Na inauguráciu nového prezidenta sú pozvaní špičkoví černošskí piloti z druhej svetovej vojny.
Keď sa tuskegeeski letci, černošskí elitní piloti, vrátili z bojov druhej svetovej vojny, čelili rovnakej diskriminácii, akú zažívali pred vojnou. Až o šesťdesiat rokov neskôr bola ich chrabrosť odmenená a dostali Zlatú medailu Kongresu, najvyššie civilné ocenenie, aké môže udeliť.
Teraz sa asi 330 pilotom a príslušníkom pozemnej posádky, ktorí ostali z pôvodných 16tisíc, dostane ďalšej pocty, o akej sa im ani nesnívalo. Sú pozvaní na inauguráciu prezidenta Baracka Obamu ako prvého černošského prezidenta krajiny.
„Neveril som, že sa niečoho takého dožijem,“ povedal 83-ročný podplukovník Charles A. Lane ml. z Omahy. Penzionovaný tuskegeesky letec absolvoval nálety na Taliansko. „Veľmi rád by som to videl na vlastné oči,“ povedal. No dodal, že má „telesné obmedzenie“ a nie je si istý, či by účasť na obrade zvládol.
Tisícky ľudí, ktorí bojovali za občianske práva niekoľko desaťročí, pomáhali dláždiť cestu Obamovmu víťazstvu. No tuskegeeskym letcom patrí mimoriadne miesto v dejinách. Ich odvaha počas vojny v mene krajiny, ktorá ich aktívne diskriminovala – pomohla presvedčiť prezidenta Harryho S. Trumana, aby zakázal segregáciu v armáde v roku 1948.
„Zvolenie Baracka Obamu bolo vyvrcholením boja, ktorý sme viedli, keď sme sa chceli stať pilotmi,“ povedal William M. Wheeler, 85-ročný tuskegeesky bojový pilot zo štátu New York.
Po vojne sa snažil stať komerčným pilotom, ponúkli mu však len miesto upratovača lietadiel.
Autor: Katharine Q. Seelye New York Times