BRATISLAVA. Talian Alberto Tomba (42) je jedným z najúspešnejších slalomárov histórie tohto športu. Šoumen jeho lesku bol iba jeden. On tvrdí, že takým, akým bol, ho urobila doba. Je vraj obyčajný chlapec, ktorý sa rád smeje. „Som Alberto. Už nie Tomba. Ten skončil pred jedenástimi rokmi.“ Tak chce, aby ho brali. Žiadny La Bomba, plejboj a milovník žien. Nastupuje Alberto, chlapec s veľkým srdcom.
Večer bomba, ráno Tomba
O ten imidž sa uchádza športovec, ktorého aféry a výroky boli legendárne. Zrelý, vážny muž s fičúrsky hrajúcimi očami, si zo stoviek až neuveriteľných historiek robí dobrý deň.
Prezývali ho La Bomba, El Maestro, Elvis na lyžiach. „Keď ide Tomba, Taliansko má celonárodný orgazmus,“ tvrdili talianski novinári. Pri trati sa raz dokonca vyzliekol do slipov a bozkával fanúšičky. „Ľudia chcú šou,“ vravieval. Cez deň knokautoval bránky, v noci organizoval párty. Médiá z neho spravili poloboha, klauna, Casanovu, ale i hlupáka, bitkára, pijana, záletníka, flákača. „Počuli ste tú rýmovačku? Večer ako bomba, ráno ako Tomba,“ smial sa.
Alberto Tomba sa narodil 19. 12. 1966 v Lazzaro di Savenna, vyrastal v Castel de Britti neďaleko Bologne, v zámku z prelomu storočia. Vo vstupnej hale s gobelínmi novomodernistov, v tropickom skleníku trhal Alberto banány priamo zo stromu.
Syn magnáta v textile Marca a manželky Marie Grazie najskôr začal s tenisom, futbalom a cyklistikou, ale objavil vášeň pre lyže. Viete, čo dostal na tretie narodeniny? Nie lyže, ale - bodygardov, ktorí ho strážili, pretože otec mal strach. „Otec najal dvoch pištoľníkov. Mám fotografiu, ako sedím na oslíkovi a gorily ho držia, aby ma neukradli.“ Do školy ho vozil v mercedese rodinný šofér Sacchi. V škole Tomba nevynikal, okrem telocviku.
Do pohybu bol zamilovaný, a tak veľa času trávil v Alpách. Aby sa „vybil,“ vybláznil. „Aby načisto nezdivočel,“ hovoril tatko.
Chcel byť ako futbalisti Bettega či Tardelli
Sedemdesiate roky patrili v zjazdovom lyžovaní ére Klammera a Stenmarka, Alberto sa chcel podobať na futbalové hviezdy, na elegánov Roberta Bettegu či Marca Tardelliho. Otec to obrátil. „Nikdy nebudeš ako Gustavo Thoeni. Nemáš v sebe taký talent,“ povedal 11-ročnému synovi. Urazený Alberto sa zaťal.
Makal ako baník. Lyže, lyže, lyže. Nič viac. Iba dril, tréning, kondička, posilňovanie. V učení taký usilovný nebol. Maturoval až trikrát - a neskončil! „Do školy sa nahrnuli fotoreportéri a pobláznili ma. Potom som komisii natáral toľko hlúpostí, že to nestrávili. A na štvrtý pokus som už ani nešiel.“
Toho, čo porobil mimo svahov, je na román. Hoci, ako tvrdí, s nádychom science–fiction. Keď získal olympijskú zlatú, neostýchal sa: „Nože si siahnite. Za dotyk desaťtisíc lír. Kúpime šampanské, oslávime to.“ A slovo dodržal! Ráno o deviatej ho tréner Pietrogiovanna ťahal z postele na tréning.
Tomba - carabinier uviazol s priateľkou na ceste do Cortiny. Na auto si dal policajnú húkačku a predbehol kolónu! Aby nemusel na tri mesiace do väzenia, zaplatil pokutu sedem miliónov lír (asi 140 000 korún).
Aj to bol miláčik más, najmä ženských. Nečudo, že za vzor mal britského agenta 007 Jamesa Bonda. Jeho nepremožiteľnosť a kúsky hraničiace s rozumom sú nepochopiteľné ako Tombova akrobacia v bránkach.
So Stenmarkom na stupňoch prvý a posledný raz
V roku 1985 vyhral „Parallelo di Natale“ (Vianočný paralelný slalom) na milánskom San Siro. Gazzetta dello sport písala, že zosmiešnil velikánov. Po troch víťazstvách v EP debutoval vo Svetovom pohári v Madonna di Campiglio. Prvý raz bol na stupňoch víťazov v Alta Badia, ďalšie si vychutnal na MS 1987 v Crans Montane za bronz v obrovskoms slalome.
V nasledujúcej sezóne je 27. november 1987 kľúčový. S číslom 25 zvíťazil v slalome i v obrovskom slalome v Sestriere. Pred idolom Stenmarkom. Prvý a posledný raz sa velikáni stretli na stupni víťazov. Stenmark ukončil kariéru.
Na olympiáde v Calgary po 1. kole obráku strácal 1,14 s, v druhom vybojoval zlato. V slalome bol po úvodnom kole tretí, ale vyhral. Taliansko je v delíriu, verejnoprávna televízia RAI prerušila prenos z festivalu v San Remo a prepla na zápas La Bombu so snehom a s bránkami. Stal sa nenapodobiteľnou športovou hviezdou krajiny.
Chybu si nikdy nepriznal „Ak vypadnem, som rýchlejší, brzdia ma nedokonalé lyže. Rossignol mi dáva dosky zo sudov,“ povedal. Potom sa zaškeril a dodal: „Ale pretože mám v zmluve, že nesmiem kritizovať Rossignol, rezolútne to popieram. Dodáva mi najlepšie lyže na svete.“
Postupne sa orientuje na slalomy. Tomba je úspešný na ZOH v Albertville, získal zlato a striebro. Chýbal mu titul majstra sveta. Šampionát v Sierra Nevade preložili o rok, Alberta to nerozrušilo, počkal si a vybojoval dva tituly.
Lúčil sa 15. marca 1998 v Crans Montane. Štýlovo, výhrou v 50. slalome vo Svetovom pohári. „Už ma nebavilo byť profesionálom. Zaspávať v Kórei a prebúdzať sa v Amerike,“ vysvetlil. Neskôr to oľutoval. „Mal som si dať iba prestávku.“ Ešte v roku 2005 uvažoval o návrate, hoci sa už jazdilo na carvingových lyžiach. „Ako keby ste si vzali dva snoubordy a nasadili ich na topánky,“ hovoril. Ku comebacku sa neodhodlal.
Albertovo „ciao“ tréner Thoeni komentoval: „Pokojne mohol jazdiť. Technicky i fyzicky na to mal. Ale možno po dvanástich rokoch driny, súťaženia a kočovania, keď vyhral všetko, čo sa dá, nájsť ešte motiváciu?!“
Na Zimných olympijských hrách 2006 v Turíne sa už zaradil medzi organizátorov a na slávnostný ceremoniál priniesol olympijský oheň.
Herec
Od skončenia kariéry je vyslancom UNICEF–u. Mal pocit, že ho deti obdivujú takého, aký je. Dal sa aj na hereckú dráhu. Hral policajta v kriminálke Baran Alex a v rozprávkových filmoch pre deti. Nakrútil inštruktážny film, o lyžovaní. Angažuje sa v zlepšení lekárskej starostlivosti o deti.
Z aktivít sa u nás predstavil s parfumom (In) decente by Alberto Tomba. Farba voňavky spája sneh a ľad. Vôňa nezaberá hneď, cítiť ju na druhý deň. „Vôňa charakterových vlastností. Teplo a chlad. A to som aj ja. Víťazstvo a prehra. Tak sa cítim celý život,“ vysvetlil.
Vtedy na našu otázku, či by sa vrátil k lyžovaniu, odvetil: „Možno pred tromi - štyrmi rokmi by som uvažoval. Aj mamička chcela, ako lyžiar s úspechmi som sa jej páčil. Ale teraz by som povolanie nemenil za nároky a najmä stres v lyžovaní.“
Ako teraz vyzerá jeho deň? „V lete si užívam pláže. Po tridsiatich rokoch na horách chcem stráviť tridsať rokov pri mori. Kúpil som si dom na Sardínii, mám rád teplo.“
Ani Ornella Muti by nezabrala
Milovník žien, ktorý mal po boku modelku Evu Herzogovú či miss Talianska Martinu Colombariovú, na ženbu stále nepomýšľa. „Doteraz som nenašiel takú, s ktorou by som sa spútal natrvalo.“ Po ZOH 1988 v Calgary bol blízky nemeckej krasokorčuliarke Katarine Wittovej. Dala mu košom. „Zmenil som postoj k ženám. Doteraz som býval s tromi do piatej ráno, odteraz si užívam s piatimi do tretej,“ povedal po tom, čo mu Nemka dala košom. „Oženiť sa? To je ako nedojazdiť slalom.“
Ale medzi bránkami vraj na ženy zabúdal. „Keď som trénoval, mohli predo mňa postaviť Ornellu Mutiovú alebo Nastasju Kinskú, bolo mi to jedno. Ani by to so mnou nehlo.“
Dvadsať rokov sprevádzal Tombu ako fanúšik, potom sa stal jeho priateľom. Francesco Russo, ktorého Tomba prezýva „Chicco“, teda zrno. „Chodíme športovať alebo do obchodov. Alberto nakupuje veľmi rád,“ hovorí Francesco.
Prezradí, čo mnohí nevedeli, napríklad, že Tomba sa za rok naučil dobre po anglicky i francúzsky. Je čestný sommeliér jednej vínnej pivnice. „O víne už hovorí viac ako o lyžiach.“ Má námornícky preukaz, s ktorým môže vyplávať na more.
Aký je teda pravý Alberto? „Mnoho ľudí sa ho dotklo a on s tým žil. Preto sa môže zdať menej sympatický, uzavretý. Ale skutočný Alberto má široko otvorené srdce. Je to milý a veľkorysý človek,“ hovorí Chicco.
Ožení sa? „Asi nie,“ mieni Russo. „Taký slávny lyžiar ako Alberto si nikdy nemôže byť istý, či žena chce jeho, alebo jeho slávu. A úprimne, žiť vedľa neho, nie je ľahké.“
Nabudúce: Hokejový klub Montreal Canadiens oslavuje 100 rokov od založenia.
Alberto Tomba
ZOH - zlato (3): 1992 Albertville obrovský slalom, 1988 Calgary slalom a obr. slalom. Striebro (2): 1992 Albertville slalom, 1994 Lillehammer slalom.
MS - zlato (2): 1996 Sierrea Nevada slalom a obr. slalom. Bronz (2): 1987 Crans Montana obr. slalom, 1997 Sestriere slalom.
Svetový pohár - Veľký krištáľový glóbus (1; bez účasti v zjazde a super-G!), po 4 malé glóbusy v slalome a obr. slalom.
Celkove 88–krát bol na stupni víťazov, 50–krát vyhral (35 slalomov, 15 obr. slalomov). Viac prvenstiev majú iba Švéd Stenmark (86) a Rakúšan Maier (54).
V sezóne 1994/95 mal sériu 11 víťazstiev po sebe.
![]() |
FOTO - SITA/AP, REUTERS (2) |