NOVÉ ZÁMKY. Slovenský prezident Ivan Gašparovič sa so svojím maďarským kolegom Lászlóom Sólyomom takmer na ničom nezhodli.
Rozdiel oproti komárňanskému stretnutiu premiérov – Roberta Fica a Ferenca Gyurcsánya – však bol jasný. Atmosféra bola priateľská.
Podľa Sólyoma slovenských Maďarov trápi zhoršovanie sa ich situácie v oblasti kultúry a školstva a protimaďarské nálady v slovenskej spoločnosti.
Gašparovič to odmietol, nálada na slovenskej strane je podľa neho reakciou na činy maďarských extrémistov. Menšiny považuje za dôležité, zdôraznil však, že štát „musí cítiť lojalitu menšín k svojej politike“.
Podporil Fica, ktorý odmietol šesť Gyurcsányových požiadaviek. Naopak, Sólyom to označil za poľutovaniahodné.
Gašparovič bránil slovenskú vládu, ktorú Sólyom nepriamo kritizoval za účasť SNS. Vláda má podľa neho vysokú podporu a jej výsledky nám každý závidí.
Sólyom vyhlásil, že zarazene číta obvinenia slovenských politikov, že Maďari ohrozujú územnú integritu Slovenska. Z maďarskej strany od roku 1947 požiadavka revízie Trianonu nezaznela, bilaterálna zmluva oboch krajín zakotvuje nemennosť hraníc i to, že voči sebe oba štáty nemajú územné požiadavky.
Na vine je nevzdelanosť
Nálepka veľkého Maďarska nie je to isté, ako niekoho zbiť, odpovedal prezident László Sólyom na otázky SME.
Hovorili ste, že v Maďarsku niet stopy iredentizmu. Pre oficiálne vyhlásenia to platí, cudzinec však v Maďarsku všade naráža na mapy Veľkého Maďarska. To nesvedčí o iredentistickej nostalgii?
„Nedá sa očakávať od maďarskej populácie, aby považovala mierovú zmluvu za spravodlivú, lebo ňou nebola. Iná vec je, že sa s tým zmierila. Každý to vzal na vedomie a nechceme to zmeniť. Ľudia často, ak nemajú výrazy na vyjadrenie problémov, siahajú aj po symboloch, to však neznamená, že preberajú aj ich obsah. O tom som presvedčený. Je to vlastne aj prejav nevzdelanosti, ľudia používajú tieto staršie symboly na vyjadrenie svojho národného cítenia, keď sa ich však opýtate, či chcú revíziu, odpovedia záporne.“
Uvedomujú si vôbec v Maďarsku, že takéto prejavy môžu právom urážať susedné národy?
„Dúfam, že si to uvedomujú. A kto si to neuvedomuje, toho veľmi ľutujem. Je to aj súčasť a úloha vytvorenia takej atmosféry a vzdelanosti, ktorá je dôležitá na oboch stranách. Ak hovoria, že Maďari do Dunaja či za Dunaj, je to minimálne rovnako urážlivé a ten, kto si vylepí nálepku s veľkým Maďarskom, ešte nikoho nebije.“
Peter Morvay