BRATISLAVA. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou už nie je neutrálny. Jeho predseda Richard Demovič sa včera výrazne priklonil na stranu vlády. Povedal, že súkromné zdravotné poisťovne majú ešte stále v legislatíve vystlanú cestu pre svoje záujmy. „Nie vždy sú to záujmy občanov,“ myslí si Demovič.
Takýmto spôsobom sa podľa neho ďalej vo verejnom zdravotnom poistení hospodáriť nedá: „V súčasnosti, keď zdravotníctvo nemá dostatok peňazí, nie je v ňom možné uplatňovať tvrdé liberálne pravidlá o tvorbe zisku.“
Viac kompetencií
Demovič reagoval na to, že si súkromná poisťovňa Dôvera znížila základné imanie o necelé dve miliardy korún. Tým podľa neho siahla na peniaze pacientov. V tomto s ním súhlasí aj minister zdravotníctva Richard Raši. Mrzí ho, že peniaze, ktoré patria pacientom, niekto vybral.
Zníženie základného imania môže byť spôsob, ako sa akcionári dostanú k hotovosti. Súkromné zdravotné poisťovne im totiž už za tento rok nemôžu vyplatiť dividendy zo zisku.
Martin Danko, hovorca skupiny Penta, ktorá je akcionárom Dôvery, však takýto sofisitikovaný model obídenia zákona odmieta.
Demovič je však presvedčený o opaku a žiada pre úrad viac kompetencií. Tvrdí, že úrad bol v tomto prípade iba v pozícii štatistu: „Mal iba skontrolovať, či na účte poisťovne zostane minimálne sto miliónov korún, čo je základná podmienka existencie, a či takýmto spôsobom nedôjde k zníženiu miery platobnej schopnosti pod tri percentá.“
Aj keby teda úrad chcel odmietnuť požiadavku Dôvery na zníženie základného imania, nemôže, tvrdí Demovič.
O svojich zámeroch na rozšírenie právomocí úradu jeho šéf zatiaľ ministra Rašiho neinformoval. Raši včera potvrdil, že nevie, čo konkrétne mal Demovič na mysli, ale: „Pokiaľ sú legislatívne diery, ktoré treba odstrániť, začneme okamžite konať,“ povedal.
Peniaze pacientov?
Dôvera mala doteraz základné imanie vo výške 2,4 miliardy korún, pričom ho zvyšovala iba minulý rok. „Akcionári v minulosti rozhodli, že zisk, ktorý poistovňa dosiahla, bude použitý na zvýšenie základného imania a nie na výplatu dividend. V roku 2008 v súlade s tým istým princípom akcionári rozhodli, že základné imanie znížia,“ povedal Danko.
Preto by si podľa neho predseda Úradu nemal zamieňať prostriedky, ktoré tvoria základné imanie s verejnými zdrojmi, ktoré poisťovňa používa na financovanie zdravotnej starostlivosti.
„Podľa definície základné imanie tvorí úhrn zdrojov vložených do podniku jeho vlastníkmi. V prípade Dôvery ide o zdroje akcionárov, nie o verejné zdroje, ktoré sa používajú na financovanie zdravotnej starostlivosti,“ povedal Tomáš Szalay z Health Policy Institute.
Podľa zdroja, ktorý nechce byť informovaný, hrozí Demovičovi odvolanie, a preto sa snaží dať vláde viac najavo, že je na jej strane.
„Neberte túto tlačovku ako politický míting,“ snažil sa sám od seba rozptýliť včera toto podozrenie Demovič.
Ako sa menilo základné imanie Dôvery
V januári 2007 októbri roka 2005 vznikla súčasná súkromná akciová spoločnosť Dôvera zlúčením poisťovní Dôvera a Sideria. Základné imanie bolo 100 miliónov korún;
Do mája roka 2007 zvýšila základné imanie na 150 160 miliónov korún;
V júni 2007 zvýšila imanie na 2,4 miliardy korún z nerozdeleného zisku;
Na konci roka 2008 zdravotná poisťovňa znížila imanie o 1,9 miliardy korún.
Zdroj: poisťovňa Dôvera