BRATISLAVA. Kým v pondelok sa podľa údajov Štatistického úradu javil elektrotechnický priemysel ako ťahúň našej ekonomiky, po včerajšku to už nie je celkom tak.K problémom automobiliek sa začína pridávať aj výroba elektroniky.
Ešte začiatkom týždňa bol podľa Štatistického úradu elektrotechnický priemysel tým, ktorý držal priemyselnú výrobu na Slovensku nad vodou. Nebyť silného rastu výroby LCD televízorov v Nitre a Samsungu v Galante, slovenský priemysel by sa v októbri prepadol do mínusov. Takto to stačilo aspoň na stagnáciu.
Bude sa u Vás prepúšťať?
Zmenila finančná kríza nejako Vaše osobné plány?
Dajte nám vedieť Váš NÁZOR na finančnú krízu.
Po včerajšku však už vznikajú oprávnené pochybnosti o tom, či u nás bude v priemysle nejaké odvetvie, ktoré nás v ťažkých časoch podrží. Z japonského ústredia Sony prišla informácia, že firma bude v pobočkách po celom svete šetriť. Úsporám sa nevyhne ani Slovensko. „S úmyslom reagovať na spomalenie dopytu na trhu Sony odkladá plány na rozšírenie výroby v závode Sony na výrobu LCD televízorov v Nitre,“ uvádza sa v stanovisku firmy.
Podľa neoficiálnych informácií mMalo ísť o 7 investíciu vo výške približne 5 miliárd korún.
VIDEO: Sony vo svete ruší osemtisíc pracovných miest
Neistota mení plány
Rozhodnutie Sony naznačuje, že situácia na Slovensku by mohla byť vážnejšia, ako sa donedávno zdalo. „Ďalšie investičné zámery budeme prehodnocovať podľa budúceho vývoja dopytu,“ povedala hovorkyňa nitrianskej firmy Sony Helena Windisch.
Už pred časom iné významné firmy, od ktorých závisí úspech slovenskej ekonomiky, začali brzdiť svoje rozvojové plány. Trnavský Peugeot na budúci rok nevyrobí 300-tisíc áut, ako plánoval, ale „skopíruje“ len tohtoročnú kapacitu 200-tisíc. Kia namiesto plánovaných 250-tisíc áut tiež zostane len pri 200-tisícoch.
„Pri súčasnej situácii určite so zvyšovaním výroby nerátame. Firmy síce majú svoje plány, ale realitu určuje trh,“ povedal hovorca Kie Dušan Dvořák.
Kia ani Peugeot zatiaľ neplánujú prepúšťať. Bratislavský Volkswagen však už prepúšťa agentúrnych zamestnancov. Prepúšťanie ohlásili v uplynulých týždňoch desiatky firiem. Najmä dodávatelia automobiliek. Zlú situáciu v automobilovom priemysle včera potvrdil aj Štatistický úrad. Výroba dopravných prostriedkov u nás v októbri klesla medziročne o 13 percent.
Množiace sa negatívne správy spôsobujú, že situácia sa zo dňa na deň mení. Napríklad ku koncu októbra bolo u nás v ponuke asi 16-tisíc miest. Ministerstvo hospodárstva tvrdí, že dnes je to o 30 percent menej.
Riskovať alebo neriskovať
Vláda chce krízu riešiť opatreniami, s ktorými uvažovala aj v minulosti, keď sa o kríze ešte nehovorilo. Napríklad lepším čerpaním eurofondov, či zvýšením pôžičiek pre podnikateľov cez štátne banky.
Včera ministerstvo hospodárstva požiadalo Národnú banku a ministerstvo financií, aby sa pozreli na to, či sa nedá viac zatlačiť na komerčné banky, aby znížili poplatky a úrokové sadzby.
Premiér Fico podľa agentúry SITA včera povedal, že banky majú veľa peňazí, ale poskytujú málo úverov a peniaze radšej ukladajú do bezpečia Národnej banky. Chce ich prinútiť, aby to zmenili: „Môžeme napríklad pristúpiť k zdaneniu úrokového diferenciálu alebo môžeme pristúpiť k zníženiu poplatkov, máme rôzne alternatívy.“
Ekonóm inštitútu Iness Juraj Karpiš si nemyslí, že to je správna cesta. Banky by podľa neho určite poskytovali viac úverov, keby sa nebáli, že o peniaze prídu. Firmy totiž prepúšťajú a znižujú výrobu.
„V bankách je dostatočný počet odborníkov, ktorí sú schopní a aj motivovaní, aby vedeli posúdiť, komu poskytnúť úver a komu nie a dostatočne zhodnotiť aj mieru rizika,“ povedal Karpiš.
„Nechceme dopadnúť tak, že bude plná chladnička a všetci umrieme od hladu, lebo pod vplyvom krízy dôjde k tlaku na malé a stredné podniky, ktoré nebudú mať zdroje na nákup materiálu,“ citovala Fica SITA.
Pre prechod na euro ľudia vybrali „z vankúšov“ takmer všetky peniaze a uložili ich do bánk. Odhaduje sa, že môže ísť až o 50 miliárd korún.
Vláda vidí voľné peniaze na riešenie krízy aj v druhom dôchodkovom pilieri. Pohráva sa s myšlienkou, aby až 70 percent úspor dôchodkové správcovské spoločnosti povinne investovali na Slovensku. Dnes je to 30 percent.
Výstrahou môže byť Argentína. Vláda tam prinútila penzijné fondy požičiavať štátu a nakoniec pre neschopnosť splácať svoje dlhy úspory ľudí znárodnila.
Sony bude pozorne sledovať vývoj dopytu na trhoch a podľa toho celosvetovo prehodnocovať
investičné plány. Helena Windisch, hovorkyňa Sony Nitra