Zmenu k úspornejším autám však hlási Amerika. Krajina, kde sa donedávna jazdilo len na tom, do čoho by sa bez problémov zmestil fiat alebo možno aj favorit. Ešte pred desiatimi rokmi, keď som bola v Amerike po prvý raz, to tak bolo.
Dnes už po cestách jazdí čoraz viac menších áut. Lídri veľkých automobiliek sľubujú zmeny k lepšiemu. Úspornejšie vozidlá majú ľuďom šetriť peniaze a svetu prírodu.
Zelené autá však nie sú jedinou cestou, ktorou chce Amerika šetriť prírodu. Národná agentúra pre ochranu životného prostredia žiada, aby farmári v krajine chovali zelené kravy a prasatá. A aby za zvieratá, ktoré príliš smrdia, platili vyššie dane.
Snahu vládnej agentúry, ktorá zamestnáva 18tisíc ľudí v 27 laboratóriách, americkí farmári kritizujú. Tvrdia, že „protismradová“ aktivita ich zruinuje. Dojná krava by farmárov stála ročne 175 dolárov a prasa 20.
„Toto je jedna z najabsurdnejších vecí, ktorú chcú presadiť,“ povedal pre agentúru AP Ron Sparks z poľnohospodárskej komisie v Alabame. Ken Hamilton z farmárskej federácie vypočítal, že neveľkú farmu s dobytkom by podobný zákon zlikvidoval, pretože 30– až 40tisíc dolárové poplatky by nemali z čoho platiť. A to by pomohlo zahraničným firmám dostať na stoly Američanov kravy zo zahraničia.
Agentúra EPA tvrdí, že podobné poplatky by farmárov prinútili chovať dobytok v ekologickejších podmienkach. Či jej návrh prejde, nie je isté. Ak áno, na americkú farmu sa určite zájdem pozrieť. Chliev, ktorý nesmrdí, len tak nenájdete.
Autor: dopisovateľka z Washingtonu