WASHINGTON, GUANTÁNAMO. Slzy v očiach príbuzných a vtipkujúci obžalovaní. Súdny proces na vojenskej základni na Kube má ďaleko od tých, na ktoré je Amerika zvyknutá.
Vybrali ich losovaním
Súdia tam ľudí, ktorí mali zorganizovať teroristické útoky z 11. septembra 2001, pri ktorých zomrelo takmer tritisíc ľudí. Po prvý raz na vojenskú základňu pozvali okrem novinárov aj príbuzných obetí.
Päť rodín, ktoré prišli pred siedmimi rokmi o najbližších, vybrali žrebom. Začiatok pojednávania sledovali niektorí so slzami v očiach. V oddelenej časti súdnej siene sedela Maureen Santorová, ktorá mala pred sebou fotky syna: „Vždy sa zaujímal o históriu a určite by tu dnes chcel sedieť a pozerať sa tým ľuďom do tváre.“
Jej manžel Alexander netrpezlivo čaká na výsledok pojednávania: „Syn a ja sme hasiči. Tí niekam prídu, spravia, čo majú a idú preč. Toto sa ťahá pridlho.“
Aký trest je najlepší?
Príbuzní, ktorých teroristické útoky zasiahli, majú rozdielne názory na to, aký trest by mali piati muži dostať. Kým väčšina sa prikláňa k trestu smrti, Alice Hoaglandová je presvedčená, že teroristi by mali zomrieť zabudnutí, v prítmí žalára: „Sú horšie veci ako smrť. Plniť do konca života príkazy ľudí, ktorými opovrhujete, je dostatočný trest.“
Alicin syn Mark zomrel v lietadle letu číslo 93. Spolu s dvoma ďalšími cestujúcimi zaútočil na teroristov a prekazil ich plán zabiť tisíce ľudí. Hráč ragby predtým, ako útočníkov premohli a lietadlo sa zrútilo do neobývanej časti, zavolal matke a zanechal jej odkaz: „Tu je Mark Bingham, milujem ťa.“ Päť mužov, ktorí čelia obžalobe, sedelo v radoch za sebou. Ako prvý, najbližšie k sudcovi, sedel Chálid Šejch Mohammad – architekt útokov.
Obvinený sa sťažoval na pomalú poštu
Súd kritizoval za zlú komunikáciu, pretože na odpoveď na list, ktorý zaslali začiatkom novembra, čakali mesiac: „Používa americká armáda holuby, že to trvá tak dlho?“ Súd vyzval, aby rozhodoval rýchlo, pretože ho už nebaví toto divadlo. Počas pojednávania komunikoval a vtipkoval s ďalšími väzňami.
Obžalovaní chcú, aby sa sledovaný proces skončil rýchlo. V deň amerických volieb sa zišli a dva dni pracovali na spoločnom postupe. Sudcovi zaslali list, v ktorom prejavili ochotu priznať vinu. Ich cieľom je čo najskôr dostať trest smrti a zomrieť „mučeníckou smrťou“. Keď však súd prijal priznanie iba troch z piatich obvinených, nakoniec svoje priznanie stiahli.
Vždy sa zaujímal o históriu a určite by tu dnes chcel sedieť a pozerať sa tým ľuďom do tváre.
Maureen Santorová o synovi, ktorý zahynul 11. septembra
Autor: dopisovateľka z Washingtonu