BRATISLAVA. Ak sa vám v poslednom čase zdajú čudné ceny v niektorých stánkoch s rýchlym občerstvením, všimli ste si dobre. Napriek tomu, že slovenská mena nepozná dvadsať halierniky, v niektorých fastfoodoch si kúpite hamburger aj za 60 korún 20 halierov či obloženú bagetu za 75,30 koruny.
Pritom práve ceny rýchleho občerstvenia bývajú zvyčajne okrúhle a ľahko zapamätateľné – v korunách. No v niektorých stánkoch je to inak - okrúhle sú ceny v eurách. Niektorí obchodníci sa totiž na zavedenie eura pripravili aj svojimi cenami.
Pri bližšom pohľade na niektoré cenníky už teraz viete, že hamburger vás v budúcom roku vyjde na dve eurá a bageta na 2,50 eura.
Obchodníci si totiž ceny prerátali v súčasnosti spätne.
Na otázku, ako sa dajú prepočítať ceny neokrúhlym konverzným kurzom (30,126 koruny za euro) na okrúhle sumy v eurách, odpovedal majiteľ stánku takto: „Keď viete, s čím chcete ísť do nového roka v eurách, tak logicky sa na to pripravíte, a potom si môžete nalepiť nálepku meníme menu, nie cenu.“ Že by pri takomto prepočte eur na koruny došlo aj k zdraženiu predávaného tovaru, však poprel: „Ceny sme nemenili.“
Niektorí však zdražovali
Zmenu korunových cien priznal predavač stánku s rovnako prepočítanými cenami v centre Bratislavy, ale či išlo o zdraženie, vraj nevie. Predavačka neďaleko bola otvorenejšia: „Samozrejme, že sme ceny menili - smerom hore.“
Zvyšovanie cien, ich správne duálne zobrazovanie sledujú Cenová rada, Slovenská obchodná inšpekcia a Združenie spotrebiteľov Slovenska. Zaujímalo nás, kam sa má spotrebiteľ obrátiť, ak má podozrenie, že v niektorom obchode prerátali ceny opačne, teda z eur na koruny, a že pritom asi došlo aj k ich zvýšeniu. Podľa ich vyjadrení je však takéto počínanie podnikateľov v poriadku pod podmienkou, že prepočet je správny a nedošlo k výraznému zvýšeniu ceny.
Josef Lounek zo Združenia slovenských spotrebiteľov, ktoré sleduje zvyšovanie cien pri prechode na euro, považuje takéto konanie za nekorektné a neseriózne voči spotrebiteľovi, hoci podľa neho často nejde o veľké zdražovanie. Ak má spotrebiteľ podozrenie, môže sa obrátiť buď na Združenie alebo priamo na Slovenskú obchodnú inšpekciu, odporučil Lounek. „Dostávame rôzne podnety, záleží na tom, či pôvodná cena bola veľmi odlišná od tej budúcej.“ Dokázať, že za zmenou ceny je euro, je podľa neho veľmi ťažké: „Je voľná tvorba cien.“
Dôležité je správne prepočítať
Či prepočítavanie „budúcich“ eurových cien na koruny a z toho možné zvýšenie ceny sleduje Cenová rada, sme sa spýtali jej podpredsedu, ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka: „Je na orgáne cenovej kontroly – teda na Slovenskej obchodnej inšpekcii, aby sa zaoberal dôvodom zvýšenia ceny,“ odkázal.
Inšpekcia sa však podľa jej hovorkyne Danuše Krkošovej nezapodieva tým, aká vysoká je cena, ale tým, či jej duálne zobrazenie v korunách a eurách spĺňa podmienky zákona. Ak inšpektor zistí chybu duálneho zobrazenia, vykoná nápravu hneď na mieste. Výsledky kontrol potom inšpekcia štatisticky vyhodnotí a zverejní na svojom webe.
Dostávame rôzne podnety, záleží na tom, či pôvodná cena bola veľmi odlišná od tej budúcej.
Josef Lounek, Združenie spotrebiteľov Slovenska