Básnik Milan Rúfus získal medzinárodnú cenu Crane Summit

Bratislava 11. decembra (TASR) Slávnostný poetický večer bol dnes v bratislavskom Divadle Astorka, kde básnikovi Milanovi Rúfusovi odovzdali medzinárodnú ...

Bratislava 11. decembra (TASR) Slávnostný poetický večer bol dnes v bratislavskom Divadle Astorka, kde básnikovi Milanovi Rúfusovi odovzdali medzinárodnú cenu Crane Summit 2008 za poéziu. Už príchod tohto jubilujúceho majstra slova do zaplnenej sály privítal mohutný potlesk v stoji všetkých prítomných. A to sa zopakovalo aj neskôr.

Výnimočnosť podujatia bola o to vzácnejšia, že to bolo vôbec prvé udelenie tohto hodnotného ocenenia a hneď pre Slováka. Rozhodlo o tom Básnické fórum Crane Summit 21. storočia so sídlom na Taiwane. Cena pozostáva zo zlatej medaily, plakety, šeku v hodnote 30.000 dolárov (700.00 Sk) a prekladu Rúfusových básní do čínštiny. Okrem prezidenta fóra a taiwanského básnika Yu Hsiho mu cenu odovzdali bývalý slovenský prezident Michal Kováč, podpredseda vlády Dušan Čaplovič, predseda občianskeho združenia Svetový kongres básnikov Milan Richter a ďalší členovia medzinárodnej poroty Crane Summit.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Cítim sa ako Alenka v ríši divov," konštatoval 80-ročný laureát obklopený spomínanými gratulantmi aj strapcom fotografov.

Na podujatí odznela recitácia básni laureáta v slovenčine i v preklade po anglicky, česky, aj čínsky. Exoticky znela aj hudba v podaní 19-ročnej konzervatoristky z Taiwanu. Samozrejme, že nechýbali príhovory viacerých hostí. Yu Hsi pasoval Milana Rúfusa za najžiarivejšiu hviezdu na slovenskom nebi. Pripomenul dôraz Básnického fóra Crane Summit na propagáciu pravdivého, krásneho a posvätného umenia i budovanie kultúry prekračujúcej ľudské hranice. Predseda poroty Maurus Young pripomenul, že porota niekoľkokrát zasadala a vyberala z viacerých kandidátov. Nakoniec sa rozhodla pre jedinečné umelecké dielo slovenského básnika. Milan Richter uviedol, že Rúfus patrí nepochybne do "rodinného striebra" Slovenska, a je to básnik mimoriadnych ľudských a umeleckých kvalít. "Po mnohých oceneniach doma prichádza veľká medzinárodná cena," konštatoval Richter.

SkryťVypnúť reklamu

Aj podľa štátneho tajomníka Ministerstva kultúry SR Ivana Sečíka je Rúfus tvorca výnimočného lyrického diela, ktoré sa vyše polstoročie stretáva s mimoriadnym ohlasom u čitateľov i odbornej kritiky. Jeho básnické dielo, citlivo vnímajúce krásu a tragiku života, úvahy a eseje o ľudskom údele, o mieste umenia v národnom i duchovnom živote ľudstva, jeho občianska a tvorivá odvaha otvorene sa - aj v časoch neslobody prihlásiť ku kresťanským koreňom našej duchovnosti, to všetko natrvalo obohatilo nielen národnú kultúru, ale postupne začalo prekračovať jej hranice. Začali vychádzať preklady jeho poézie i knižných výberov v Taliansku, Nemecku, Francúzsku, Anglicku, Španielsku, v severských i všetkých slovanských krajinách, aj v Číne. Rúfusove dielo sa stalo predmetom odborného záujmu literárnych vedcov, preniklo na univerzity a všade sa stretáva s uznaním. "Výrazom uznania Rúfusovho diela je i fakt, že od roku 1991 sa jeho meno pravidelne objavuje medzi návrhmi na Nobelovu cenu za literatúru," dodal Sečík.

SkryťVypnúť reklamu

Milan Rúfus (1928) začal tvoriť ako 16-ročný, publikoval v rôznych časopisoch. Už v prvej zbierke Až dozrieme (1956) sa predstavil ako vyzretý básnik. Vyšli mu mnohé poetické knihy, aj v spolupráci s fotografom Martinom Martinčekom a maliarom Ľudovítom Fullom. Okrem poézie napísal eseje, rozprávky a iné prozaické knihy pre deti a mládež, venoval sa aj prekladovej tvorbe.

Za svoju tvorbu získal rôzne významné ocenenia. V roku 1970 mu udelili Štátnu cenu za literatúru, o sedem rokov neskôr ho poctili titulom Zaslúžilý umelec. Má medzinárodnú cenu Zlatý kľúč (1990), Rád T. G. Masaryka (1991), Rád Ľudovíta Štúra 1. triedy (1995), Čestný doktorát literatúry udelený Svetovou akadémiou umení a kultúry (1998), Cenu z festivalu v macedónskej Struge (2001), Cenu ministra kultúry za zbierku básní Báseň a čas (2005), či Cenu Literárneho fondu za najlepšiu pôvodnú slovenskú tvorbu v roku 2005.

SkryťVypnúť reklamu

ep hol

Sme v obrazoch

Ilustračná fotografia.

Pôvodne zanedbaný priestor pretvorili na záhradu dobrovoľníci.


TASR 1
Na snímke zľava minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) a primátor Trnavy Peter Bročka počas tlačovej konferencie na tému Spolupráca so samosprávami v oblasti poskytovania služobného ubytovania príslušníkom policajného zboru. V Trnave 28. apríla 2025.

Deväť je pripravených do užívania hneď, ďalšie štyri budú k dispozícii do konca roka.


TASR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 344
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 912
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 690
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 169
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 751
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 218
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 696
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 607
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu