Na zisk prémie ostávajú len tri týždne

Výška štátnej prémie k stavebnému sporeniu sa na budúci rok nezmení, iba sa prepočíta na eurá. Na to, aby ste ju získali v plnej výške za tento rok, musíte uložiť v stavebnej sporiteľni aspoň 16 000 korún.

BRATISLAVA. Stavebné sporenie je sporiaci produkt, ktorý vám môže pomôcť pri financovaní kúpy nového či pri rekonštrukcii staršieho bývania.

V čase, keď ľudia stále viac zvažujú, aké produkty sú z pohľadu ochrany úspor skutočne bezpečné, je jeho dôležitou devízou aj to, že sa naň vzťahuje zákon o ochrane vkladov.


Kliknite - obrázok zväčšíte.

Štátna prémia a euro

Už roky však stavebné sporiteľne pri oslovovaní nových klien­tov, ale aj pri získavaní prostriedkov od sporiteľov, ktorí už zmluvu podpísali, zdôrazňujú najmä možnosť získania dvojtisícovej štátnej prémie. Na to, aby vám ju stavebná sporiteľňa priznala aj za tento rok, musíte stihnúť uzatvoriť zmluvu o stavebnom sporení, prípadne uložiť peniaze na existujúci účet najneskôr do konca roka 2008.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Aj tento rok dosahuje štátna prémia 12,5 percenta z ročného vkladu, najviac však 2000 korún (66,39 eura). Optimálny ročný vklad na jej získanie je 16-tisíc korún (531,1 eura). Sporiteľ, ktorý za rok vloží viac, vyššiu než dvojtisícovú prémiu nedostane.

„Na budúci rok bude štátna prémia 66,39 eura, čo zodpovedá sume dvetisíc korún,“ viedla Tereza Molnár­Copláková z ČSOB stavebnej sporiteľne. Podľa Miloša Blanárika z Prvej stavebnej sporiteľne môže sporiteľ počítať s rovnakou výškou prémie počas celej lehoty sporenia, ak štát nezmení zákon o stavebnom sporení.

Výška úveru a čas sporenia

Pred uzatvorením stavebného sporenia si musíte zvoliť cieľovú sumu, pomocou ktorej by ste chceli po skončení sporenia financovať svoje bývanie. Časť z tejto sumy si musíte nasporiť sami a zvyšok vám poskytne sporiteľňa ako výhodný úver.

SkryťVypnúť reklamu

Výška nasporenej sumy predstavuje v súčasnosti v priemere okolo 50 percent z cieľovej sumy. Stavebné sporiteľne v rámci rôznych produktov a ich variantov sporenia ponúkajú aj možnosť nasporenia len 30 alebo 40 percent z cieľovej sumy. Pri cieľovej sume jeden milión by si klient musel nasporiť minimálne tristotisíc a maximálne päťstotisíc korún. Zvyšné peniaze, ktoré mu budú do milióna chýbať, si požičia.

Sporenie trvá minimálne dva a maximálne šesť rokov. „Ak by klient po šiestich rokoch sporenia nemal záujem o úver, môže sporiť ďalej a jeho vklady budeme úročiť tromi percentami,“ povedal Blanárik.

Poskytnutie úveru závisí aj od výšky hodnotiaceho čísla. „Toto číslo je potrebné na pridelenie cieľovej sumy, a teda na vznik nároku na stavebný úver,“ vraví Molnár– Copláková. Klient si číslo ovplyvňuje výškou, ale aj pravidelnosťou vkladov peňazí na účet sporenia. V niektorých sporiteľniach závisí od jeho výšky aj to, za aký úrok sporiteľňa poskytne úver.

SkryťVypnúť reklamu

Platí, že ak budete vkladať peniaze tak, ako ste si stanovili pred podpisom zmluvy, s hodnotiacim číslom nebudete mať problém.

Istý stavebný úver

Po ukončení stavebného sporenia, je poskytnutie stavebného úveru úplne isté. „V prípade, že splníte všetky podmienky, na ktorých ste sa so sporiteľňou dohodli pred podpisom zmluvy, na poskytnutie úveru máte nárok zo zákona. V zmluve sú tiež stanovené výšky mesačných splátok a ako dlho budete úver splácať,“ povedal Blanárik. Nemôže sa vám teda stať, že by vám sporiteľňa počas lehoty splácania menila výšku mesačných splátok, ako sa to môže stať pri hypotékach.

Peniaze si od stavebných sporiteľní môžete požičať aj hneď, prostredníctvom úverov a medziúverov. Tu však platí, že takto požičané peniaze úročia stavebné sporiteľne vyššou sadzbou ako v prípade stavebného úveru získaného po šiestich rokoch sporenia.

SkryťVypnúť reklamu

Plusy a mínusy tohto sporenia

Čo môže prilákať

Po splnení podmienok máte nárok na poskytnutie úveru.

Výška úveru a podmienky splácania sú dané v zmluve a nedajú sa meniť.

Výhodné úročenie úveru, až 2,9 či 3 percentá.


Čo môže odrádzať

Vklady sa úročia 2 % ročne, teda nižšie ako v bankách.

Pri poskytnutí výhodného 2,9­percentného úroku na úver sa vklady v dvoch sporiteľniach úročia len minimálne .

Výška poplatku za uzavretie zmluvy.

Štátna prémia 2000 korún (66,39 eura) je zaujímavá skôr pri sporení malých súm.

Na pridelenie úveru má sporiteľ, ktorý splní všetky podmienky, zákonný nárok. Výška splátok sa nemení počas celej lehoty splácania.

Miloš Blanárik, Prvá stavebná sporiteľňa

SkryťVypnúť reklamu

Peniaze môžu ísť na iný účel

Peniaze zhodnocované počas lehoty stavebného sporenia môže klient po šiestich rokoch použiť ľubovoľne.

„Keď vypovie zmluvu o stavebnom sporení, môže peniaze využiť tiež bez obmedzenia. Stratí však nárok na štátnu prémiu,“ pripomína Miloš Blanárik z Prvej stavebnej sporiteľne.

Peniaze získané formou stavebného úveru alebo medziúveru sa vždy môžu využiť iba na stavebné účely. Konkrétne účely použitia týchto prostriedkov sú pritom vymenované v zákone o stavebnom sporení.

Od tohto roka možno financie zo stavebnej sporiteľne využiť aj na kúpu kuchynskej linky vrátane zabudovaných elektrospotrebičov, vstavaných skríň, vane či umývadla. Dajú sa nimi financovať aj zariadenia, ktoré využívajú alternatívne zdroje energie.

SkryťVypnúť reklamu

(bt)

Ocenia ho tí, čo na úver môžu čakať

Vďaka nízkym úrokom úveru a štátnej prémii stavebné sporenie zaujmenajmä tých ľudí, ktorísi na úver môžu počkať.

Prémia, ktorá každý rok obohacuje účet, a nízke úroky úveru garantované počas lehoty splácania. To sú magnety, ktoré priťahujú do stavebných sporiteľní klientov.

Odmena za čakanie

Podľa Pavla Ďurkoviča, analytika AWD, je stavebné sporenie výhodné pre ľudí, ktorí nepotrebujú peniaze hneď. Po uplynutí šiestich rokov majú nárok na úver s nízkou úrokovou sadzbou garantovanou počas celej lehoty splácania.

Pri nižších sumách netreba potvrdiť výšku príjmu či zakladať nehnuteľnosť. „To má význam najmä pre ľudí, ktorí nemôžu dokladovať príjem, napríklad pre živnostníkov a ľudí, ktorým na byte či dome viazne ťarcha a tú banky neakceptujú,“ vysvetľuje Ďurkovič.

SkryťVypnúť reklamu

Výhody sporenia môžu zúročiť rodiny, ktoré uzavrú zmluvy na niekoľkých členov. Nárok na štátnu prémiu má každý, kto za rok vloží aspoň 16 000 korún. Štvorčlenná rodina so štyrmi zmluvami môže za rok získať navyše 8000 korún. Musí však ročne vložiť 64­tisíc korún, teda po 16­tisíc na jedného člena.

Sporiť sa dá aj inde

Na to, či je stavebné sporenie vhodné aj ako sporiaci produkt, sa názory rôznia. „Na trhu sú aj iné možnosti, ktoré lepšie zhodnotia peniaze. Pri kratších lehotách sporenia sú výhodnejšie termínované vklady s úrokmi okolo päť percent,“ tvrdí Ďurkovič. Pri dlhších lehotách považuje za lepšie investovať do podielových fondov.

Róbert Kopál, riaditeľ Asociácie obchodníkov s cennými papiermi, si ani po odrátaní všetkých poplatkov nemyslí, že je výnosnosť pri stavebnom sporení nižšia oproti bankovým vkladom. „Naopak, podľa mňa je stále vyššia,“ dodáva.

SkryťVypnúť reklamu

Analytik AWD neodporúča stavebné sporenie ľuďom, ktorí potrebujú financie čím skôr. „Mali by nárok na medziúver, ktorý je drahší.“ Odrádzal by od neho aj ľudí, ktorí spĺňajú podmienky na štátnu prémiu pre mladých pri hypotéke.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 529
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 193
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 874
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 968
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 790
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 797
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 472
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu