BRATISLAVA. Premiér Robert Fico tlačí na kontrolórov Úradu pre verejné obstarávanie, aby 3,6-miliardový tender na ministerstve výstavbe overili čo najskôr. „Dúfam, že to bude v priebehu decembra všetko zrealizované,“ povedal včera po rokovaní vlády, ktorá vyjadrila podporu ministrovi Marianovi Janušekovi zo SNS. „Buď bude mať pán Janušek pekné Vianoce alebo škaredé Vianoce, záleží od kontrolných orgánov,“ odkázal Fico, ktorý má stále pochybnosti o tendri.
Šéf Úradu pre verejné obstarávanie Béla Angyal si týmto termínom celkom istý nie je. „Bežne trvá kontrola 50 až 60 dní,“ povedal Angyal, ktorý sľubuje, že sa budú snažiť, aby boli výsledky čo najskôr. Potvrdil tiež, že posilnil už aj kontrolnú skupinu z dvoch na troch členov. Tí vraj pracovali aj cez víkend.
Smer a HZDS mlčali
Na výsledky kontroly čakajú aj poslanci Smeru a HZDS, ktorí nezahlasujú za Janušekovo odvolanie.
Ján Kovarčík z HZDS priznal, že argumenty za alebo proti ministrovi neposudzujú. „My nehovoríme o tom, či nás presvedčili alebo nie. Sme koaličný partner, ktorý dodržiava zmluvu,“ povedal Kovarčík. Predseda hnutia Vladimír Mečiar pritom povedal, že tender bol podľa neho „klientelizmus ako Londýn“. Na mimoriadnej schôdzi chýbal. Podľa Kovarčíka neprišiel, lebo pripravoval predstavenie prezidentského kandidáta HZDS, ktoré majú dnes.
Zdržanliví pri obhajobe Janušeka boli aj poslanci Smeru. Diskusia v parlamente sa preto zvrhla len na výčitky medzi opozíciou a SNS.
Nakoniec sa o ministrovom odvolávaní nehlasovalo. Predseda parlamentu Pavol Paška zo Smeru musel schôdzu prerušiť na dnes večer.
Keď totiž mali poslanci odhlasovať, že budú hlasovať aj po 19. hodine, nebolo ich v sále dosť a Národná rada nebola uznášaniaschopná.
Chýbal aj Fico
Po dvoch hodinách schôdze boli poslanecké lavice tých koaličných takmer prázdne. Prázdne ostali aj kreslá pre členov vlády. Tentoraz neprišiel ministra podporiť ani jeho šéf premiér Robert Fico. Pred týždňom v parlamente obhajoval ministra financií Jána Počiatka, ktorý tiež čelil odvolávaniu. Fica zaskakoval minister školstva Ján Mikolaj zo SNS. Svojho ministra však ešte viac obhajoval predseda SNS Ján Slota. Zaútočil na médiá aj opozíciu. Keď skončil, argumenty opozičných poslancov si nevypočul a odišiel.
Diskusia v pléne sa potom týkala najmä „korkovej“ nástenky, na ktorej Janušek dal tender zverejniť. Podľa opozície je dôkazom, ako bolo celé verejné obstarávanie netransparentné.
Július Brocka z KDH ministrovi povedal, že takú nástenku, na akej on oznámil tender na 3,6 miliardy korún, má jeho syn v detskej izbe. „Vy ste to dotiahli do dokonalosti, ako kradnúť a parazitovať na štáte,“ odkázal Slotovi. Ivan Mikloš z SDKÚ prirovnal tender k „transparentnej zlodejine“.
Janušek po celý čas v parlamente mlčal, hoci si mohol slovo na svoju obhajobu zobrať kedykoľvek.
„Nikdy som nerobil nástenkára,“ povedal len novinárom.
Vy ste to dotiahli do dokonalosti, ako kradnúť a parazitovať na štáte.
Július Brocka, poslanec KDH
Ani pád ministra zmluvy nevymaže
Prípadom tendra na ministerstve výstavby sa intenzívne zaoberajú v Bruseli. Platiť môžeme z rozpočtu.
