WASHINGTON, BRATISLAVA. Americký Senát nemá náladu na ďalší záchranný plán. Rokovania o pomoci americkým automobilkám v noci na včera padli, keď sa zákonodarcovia nevedeli dohodnúť s odborármi. Chrysler a General Motors tak čelia hrozbe, že neprežijú ani do konca roka a vyhlásia bankrot.
Atmosféra vo Washingtone včera pripomínala september, keď v Snemovni najprv skrachoval 700-miliardový záchranný plán pre banky. O niekoľko dní sa však kongresmani na záchrane finančných trhov dohodli. To v prípade automobiliek, ktoré potrebujú na prežitie 14 miliárd dolárov, nie je vôbec isté.
Odborári neustúpili
Záchranný plán najprv odobrila Snemovňa reprezentantov, no v hornej snemovni ho republikáni zablokovali. Pri rokovaniach so senátormi totiž odborári nechceli pristúpiť na republikánsku požiadavku, aby mzdy pracovníkov v troch amerických automobilkách klesli na úroveň zamestnancov tých zahraničných, pôsobiacich v Spojených štátoch.
V General Motors je priemerná hodinová cena práce, keď sa zarátajú dôchodkové odvody a nákladné zdravotné poistenie, 69 dolárov. V japonskej Toyote je to však iba 48 dolárov.
Šéfovia GM povedali, že si najali právnikov, aby firmu pripravili na možný bankrot. K podobnému kroku pristúpil aj Chrysler, menej dramatická situácia je vo Forde.
„Pre mnohých ľudí to budú veľmi ťažké Vianoce, najmä preto, čo sa tu stalo,“ vyhlásil na pôde Senátu vodca demokratickej väčšiny Harry Reid. Kolaps amerických automobiliek by pripravil o prácu 2,5 až 3,5 milióna Američanov v celom hospodárstve, informovalo Centrum pre automobilový výskum. V Amerike pritom prišlo v novembri o prácu ďalších pol milióna ľudí. To je najhoršia mesačná štatistika za posledných 30 rokov.
Demokrati teraz žiadajú prezidenta, aby dal automobilkám aspoň niečo zo 700-miliardového balíka. Biely dom zvažoval rôzne alternatívy, k akému riešeniu sa prikláňa, však vôbec nie je jasné.
Šéfka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová žiadala prezidenta a centrálnu banku Fed aspoň o malú krátkodobú pomoc. „To je momentálne jediný uskutočniteľný plán,“ vyhlásila.
Trhy padli
Svetové a americké burzy reagovali na krach plánu veľkými stratami. Prepad odštartovala tokijská burza, ktorá včera stratila takmer šesť percent. Výpredaj sa neskôr presunul aj na európske trhy. Nemecký akciový index DAX stratil dve percentá. Rovnako sa prepadla aj britská burza. Najhoršie na tom boli akcie automobiliek. V Nemecku padli ceny akcií GM o polovicu a predávali sa za 1,5 eura. Potom ako prezident Bush pripustil, že zo záchranného balíčka by sa niečo mohlo ujsť aj automobilkám, sa akcie GM znovu priblížili k trom eurám. Aj dolár reagoval na odmietnutie pomoci v Senáte poklesom. Mierne sa oslabil vo vzťahu k euru. Oproti japonskému jenu sa však dostal na 13-ročné minimum.