Topolánek uspel aj proti Klausovi

Mirek Topolánek zostane v kresle šéfa občianskych demokratov. Prevážilo prolisabonské krídlo.

Usmiate hostesky v modrých sukniach s ceduľkou servis. Uhladení páni z bezpečnostnej služby, ktorí trpezlivo kontrolujú všetkých a všetko. Štvorhviezdičkový Clarion Congress Hotel, „križovatka obchodu, odpočinku, životného štýlu a nákupu,“ s fontánami a eskalátormi hostil 19. kongres Občianskej demokratickej strany.

V nedeľu na ňom regionálni delegáti strany zvolili Mirka Topolánka za svojho predsedu na ďalšie dva roky. Zo 492 hlasov získal v tajnej voľbe 284.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Boh nám pomáhaj

„Nemám taký jasavý pocit ako pri minulých zvoleniach,“ povedal po voľbách Topolánek, ktorý vedie ODS od roku 2002.

SkryťVypnúť reklamu

Protikandidát a pražský primátor Pavel Bém Topolánkovi zagratuloval. „Máme pred sebou dlhú cestu, pomáhaj nám pri nej pán Boh,“ dodal. Ešte predtým povedal, že s Topolánkom táto strana už voľby nikdy nevyhrá.

Obaja presviedčali delegátov z celého Česka už od piatka. ODS si pre stranícky súboj vybrala pražské Vysočany, kde v O2 aréne pravidelne koncertujú hviezdy svetovej pop-music.

Topolánkovo kyvadlo

Mirek Topolánek sa najprv zamyslel nad príčinami porážky ODS v jesenných krajských a senátnych voľbách. Spomenul „kyvadlo, ktoré sa v celej Európe prehuplo doľava,“ aj nesprávnu analýzu predchádzajúcich víťazstiev. Za „svoj podiel viny“ sa členom ospravedlnil.

Premiér na kongrese volal po väčšej „zrozumiteľnosti“ a lepšom „politickom marketingu“ v období „mediokracie“.

SkryťVypnúť reklamu

Návrat ku koreňom ODS, na ktorom svoju kampaň pred kongresom postavil Bém, Topolánek zavrhol. ODS sa podľa neho potrebuje vrátiť „skôr k voličom než ku koreňom“. Na mysli mal strednú vrstvu, ktorá sa podľa odborníkov na verejnú mienku od ODS odklonila.

Premiér za najlepšiu cestu k plneniu straníckeho programu označil súčasnú trojkoalíciu a pokračovanie v reformách. Prihlásil sa k Lisabonskej zmluve, ale zároveň oznámil, že chce po eurovoľbách v júni 2009 vytvoriť v Európskom parlamente „skutočnú pravicovú frakciu“.

Bémov špičkový intelekt

Presný opak hlásal podpredseda strany Pavel Bém. Znovu vyzýval na české „nie“ Lisabonu, ako aj koaličnej vláde v súčasnej podobe. Za alternatívu naopak považuje menšinovú vládu. Medzi dôvody na zvolenie zahrnul úspechy v politike, ale aj svoj „špičkový intelekt“ či výstupy v Himalájach.

SkryťVypnúť reklamu

Nápad so zrušením Lisabonu, ktorý musí potvrdiť český parlament, je podľa ódéesáka a riaditeľa Obchodnej akadémie Jaroslava Klodnera z Pardubického kraja „nerealistický“. A myslí si to aj väčšina českých pravicových komentátorov. Riaditeľ ZOO René Franěk zo Stredočeského kraja naopak vidí zmluvu ako spôsob, ktorým chcú Nemci „opäť ovládnuť Čechy“.

Málo debaty, viac lesku

Inak vágny Bém členov vyzval, aby premýšľali, „čo sa to s nami deje“. Varoval, že v strane funguje „elitársky diktát pod vedením elity, vrátane mňa“. Nedostatok vnútrostraníckej diskusie označili za problém svorne topolánkovci aj bémovci. Riešenie však nenavrhli.

Rozkol zatiaľ vládnej strane nehrozí. „Zákopy musíme spoločne zahrabať,“ vyzval straníkov staronový predseda Topolánek. Bém štiepenie strany takisto odmietol.

SkryťVypnúť reklamu

Stoličku prvého podpredsedu strany získal prekvapivo starosta Prahy 13 David Vodrážka, ktorý podporoval Béma. Nová tvár ODS tak porazila ostrieľaného ministra vnútra Ivana Langera, ktorý z boja dobrovoľne ustúpil.

Otec zakladateľ zanechal ODS svojmu osudu

Éra Václava Klausa v ODS sa končí. Sklesnutý prezident sa vzdal postu čestného predsedu strany.

PRAHA. Václav Klaus najskôr napínal členov strany, ktorú zakladal, či vôbec príde. Nakoniec prišiel ­ aby im povedal, že zo strany odchádza.

„Otec zakladateľ“ však musel najskôr počkať, kým dohovorí Mirek Topolánek. Premiér meškal a svoj príhovor navyše pretiahol o štvrťhodinu.

Niečo zásadné

„Do vášho rokovania nemienim nijako explicitne zasahovať,“ začal vystúpenie vtedy ešte stále čestný predseda ODS Klaus, „niečo zásadného však povedať musím,“ rozhovoril sa naliehavo, „už dlhší čas je pre mňa nemalým problémom identifikovať sa s radom postojov, ktoré vedenie ODS zastáva.“

SkryťVypnúť reklamu

A prešiel k podstate veci. „Aby som prebiehajúcej premene ODS zo strany pravicovej a občianskej na stranu politického stredu a skôr lobbistických záujmov ako ideí nestál v ceste,“ povedal rezignovane, „rozhodol som sa vám poďakovať za titul čestného predsedu a tohto titulu sa dnes, na tomto mieste, definitívne vzdať.“ Sála zmĺkla.

Vzťahy medzi vedením ODS a Klausom neboli najideálnejšie, ale bol to napríklad Topolánek, kto preňho vyjednal znovuzvolenie v parlamente.

Napriek tomu ťažko niesol, že strana sa neuberá euroskeptickým smerom, ktorým sa vydal sám. „Dovoľte mi, aby som z tohto miesta naposledy povedal: Ďakujem vám za pozornosť,“ rozlúčil sa a odišiel.

Odchádza porazený

Veterán českej politiky Václav Klaus najväčšiu českú pravicovú stranu založil a viedol jedenásť rokov. Keď odišiel na Hrad, ponechal si titul čestného predsedu, ale aj vplyv.

SkryťVypnúť reklamu

Ten sa pokúsil použiť na presadenie Pavla Béma, s ktorým ho spája odpor k Lisabonskej zmluve a odmietanie trojkoalície. Keď bolo jasné, že aj po prehratých krajských voľbách má Topolánek silný vplyv, začal Klaus hovoriť o odchode z ODS.

Podľa niektorých komentátorov ide o prirodzený krok. „ODS vznikla v čase, keď v USA vládol George Bush senior, v Sovietskom zväze Michail Gorbačov, Československo bolo federá­ciou, internet poznalo pár ľudí na ČVUT (České vysoké učení technické),“ napísal Jindřich Šidlo z Hospodářských novin .

Hoci po skončení prejavu zožal Klaus „standing ovations“, v priľahlých kuloároch sa členovia vládnej strany vyjadrovali rozporne.

Delegáti z táboru Topolánka Klausovo rozhodnutie označili za „zbytočnosť“, ale aj „zradu“. „Je to nezvládnutie odovzdania žezla,“ povedal minister zdravotníctva Tomáš Julínek.

SkryťVypnúť reklamu

Pavol Szalai

Klaus v začiatkoch ODS a na jej poslednom kongrese.

FOTO ­ ČTK

Autor: Praha

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 549
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 246
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 010
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 087
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 936
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 828
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 440
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu