MOSKVA. V sobotu založili členovia štyroch ruských strán novú štruktúru pod názvom Solidarita, ktorá chce „obnoviť politickú konkurenciu.“
Ustanovujúci zjazd sa pokúsili zmariť aktivisti mládežníckych hnutí podporujúcich Kremeľ, keď na miesto konania do obce Chimki na okraji Moskvy poslali autobus s polomŕtvymi baranmi.
Zvieratám niekto zlomil nohy a navliekol na nešiltovky s nápisom Solidarita.
Kasparovova Solidarita
Napriek rôznym provokáciám sa zjazd podarilo uskutočniť. Do novej organizácie vstúpili tak niektorí členovia Jabloka, ako aj Zväzu pravých síl. Jadrom sú však priaznivci Spojenej občianskej fronty na čele s Garrim Kasparovom.
Svetoznámy šachový veľmajster chcel hneď nasledujúci deň po založení Solidarity vyraziť s ďalším opozičným hnutím, ktoré koordinuje a ktorému dal názov Iné Rusko, do ulíc Moskvy. Pochod odporcov sa mal tentoraz konať na protest proti „negramotným krokom vlády počas ekonomickej krízy“ a ako nesúhlas so zmenami ústavy, ktoré okrem iného predpokladajú predĺženie prezidentského volebného obdobia zo 4 na 6 rokov.
Moskovská radnica však akciu nepovolila a varovala organizátorov, že akékoľvek protivenie sa zákazu bude tvrdo potlačené. Svoj sľub úrady dodržali.
„Marš“ sa vôbec nezačal, pretože polícia zadržovala možných účastníkov ešte predtým, než došli na Puškinovo a Triumfálne námestie v centre mesta, kde sa chceli organizovane zhromaždiť. Niekoľko ulíc bolo uzatvorených, námestia obkľúčené policajnými autami, desiatky ľudí zadržali.
Podobne sa udalosti vyvíjali i v Petrohrade, kde mal byť takisto pochod .
Protestovali aj dôstojníci
Demonštrovať sa pokúsili i ďalšie opozičné organizácie, ktoré síce nevstúpili do koalície Iné Rusko, ale boli tentoraz ochotné urobiť akcie spoločne.
Organizácii Zväz sovietskych dôstojníkov sa dokonca podarilo povolenie na protestné zhromaždenie v centre metropoly získať. Aj tak nakoniec polícia účastníkov rozohnala.
Podľa vopred pripraveného plánu chceli dôstojníci začať samostatne a neskôr sa pripojiť k pochodu odporcov, ale to sa im nepodarilo.
Policajti sa k veteránom ruskej armády správali tentoraz neobyčajne tvrdo, vláčili ich po zemi bez ohľadu na zásluhy a hodnosti.
Zadržaný boli i generál vo výslužbe a šéf tejto ľavicovo orientovanej organizácie Alexej Fomin a admirál Vladimir Berezin. Generál Fomin tesne pred začiatkom akcie vyhlasoval: „Na veteránov si v Rusku nikto nedovolí položiť ruku.“
Autor: Agentúra Epicentrum