chodom na novú menu.
BRATISLAVA. Vianoce sa blížia a popri bežných starostiach z minulých rokov máme tohto roku o jednu starosť viac - pripraviť sa na euro. Politici aj bankári nás ubezpečujú, že by to nemal byť problém, ale rýchle zmiznutie eurobalíčkov z trhu je skôr dôkazom toho, že ľudia sa príchodu eura boja. Alebo skončia eurobalíčky pod stromčekmi ako darčeky pre našich blízkych?
Euro prichádza spolu s finančnou krízou
Nikto dnes nevie zodpovedne povedať, ako sa prejaví finančná kríza v slovenskej ekonomike, ako zasiahne naše peňaženky a našu existenciu. Finančná kríza možno ovplyvní ochotu Slovákov zadlžovať sa, príchod Vianoc však neoddiali. Pôžičiek, ktorými financujeme nákup darčekov, bude možno menej, určite však viac peňazí príde na bankové účty. V neistých časoch, aké sú pred nami, treba šetriť.
Šetrenie pred blížiacimi sa Vianocami podporuje aj prechod na novú menu. Zdá sa, že nová mena straší konzervatívnych slovenských investorov, pretože v čase masívneho poklesu akciových trhov predávajú podiely v akciových fondoch a ukladajú svoje peniaze na termínované účty.
Láka ich k tomu aj ubezpečenie bankárov, že tam budú ich peniaze na najlepšom mieste, lebo úroky na termínovaných vkladoch rastú a aj konverzia na euro bude na účtoch v bankách jednoduchšia.
Zadlžovanie aj sporenie
V predvianočnom období tak môžeme pozorovať dve protichodné tendencie. Prvá súvisí s tradičným predvianočným zadlžovaním sa pri kúpe darčekov a druhá s rastúcim množstvom peňazí na účtoch v bankách.
Aké pôžičky ponúkajú banky záujemcom o kúpu darčekov nad ich aktuálne finančné možnosti dozviete sa v prvej časti našej prílohy. Aby sme vyhoveli aj tým, ktorí práve pred Vianocami ukladajú svoje úspory do bánk, prinášame im v ďalšej časti ponuku depozitných produktov bánk zameraných na eurokonverziu.
Tiež malé porovnanie, ako dopadli ich vklady, ktoré umiestnili na účty do bánk práve pred rokom a prognózu analytikov so slovenských bánk ako sa popasujú ich terajšie vklady s očakávanou infláciou na budúci rok.
V závere časti venovanej bankám ponúkame aj prehľad bankových služieb pre študentov a v rozhovore s Herbertom G. Pfeifferom z Prvej stavebnej sporiteľne hovoríme o tom, prečo je stavebné sporenie imúnnejšie voči finančnej kríze.
Havarijné poistenie stále nedocenené
Havarijné poistenie nekryje len škody, ktoré majiteľovi auta vzniknú pri havárii vozidla. Rozsah škôd krytý týmto poistením je širší. Napriek tomu si havarijné poistenie platí u nás ani nie tridsať percent vodičov.
Aj keď podpis poistnej zmluvy na havarijné poistenie nie je jednoduchý proces, majitelia motorových vozidiel by si mali na uzavretie zmluvy nájsť čas a samozrejme, vyčleniť na poistku prostriedky.
Konkurencia medzi poisťovňami podporuje rast kvality produktov tohto typu poistenia. A čo všetko potrebujete na uzatvorenie havarijnej poistky, prečítajte si na začiatku druhej časti našej prílohy.
Na splátky v obchode aj na internete
Húfy zákazníkov v predajniach obchodov všetkého druhu rastú s blížiacimi sa Vianocami. V nákupnom zhone nejeden z nich ocení prídavné finančné služby. K tým štandardným patrí možnosť nákupu tovaru na splátky, ale v poslednom čase pribudla aj možnosť platiť šeky pri pokladniciach obchodov a tiež služba cash back - doplnenie si svojej peňaženky o hotovosť, ktorú vám dajú spolu s tovarom.
Kvôli rastúcim frontám v predajniach čoraz viac ľudí nakupuje vianočné darčeky na internete. Podľa odborníkov sa blíži čas, keď počet nakupujúcich na internete bude vyšší ako v klasických kamenných obchodoch. Nakupovanie na internete má svoje zvláštnosti. Treba ich poznať, ale poznať i práva internetových zákazníkov.
O možnostiach vianočných nákupov, nákupov na splátky, rôznych doplnkových finančných službách pri pokladniach obchodov a o nakupovaní na internete sa dočítate v druhej časti našej prílohy.