BRATISLAVA. Mesiac, dva pred koncom roka ľudia uvažujú, či môžu počítať s výplatou navyše. Tí, čo majú 13. plat zmluvne garantovaný, uvažujú, koľko percent im firma ešte pridelí.
Zamestnanci teraz už väčšinou vedia, či môžu očakávať pridané, alebo či sa tento rok ich firma rozhodla odmeny krátiť.
Koncom októbra po prepuknutí globálnej krízy na Slovensku prieskum Podnikateľskej aliancie Slovenska a denníka SME ukázal, že asi polovica z oslovených podnikateľov uvažovala, že tento rok obmedzia bonusy. Viac ako štvrtina firiem už vtedy povedala, že pre krízu vianočné prémie obmedzia.
„So znižovaním odmien a obmedzovaním zamestnaneckých výhod by mali počítať ľudia pracujúci v podnikoch produkujúcich tovary dlhodobej spotreby, ktorých kúpu môžu spotrebitelia odložiť na neskôr,“ povedal riaditeľ Podnikateľskej aliancie Robert Kičina.
Konkretizovať, o ktoré odvetvia ide, nechcel.
Asi polovica platí trinásťkrát ročne
Podľa prieskumu poradenskej spoločnosti PricewaterhouseCoopers na Slovensku 13. plat svojim zamestnancom dáva menej ako polovica spoločností. V strede roka 13. a na konci roka 14. plat vypláca asi štvrtina zamestnávateľov.
Tiež zistili, že asi tretina firiem, ktoré trináste platy vyplácajú, ho vlastným zamestnancom garantuje a nepodmieňuje jeho vyplatenie tým, či sa firme, tímu alebo konkrétnemu človeku počas roka darilo, alebo nedarilo.
Zo zamestnancov majú najmenej často garantované 13. platy vrcholoví manažéri a najistejšie ich majú ľudia pracujúci v administratíve.
Garantované odmeny ako náhradná motivácia
„Dôvodom, prečo pracovníci v administratíve potrebujú mať zagarantované trináste platy, môže byť fakt, že ich výkon sa nedá priamo zmerať a je preto ťažké motivovať ich odmenou za výkon,“ povedala Beáta Lenčéšová z personálnej agentúry Start People. Trináste platy sú podľa Lenčéšovej aj najčastejšie uvedené ako istý benefit pri bankách, poisťovniach či telekomunikačnom sektore.
Trináste platy sú často vyplácané ľuďom, ktorí priamo neprodukujú zisk firmy a vyjadriť v peniazoch ich podiel na zisku je zložité. Personalisti hovoria, že pre týchto zamestnancov je istá finančná odmena na konci roka správny typ benefitu. „Treba si uvedomiť, že ak 13. plat ako benefit ľuďom, u ktorých je zložité vyčísliť podiel na zisku, nie je nijako naviazaný na výkon zamestnanca, stáva sa dodatočnou zložkou platu, a nie je vôbec motivačným,“ povedala Natália Šegedová z personálnej agentúry Grafton.
13. plat manažéra je menší ako plat, odmena naopak
„Podľa nášho prieskumu priemerný hrubý plat na Slovensku je 23 300 korún, priemer trinásteho platu predstavuje 21 700 korún,“ povedal Miroslav Dravecký, manažér platového prieskumu Merces.sk.
Prieskum platov Merces vychádza z výšky miezd, ktorú firmy uverejňujú pri pracovnej ponuke na portály Profesia a údajov, ktoré uvedú návštevníci stránky a záujemcovia o prácu vo svojich očakávaniach.
Vo všeobecnosti sa dá podľa Draveckého povedať, že čím človek robí pre firmu náročnejšiu prácu, tým sú trinásty plat a odmeny vyššie.
Kvalifikovaní robotníci ako automechanici, elektrikári či zvárači majú posledné platy v roku rovnako ako iné odmeny vždy nižšie ako priemerné mesačné platy počas roka.
Naopak, pri ekonómoch, personalistoch a iných odborných pozíciách sú odmeny k platu vyššie ako priemerné mesačné platy. „Pri pohľade na výšku trinástych platov to však neplatí,“ vysvetľuje Dravecký.
Každý druhý key account manažér uviedol v prieskume, že dostáva ročnú odmenu, ktorá môže presiahnuť aj stotisíc, čo je v ich prípade viac ako dvojnásobok mesačného platu.
Trinásty plat dostávajú na úrovni okolo 85 percent.
Na pozíciách ako ekonóm či programátor sú odmeny vyššie ako priemerné mesačné platy, ale pre 13. plat to už neplatí.
Miroslav Dravecký, projektový manažér Merces.sk