Vláda sa zastrája,že pomôže drobným podnikateľom, ale na to,čo by im zaručene pomohlo najviac, zatiaľ nenabrala odvahu. Neodpojila odvody od minimálnej mzdy. Väčšine živnostníkovsa preto v januári zvýšia.
BRATISLAVA. Prvým dňom nového roka sa zvýši minimálna mzda a s ňou aj odvody pre vyše 200tisíc živnostníkov. Aj keď práve nezarábajú, už za január musia zaplatiť približne o 377 korún viac.
Každý, koho sa to týka, musí začať odvádzať 97,80 eura do Sociálnej poisťovne a 41,37 eura do svojej zdravotnej poisťovne. Dovedna ide o 139,17 eura (4197 korún) mesačne.
Vláda každý rok v snahe pomôcť najhoršie plateným zamestnancom priťaží samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO). So vzťahom medzi minimálnou mzdou prvých a odvodmi druhých nesúhlasia živnostenské organizácie ani jedna zo strán vládnej koalície.
Čaká sa na ministerstvo
„Je to tak, že odborári u ľavicovej vlády dohodnú zvýšenie minimálnej mzdy a každá SZČO musí platiť mesačne o niekoľko sto korún navyše,“ hovorí Ervín Boháčik, predseda košickej krajskej zložky Slovenskej živnostenskej komory.
HZDS už niekoľko ráz avizovalo, že tento problém nastolí. „Dôsledkom zvýšenia minimálnej mzdy by nemalo byť zvýšenie odvodového zaťaženia živnostníkov,“ zopakoval predseda republikovej rady strany Marián Klenko.
Ministerstvo práce, ktoré vedie Viera Tomanová zo Smeru, zatiaľ nijakú zmenu nenavrhlo. Stále sa čaká na to, s čím vyrukuje jedna „pracovná skupina“, ktorú ministerka zriadila, aby to riešila.
Len v utorok tento tím ľudí dospel k záveru, že minimálne odvody „budú prepojené na priemernú mzdu“, informovala nás Daniela Rodinová z mediálneho oddelenia ministerstva. Dodala, že ministerstvá práce a zdravotníctva predložia návrhy do konca marca 2009.
Klenko povedal, že ak to dovtedy nebude, HZDS „príde s vlastným návrhom riešenia“. Vplyv tohto politického subjektu na vládu je však úmerný jeho volebným preferenciám a tie z dlhodobého hľadiska skôr klesajú, ako stúpajú.
Boháčik už sľubom neverí. „My sme zaujímaví pred voľbami, keď každá politická strana ide prudko podporovať malé podnikanie, ale len do sčítania hlasov a pri naplňovaní štátnej kasy.“
Živnostníci nemajú istotu
Zvýšenie minimálnej mzdykaždý rok proti sebe postaví zamestnávateľov a odbory. Najviac sa však dotkne drobných živnostníkov, teda tých, ktorým vlastne ani nie je určené.
Minimálnu mzdu majú istú iba zamestnanci. Samostatne zárobkovo činné osoby môžu zarábať aj menej a aj tak musia odvádzať poistné z jej výšky. Táto suma predstavuje najnižší možný „vymeriavací základ“. Od januára to namiesto 8100 korún mesačne bude o 800 korún (26,56 eura) viac.
Zarábajú si na nízkupenziu
Objem odvedených prostriedkov má podstatný vplyv na výšku dôchodku a iných nárokov tohto druhu.
Kto viac odvedie, viac dostane. Každé zvýšenie minimálnej mzdy tak preňho znamená zvýšenie vlastného nároku. Je to však aj najľahší spôsob, ako zvýšiť príjmy Sociálnej poisťovne, ktorej finančná budúcnosť je neistá.
Ministerka tvrdí, že nechce živnostníkom zvýšiť odvody. Upozorňuje ich však, že si sami zarábajú na nízky dôchodok, keď platia minimálne poistné.
„Všetci, keď pôjdu do dôchodku, budú odkázaní na to, aby dostávali pomoc v hmotnej núdzi, na čo sa im poskladá celá spoločnosť,“ povedala nedávno. K tomu pridala odporúčanie, aby sa snažili odvádzať viac peňazí alebo si popri nízkych odvodoch šetrili na penziu ako dobrovoľne poistení. V takomto prípade si človek môže vybrať, koľko bude odvádzať. Ani to však nesmie byť menej, akoby mu vymerali z minimálnej mzdy.
Kto musí platiť a kto nie
Či živnostník musí, alebo nemusí odvádzať peniaze do Sociálnej poisťovne, závisí od toho, koľko zarobil za predchádzajúci rok.
Živnostník musí platiť odvody iba vtedy, ak jeho hrubý príjem - bez odpočítania nákladov - presiahol 12-násobok aktuálnej minimálnej mesačnej mzdy.
Mzdové minimum predstavuje 8100 korún mesačne, jeho 12-násobok je 97 200 korún. Ten, kto za rok 2007 zarobil viac, musí od 1. júla 2008 platiť na nemocenské a dôchodkové poistenie a do rezervného fondu solidarity.
Kto zarobil menej alebo začal podnikať tento rok, odvody platiť nemusí. Môže to však robiť ako dobrovoľne poistená osoba. Na základe toho si môže nárokovať vyšší dôchodok.
Zvýšenie minimálnej mzdy bude znamenať zvýšenie príjmov Sociálnej poisťovne. Živnostník, ktorý musí platiť najnižšie odvody, bude totiž od januára odvádzať asi o 265 korún (8,90 eura) mesačne viac.
Kto je z vlastnej vôle poistený aj pre prípad nezamestnanosti, bude platiť ešte o čosi viac. Všetko dokopy ho vyjde na 14,80 eura mesačne. Ministerstvo práce odhadlo, že za rok poisťovňa na tom môže získať 690 miliónov korún.
Odvody sa zvýšia aj ľuďom, ktorým sa vláda snaží pomôcť zvýšením mzdy. Najslabšie platení zamestnanci si v čistom polepšia o 693 korún mesačne.
(joč)
Zdravotné poistenie
- Do zdravotnej poisťovne musí platiť každý živnostník, bez ohľadu na príjem.
- Ak nie je zdravotne postihnutý, najnižší preddavok predstavuje 14 percent minimálnej mzdy a to je 1134 korún mesačne. Od januára to bude 41,37 eura (1246 korún).
- Ak je zdravotne postihnutý alebo poberá invalidný dôchodok, musí odvádzať najmenej 567 korún mesačne. Od januára to bude 20,68 eura (623 korún).
(joč)