BRATISLAVA. Pred bratislavským závodom spoločnosti Rajo na Studenej ulici sa včera od desiatej ráno začali zhromažďovať výrobcovia mlieka zo všetkých kútov Slovenska.
Bude sa u Vás prepúšťať?
Zmenila finančná kríza nejako Vaše osobné plány?
Dajte nám vedieť Váš NÁZOR na finančnú krízu.
Na poludnie sú už mliekari v plnom počte – asi dvesto ľudí. S malým meškaním prichádza predseda Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka Vladimír Chovan. Vítajú ho transparenty ako „Skrachujeme spolu“, „Chceme slušné ceny mlieka“, „Krava je živý tvor, nie továreň na mlieko“.
Mliekari s vážnymi tvárami stoja v polkruhu okolo dvoch traktorov s vlečkami hnoja, pred nimi je deväť kanví mlieka s objemom asi desať litrov.
Chvíľu ešte čakajú na kamery. Chovan zatiaľ vysvetľuje do amplióna situáciu: „Nemyslel som si, že sa dožijem toho, čo sa dnes chystáme urobiť. Demonštratívne vylejeme prebytkové mlieko, ktoré naši spracovatelia nechcú, tam, kde podľa nich patrí – do hnoja,“ kričí Chovan. Novembrové ceny mlieka sa v niektorých mliekarňach prepadli na úroveň 7 korún za liter, vysvetľuje šéf mliekarov. V januári to bolo ešte vyše 12 korún. Podľa neho už niektoré družstvá musia prepúšťať zamestnancov, či znižovať počet stád.
Spoločnosť Rajo si mliekari vybrali preto, lebo ako líder na trhu prišla v novembri s cenou 8,10 koruny za liter mlieka.
„Hneváme sa na spoločnosť Rajo, lebo robí zlú politiku, hoci sú aj také mliekarne, čo podpísali cenu deväť korún a viac,“ tvrdí Chovan. Zhromaždení mliekari súhlasne prikyvujú. Tí, čo priniesli mlieko, vážne pristupujú jeden po druhom k vlečke s hnojom a vylievajú do nej kanvy. Každý z nich povie, odkiaľ je: Nižná, Sokolce, Bánovce nad Bebravou, Veľké Uherce, Lúčnica, Nitra, Strekov, Budmerice. Vyliať mlieko na protest prišli aj Vajnory, Chynorany, Dubník.
Ako posledný vylieva mlieko do hnoja Chovan. Ten je aj predsedom družstva Agropartner z Plaveckého Podhradia. „Dúfam, že toto robíme prvý aj poslednýkrát,“ hovorí.
Vo vlečke s hnojom jedného z pristavených traktorov skončilo dvanásť kanví, teda asi 120 litrov mlieka „v takej kvalite, ako ho predávame výrobcom,“ hovorí jeden z nich. To bude kvalitný hnoj, ozýva sa zozadu.
„Je mi až do plaču po tých rokoch, čo robím v družstve,“ hovorí hlavný zootechnik družstva Zbehy Štefan Cicoň. Tiež vylial jednu kanvu.
Smutný je aj predseda družstva Horné Obdokovce pri Topoľčanoch Anton Tóth, ktorý však prišiel bez mlieka. „Prebytkové mlieko putuje z jednej mliekarne do druhej. Platia nám tak, že sa z toho nedá žiť,“ hovorí. Snažím sa zveľaďovať stádo, a potom za to dostanem osem korún, to by mali spotrebitelia vedieť, vysvetľuje.
Mliekari sa začínajú pomaly rozchádzať. Vtom prichádza z práve prebiehajúcej dozornej rady spoločnosti Rajo jej výkonný riaditeľ Ján Johanides: „Chápem vašu nespokojnosť, ceny klesli všade v Európe, nezazlievam vám to. Ale nemôžeme s tým nič robiť,“ hovorí narýchlo.