JOHANNESBURG. Kríza v Zimbabwe je taká hlboká, že vyhnala do ulíc armádu, ktorá bola doteraz verná diktátorovi Robertovi Mugabemu. Domáca mena sa v piatok okolo obeda začala prepadať zhruba o 50 percent každých päť minút. Večer medzinárodné inštitúcie odhadli mieru inflácie v krajine na 900 kvintiliónov percent: za číslom 900 nasledovalo neuveriteľných osemnásť núl. V sobotu ráno už boli ďalšie odhady zbytočné: Zimbabwe podľa Medzinárodného menového fondu potrebuje okamžitú finančnú injekciu, ktorá bude základom úplne novej meny.
Pre obyvateľstvo Zimbabwe je hyperinflácia katastrofou. Do piatka bolo možné platy v miestnej mene utratiť okamžite po ich vyplatení, inak strácali každú hodinu hodnotu. Dnes už nemajú nijakú. Podľa ekonómov nastala situácia, keď ľudia úplne odmietli používať peniaze a hospodárstvo sa tým vrátilo k výmennému obchodu. Niekoľko supermarketov v hlavnom meste Harare prijíma len platby v amerických dolároch alebo v juhoafrických randoch, hoci tieto transakcie sú podľa režimu nezákonné.
Mugabeho pád je na dohľad
Koniec miestnej meny znamená zánik centrálnej banky Zimbabwe, ktorá bola nástrojom v rukách Mugabeho režimu. Diktátor s pomocou centrálnej banky doteraz tlačil nové a nové bankovky, ktorými každý deň vyplácal štátnych zamestnancov a prednostne vojakov, aby predišiel vzbure v armáde. Tej sa už nedalo vyhnúť. „Mugabeho koniec je konečne na dohľad,“ hlása víkendový titulok exilového týždenníka The Zimbabwean, ktorý vychádza vo Veľkej Británii.
Západ pomoc Zimbabwe podmieňuje diktátorovým odchodom. „Mugabe v minulosti humanitárnu pomoc využíval na upevňovanie vlastnej pozície. Potraviny a lieky zo zahraničia putovali výlučne do volebných obvodov, kde mala väčšinu jeho strana Zanu-PF. Opozícia hladovala,“ tvrdí vodca najväčšej opozičnej strany Hnutie za demokratickú zmenu (MDC) Morgan Tsvangirai.
Tsvangirai v marci napriek manipulácii zo strany režimu vyhral prvé kolo prezidentských volieb. Mugabe sa nevzdal a v júni sa opäť nechal zvoliť za prezidenta bez protikandidáta, ktorý pre zastrašovanie opozície z druhého kola vycúval. Nasledovalo nekonečné vyjednávanie. Neistota, ktorá ho sprevádzala, zrýchlila ekonomický kolaps.
Diktátor sa pripravuje na exil
Tsvangirai v septembri s Mugabem podpísal koaličnú dohodu, ktorá v praxi stroskotala na sporoch o personálnom obsadení jednotlivých ministerstiev. „Mugabe sa pokúsil zostať pri moci tým, že Západu ponúkol koalíciu s opozíciou, ktorá je prijateľná pre poskytovateľov humanitárnej pomoci,“ zhodnotil koaličnú dohodu juhoafrický týždenník Mail & Guardian. Túto stratégiu minulý mesiac skomplikovala cholera, ktorá v Zimbabwe vypukla pre nefunkčný kanalizačný systém a kontaminovanú vodu. Pod tlakom epidémie sa zrútilo zdravotníctvo. Nasledovala panika, ktorá vyústila do kolapsu verejnej dopravy, zásobovania a dodávok energií. Nič z toho však neohrozilo Mugabeho diktatúru tak, ako zánik miestnej meny a následná vzbura v armáde.
Mugabe (84) sa podľa juhoafrických médií neochotne balí do exilu. Na stole má vraj ponuky z Kuby, zo Severnej Kórey a z Venezuely.
Autor: Roman Lipták