Aj keď premiér nakoniec ministra Mariana Janušeka odvolá, problém s exkluzívnym tendrom sa neskončí.
Ministerstvo by nemuselo vyplatiť 3,6 miliardy za služby konzorciu firiem blízkych Jánovi Slotovi Avocat a Zamedia, iba v prípade rozhodnutia súdu o zrušení platnosti zmluvy.
Požiadať o zrušenie platnosti zmluvy však už nemôže Úrad pre verejné obstarávanie, ktorý tender práve preveruje. „Ak obstarávateľ v rozpore s týmto zákonom uzavrie zmluvu, úrad môže v lehote jedného roka od jej uzavretia podať návrh na určenie jej neplatnosti súdom,“ hovorí zákon o verejnom obstarávaní. Zmluva s konzorciom má už viac ako rok a pol.
Brzdiť môže len minister
Podľa Úradu pre verejné obstarávanie ostáva ešte možnosť zmluvu vypovedať. „Vypovedať zmluvu môže ministerstvo len v prípade, že na to nájde oporu v Občianskom zákonníku,“ hovorí právnik Radovan Procházka.
Iniciatíva teda ostáva na ministerstve ovládanom SNS. „Janušek je tam bábka, ministerstvo riadi riaditeľ Agentúry na podporu regionálneho rozvoja Igor Štefanov ,“ povedal SME minulý týždeň zdroj z ministerstva.
Na výsledky vyšetrovania Úradu pre verejné obstarávanie a Najvyššieho kontrolného úradu nečaká len slovenský premiér, ale aj zodpovedné úrady v Bruseli.
Keďže v tendri ministra Janušeka ide o peniaze z eurofondov, prípadom sa intenzívne zaoberajú direktoráty komisie pre regionálnu politiku a trh a neformálne je o ňom informovaný aj Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF). Európske inštitúcie môžu konkrétne kroky spraviť až po zverejnení výsledkov národných kontrol.
Brusel vyčkáva
„Členský štát je zodpovedný za to, aby sa pri čerpaní európskych peňazí vyhol akýmkoľvek podvodom a pochybeniam,“ upozorňuje tlačová kancelária direktorátu komisie pre regionálnu politiku, ktorý má na starosti štrukturálne fondy.
Komisia o ďalšom postupe zatiaľ nerozhodla, úrad pre boj proti podvodom čaká na jej prvé kroky. Jedinou istotou je, že si vyžiada oficiálne výsledky kontrol a správu ministerstva financií, ktoré už v auguste konštatovalo netransparentný postup.
Platí však, že komisia môže uskutočniť kontrolu alebo Slovensko požiadať o vrátenie celej sumy alebo jej časti, ak sa pri čerpaní peňazí z eurofondov preukážu podozrenia z klientelizmu alebo iné chyby.
„Slovensko by muselo požiadať o vrátenie peňazí od príjemcov a uskutočniť spätný prevod peňazí na komisiu,“ opisuje postup Constantina Avraam z tlačovej kancelárie direktória pre regionálnu politiku. Lenže zmluva ministerstva výstavby s konzorciom firiem blízkych SNS by ostala napriek tomu platná. To by znamenalo, že sa na dodržanie zmluvy poskladajú daňoví poplatníci. Namiesto eurofondov by sme ju museli naplniť zo štátneho rozpočtu.
Martina Kováčová
Kulman chce vestník
Podpredseda Úradu pre verejné obstarávanie Rudolf Kulman tvrdí, že problémy s nástenkovými tendrami nevyriešia limity, ale legislatívna iniciatíva úradu. „Už dvakrát sme mali možnosť zmeniť zákon, no neurobili sme to,“ hovorí. Povinné zverejňovanie každého tendra vo vestníku bez ohľadu na výšku sumy by podľa neho problém vyriešil. Od júla tohto roka platí, že horná hranica zákazky, ktorá môže byť zadaná podprahovou metódou, je 200 miliónov korún. „Očakávam legislatívnu iniciatívu v tomto smere od predsedu úradu, aby sme predchádzali problémom a otázkam o nástenkách a ich umiestnení,“ hovorí Kulman.
(mk)