BRATISLAVA. Pani Alica z Košíc už jedenásť rokov opatruje v domácnosti ťažko zdravotne postihnutých a starých osamelých ľudí. Tak ako každý rok, aj teraz cez Štedrý deň vyťuká telefónne číslo aspoň dvoch svojich klientiek.
Nepatrí to k jej práci a robí to z vlastnej vôle. Osemdesiatštyriročná pani Magda, ktorej chodí pomáhať počas pracovných dní, totiž ráta každý deň voľna. Podobne je na tom pani Tereza, ktorá bude na rok oslavovať osemdesiatku. Obidve sú samy, rodinu nemajú alebo si každý žije vlastný život.
„Päť dní nikto u mňa dvere neotvorí, nikto sa neozve,“ hovorí staršia z dám. Keď nepríde ošetrovateľka, jedinou spoločnosťou počas sviatkov bude obidvom televízor. A s tým sa rozprávať nedá.
Generácia, čo si cení rodinu
Vianoce sú pre seniorov emotívnejším obdobím ako pri iných skupinách obyvateľstva. Osamelí seniori postrádajú rodinu, ktorá by podľa zvyklostí mala byť cez Vianoce pokope.
„Nezabúdajme, že ide o generáciu ľudí, ktorí žili pre rodinu, prípadne sa pre ňu obetovali,“ hovorí sociálna sestra zo zariadenia pre seniorov Seniorville v Jabloňovom Jana Čermáková.
Dnes je to iné, ľudia cestujú, vedia sa – a je to aj moderné – prispôsobiť každej situácii. „Súčasní seniori však boli zvyknutí na rodinu a ak osameli, a dokonca prežili vlastné deti, citlivo to vnímajú. Vianoce potom vyvolávajú smutné spomienky na časy, keď boli s rodinou,“ dodáva Čermáková.
Tí, čo sú doma a zostali sami, môžu vianočné obdobie znášať horšie ako tí, ktorí sú v zariadení. Napriek tomu, že sú vo vlastnom.
„Stretávame sa s tým, že príde napríklad susedka osamelého chorého starého človeka a opýta sa, či by mohol byť v zariadení opatrovateľskej služby aspoň cez sviatky. Máme šestnásť lôžok, sme plní. Nemáme, žiaľ, také možnosti. Keby sa uvoľnilo miesto, vyšli by sme v ústrety,“ hovorí Oľga Odelgová z mestskej časti Košice-Juh.
V domove nie ste doma
Seniorov v zariadeniach zasa trápi to, že zariadenie pre nich nie je a nikdy nebude domovom. Bez ohľadu na štandard poskytnutých služieb. Podľa pracovníkov zariadení prispieva k tomu aj fakt, že na Slovensku do domov odchádzajú seniori až vtedy, keď už potrebujú pomoc, a nie seniori, ktorí ešte sú aktívni a vedia sa o seba postarať.
Príležitosť na zmier?
Šesťdesiatročná Evka, ktorá žije v Seniorville, na požiadanie vďačne ukáže fotky svojich vnúčeniec a teší sa, že si na Vianoce pre ňu príde dcéra z Viedne.
Každý nemá to šťastie, aby ho niekto k sebe zobral a nie každý, hoci má pozvanie, ho chce aj využiť. „Alebo nechcú byť na obtiaž, alebo to vypovedá o narušených vzťahoch,“ hovorí Čermáková.
Predvianočný čas je pritom podľa nej vhodným obdobím na to, aby sa členovia rodín pokúsili zlé vzťahy urovnať.
Podľa gerontopsychiatričky Jaroslavy Struňákovej však urovnávanie netreba príliš „siliť“. „Dlhoročné narušené vzťahy sa len pre Vianoce neurovnajú,“ hovorí.
Ako napriek samote prežiť sviatky
Vo vlastnom byte či dome
Ak vás k tomu nenúti zdravotný stav, nezatvárajte sa pred ľuďmi. Deň pre štedrou večerou využitý na pár pekných slov, prehovorených napríklad so susedkou, pomôže zahnať smútok.
Pokiaľ môžete, navštevujte akcie, ktoré organizuje samospráva pred Vianocami. Nazbierate si dosť zážitkov a možno aj milých stretnutí do zásoby, keď doma zostanete sám so svojimi spomienkami.
V domove dôchodcov alebo penzióne
Zapájajte sa do spoločného programu. Akákoľvek takáto aktivita pomôže adaptovať sa na novú situáciu, ktorou je život v zariadení.
Radosť z obdarovávania aj spolubývajúcich v zariadení môže priniesť do sviatočných dní príjemné pocity. Nejde o to, aby to boli drahé dary. Poteší aj maličkosť, ktorú sami pripravíte a nestojí peniaze.
Dary netreba vedieť len dávať, ale aj prijímať. Neodmietajte pozornosť druhých, je vzácna.
(ht)
Dlhoročné narušené vzťahy sa len pre to, že sú Vianoce, neurovnajú.
Jaroslava Struňáková, psychiatrička a gerontopsychiatrička