský chór, cez krištáľovo čistý a nebezpečne prenikavý chlapčenský hlas.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vo Francúzsku vyšlo Miserere pred niekoľkými týždňami. Grangé sa tam predáva v státisícoch, takže televízie jeho nový román ohlasovali v každej literárnej relácii. Denník Figaro dokonca napísal: „Kráľ francúzskeho trileru napísal svoju najlepšiu knihu.“ A naozaj, pri nej je čítanie vskutku vzrušujúce.

Kúsky skutočnosti a falošné stopy

Jean-Christophe Grangé býval reportérom. Chodil po svete a písal aj pre National Geografic. Spisovateľom bol len tak nevtieravo, v kúte svojej obývačky. Lenže ozvali sa vydavateľstvá, ľudia si obľúbili Let bocianov a on dostal úlohu: píš ďalej - také dobré - policajné romány.

A tak teda písal, stále podobnou metódou. Najprv má vymyslené rozuzlenie, a potom sa teda môže zabávať vymýšľaním falošných stôp. Vyťahuje staré skúsenosti z reportážnych ciest a zodpovedne ich dopĺňa novým výskumom. Jasné, že si aj vymýšľa a miestami je až hrôzostrašne mystický, no vysvetlenie má nakoniec racionálne. Zvlášť šarmantné sú dialógy, takže už v strede príbehu príde smútok: škoda, že je to len fikcia.

SkryťVypnúť reklamu

Už chodí do dražby

Stres zo zodpovednosti prišiel, keď napísal Purpurové rieky. To už sa jeho príbehy začali dražiť medzi filmovými štúdiami, a za veľké sumy. Grangé mal šťastie najmä pri Purpurových riekach, lebo tie sfilmoval Mathieu Kassovitz a úlohy detektívov dostali Jean Reno a Vincent Cassel - to bola bezchybná kombinácia.

Ich tvárí sa nedá zbaviť ani pri čítaní Miserere, pretože aj vraždy v tomto románe vyšetruje rovnako zladená dvojica policajtov. Jeden už veľkú slávu zažil a dnes je už skôr cynický, druhý iba začína, ale veľmi zle, pretože okrem neodškriepiteľného talentu má aj problém s drogovou závislosťou. Obaja majú pár príležitostí na to, aby jeden do druhého, v podstate nežne, vyrývali. A len vďaka tomu môže miestami oslabnúť hrôza, ktorá plynie z odhalených súvislostí.

SkryťVypnúť reklamu

Čo mu robí problém

Zlo v Miserere odkazuje na diktatúru v Čile a jej francúzskych poradcov, odkazuje aj na nemecký fašizmus a Grangé dokonca spomína koncentračný tábor v Terezíne. „Píšem o tom, čomu nerozumiem, čo mi robí problém: čierne tóny v ľudskej bytosti, jeho krutosť. Milostná zápletka by nikdy nevyznela tak závažne ako kriminálna,“ povedal Grangé pre Figaro. Vzápätí poprel, že by ho k písaniu románov viedla akási trauma z minulosti.

Miserere je napísané zmysluplne aj ľahko, a hoci je to miestami naozaj ťaživé, nepríjemné čítanie, z vychladnutých tiel v kostole by nemala mať traumu ani cirkev. Na to je tam bezpečné množstvo vtipu a ešte aj ľudského tepla.

Autor: Kristína Kúdelová © SME

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 144
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 551
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 190
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 556
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 401
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 215
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 898
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 857
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu