Údajný vrah na útekuv zahraničí mal pracovaťpre FSB. Tá mu mohla pomôcť dostať sa vonz krajiny.
MOSKVA, BRATISLAVA. Meno ruskej tajnej služby sa čoraz častejšie objavuje v prípade zavraždenej ruskej novinárky Anny Politkovskej.
Iné meno, rovnaká tvár
Najnovšie ruský denník Kommersant napísal, že jej údajný vrah Rustam Machmudov, ktorý ju mal pred dvoma rokmi zastreliť, sa ukrýval pomocou FSB. Tá mu údajne poskytla preukazy, s ktorými sa slobodne pohyboval po krajine a pravdepodobne aj utiekol za hranice.
Na vojenskom súde v Moskve, kde prebieha proces, sú medzi dôkazmi aj dva vodičské preukazy na meno Rustam Machmudov a Nail Zagidulin, ktoré sa našli podľa Kommersantu v byte podozrivých. „Experti zistili, že na obidvoch preukazoch je tá istá tvár,“ povedala prokurátorka Julia Safinová. Rustam Machmudov už pred vyše desiatimi rokmi figuroval medzi podozrivými z únosu istého ruského podnikateľa. Nikdy však, na rozdiel od spolupáchateľov, nebol zatknutý. Vďaka falošným dokumentom.
S pasom na tatárske meno Zagidulin sa mal údajný Politkovskej vrah dostať aj za hranice, niekde do západnej Európy, ako špekulujú ruské médiá.
Nie je to prvýkrát, čo sa FSB spomína v procese s podozrivými z vraždy kritickej ruskej novinárky. Už minulý týždeň vyšlo najavo, že jeden zo zadržaných podozrivých Džabrail Machmudov, brat strelca na úteku, bol agentom FSB.
Vrah na videokamere
Na súde to povedal jeden zo svedkov Sergej Sokolov, editor ruských novín Novaja Gazeta, v ktorých pracovala Anna Politkovská. Sokolov vedie vlastné vyšetrovania vraždy. Jeho noviny Novaja Gazeta prišli v posledných rokoch pre násilnú smrť už o troch novinárov.
Džabrail Machmudov obvinenie zo spolupráce s FSB poprel. Práve on mal doviezť svojho brata Rustama k Lesnej ulici v centre Moskvy, kde bývala Politkovská a kde ju aj zastrelili pred jej bytom.
Na súde ukázali videozáznam, na ktorom vidieť, ako do domu vchádza podozrivý z vraždy krátko pred Politkovskej príchodom a po malej chvíli, keď už bola pravdepodobne zastrelená, z neho vychádza.
Objednávateľ neznámy
Kým o bratoch Machmudovcoch, ktorí mali zavraždiť Politkovskú, sa hovorí už dlhšie, meno objednávateľa je stále neznáme.
Počas procesu obhajca podozrivých povedal, že ide o ruského politika, ktorý sa ukrýva na území Ruskej federácie.
Vzhľadom na kritické články Politkovskej z prostredia Severného Kaukazu by ním mohol byť napríklad niekto z Čečenska. Ďalšou špekuláciou je informácia, že vražda novinárky, ktorá ostro kritizovala aj Kremeľ vrátane bývalého ruského prezidenta Vladimira Putina, mala stáť dva milióny dolárov.
Tajomná FSB
Špekulácie o prepojení ruskej tajnej služby na zločiny proti vlastným občanom sa objavili už počas vlády Vladimira Putina, bývalého agenta KGB a šéfa jej nasledovníčky FSB.
V Londýne zavraždený bývalý ruský agent Alexander Litvinenko napríklad tvrdil, že to bola FSB, kto zorganizoval bombové útoky na moskovské paneláky v roku 1999.
Podľa oficiálnej verzie za nimi boli čečenskí teroristi, čo dalo vtedajšiemu premiérovi Putinovi rázny argument na vojnu v Čečensku.
Hlavný podozrivý z otrávenia Litvinenka Andrej Lugovoj je poslancom nacionalistickej strany Vladimira Žirinovského a Moskva ho odmieta vydať vyšetrovateľom zo Scotland Yardu.
Fakty o procese
Annu Politkovskú zastrelili na jeseň v roku 2006 pred jej moskovským bytom.
Údajný vrah Rustam Machmudov sa skrýva v zahraničí. Jeho dvaja súrodenci sú obvinení zo spolupáchateľstva.
Objednávateľ vraždy nie je známy.Má ísť o nemenovaného ruského politika. Vražda ho mala stáť dva milióny dolárov.
Jejmotívom mali byť kritické články novinárky o porušovaní ľudských práv v krajine.
Život v Rusku je ako u Kafku. Plný absurdít
O prípade Politkovská aj o situácii na Kaukaze sme sa rozprávali s novinárkou OKSANOU CHELYSHEVOU z rusko-čečenskej informačnej agentúry.
Pokrývajú ruské médiá proces s vrahmi Politkovskej?
„Je to veľmi ťažké, pretože tu nefunguje slobodné prostredie. Je tu Novaja Gazeta, kde pracovala Anna, pár internetových stránok či rádio Echo Moskvy, tie robia čo môžu.“
A televízie?
„Minimálne.“
Najskôr Politkovskej proces pre verejnosť zatvorili, potom otvorili, potom zatvorili. Je to veľmi chaotické...
„Nie je to chaotické, je to logické. Na tento typ logiky sme, žiaľ, zvyknutí. Je to ako v Kafkových románoch, kde je takáto absurdná logika úplne normálna. Kremeľ robí všetko, aby bol proces neverejný.“
Je tu nejaká šanca, že sa dozvieme pravdu?
„Či bude proces férový, závisí aj od pozornosti, akej sa mu dostane. Vrátane zahraničných novinárov. Je dôležité, aby sa zaujímali o proces.“
Politkovská bola jednou z mála novinárov, ktorí informovali o Severnom Kaukaze. Je ešte nebezpečnejší po vojne v Gruzínsku?
„Nespájala by som to s gruzínskym problémom. Situácia je veľmi zlá. Separatistické tendencie v Ingušsku sú teraz veľmi silné.“
Je to v Ingušsku ešte horšie ako v Čečensku?
„Je to ako v Čečensku v roku 1999. (pred 2. čečenskou vojnou).“
Nebojíte sa konfliktu?
„Už teraz je tam veľký nárast násilia. Inguši sa boja únosov aj zásahov bezpečnostných orgánov, pri ktorých zomierajú často aj deti. Všetky mierumilovné protesty končia rozohnaním. Nedávno som sa dozvedela, ako v Ingušsku zatkli troch mladých ľudí, hoci nepatrili do žiadnej extrémistickej skupiny. Mučili ich. Jeden z nich skončil v nemocnici, kde sa miestnym podarilo natočiť na video a zdokumentovať jeho zranenia. Bolo to strašné, mal nohy celé čierne, uši mu strihali nožničkami, dávali mu niečo za nechty. Aj to sa teraz deje v Ingušsku.“
V ruských televíziách sa o tom asi nič neobjavilo...
„Nemožno sa o tom ani zmieniť.“
Nedávno sa vo Vladikavkaze odpálil samovražedný atentátnik. Vzrástol moslimský extrémizmus?
„Žiaľ, áno. Úrady svojimi brutálnymi metódami proti umierneným tradičným moslimom zvyšujú napätie v oblasti. Radikálne moslimské skupiny sú naozaj na vzostupe. Ľudia, ktorí s ozbrojeným odporom nič nemajú, sú s ním spájaní. Len preto, že chodia každý piatok do mešity, ich berú ako extrémistov. To len provokuje mladých a mení ich na zúfalcov.“
Môžete cestovať po Kaukaze?
„Môžeme, ale aký to má zmysel, keď nemôžeme nič uverejniť. Našu organizáciu zaradili medzi extrémistické, odvolali sme sa na európsky súd a čakáme na verdikt. Keď sme si vlani pripomínali v Nižnom Novgorode rok od Politkovskej smrti, zatkli všetkých zahraničných hostí. Nasledoval zákaz vychádzania Novej Gazety v regióne. Novinári sú stále v ohrození.“
Mirek Tóda
Oksana Chelysheva je laureátkou Ceny Amnesty International. V súčasnosti žije vo Fínsku. Na Slovensko ju pozval Človek v ohrození. archív |