BRATISLAVA. Premiér Robert Fico na sneme vlastnej strany v sobotu povedal, že hádok v koalícii bude s blížiacimi sa voľbami prezidenta alebo eurovoľbami a voľbami do VÚC pribúdať.
„Napätie sa bude zvyšovať, chcem garantovať, že nebudeme otravovať verejnosť nijakými škriepkami, iba že by došlo k principiálnym rozhodnutiam, ako to bolo v prípade Slovenského pozemkového fondu,“ povedal premiér. Vtedy odvolal ministra pôdohospodárstva za HZDS Miroslava Jureňu napriek nesúhlasu predsedu HZDS Vladimíra Mečiara.
Dnes sa opozícia pokúsi odvolať ministra výstavby Mariána Janušeka z SNS. Prekáža jej tender za 3,6 miliardy, v ktorom zákazky dostali firmy blízke predsedovi SNS Jánovi Slotovi. Predseda parlamentu Pavol Paška zvolal schôdzu o Janušekovom odvolaní na dnes podvečer.
Mečiar o tendri povedal, že ide o klientelizmus ako Londýn. Napriek tomu HZDS Janušeka asi podrží.
„Sme seriózny koaličný partner. Budeme však očakávať, že si s Janušekom poradí premiér,“ povedal poslanec HZDS Ján Kovarčík.
„Koaličný partner nezvykne svojho partnera podraziť, aspoň my v HZDS to nerobíme,“ naznačil poslanec HZDS Ján Kovarčík, ako budú dnes hlasovať.
Fico Janušeka odvolať nechce, aj keď vzrástli jeho pochybnosti. Čaká na výsledky kontrol Úradu pre verejné obstarávanie a Najvyššieho kontrolného úradu.
„Prečo nepočkajú? Kam sa tak ponáhľajú?“ povedal o opozičnom návrhu na odvolanie.
„To potrebujete za každú cenu vidieť krv na oknách a postínané hlavy?“ spýtal sa tiež Fico.
„Nechceme počkať, nemáme s tým dobrú skúsenosť, je tu obava, že to budú len nejaké obchody,“ povedal na to predseda KDH Pavol Hrušovský v televízii Markíza.
Premiér vo svojom prejave na sneme povedal, že v prípade vážneho zlyhania bude konať, aj keby mala koalícia padnúť.Veľkorysosť k partnerom
Premiér nevidí dôvod na odvolanie ani po tom, čo jeho rezortný kolega Ján Počiatek v rámci kontroly na ministerstve ešte v auguste 2008 povedal, že tender bol netransparentný.
„Robte rozdiel medzi kontrolou a platobnou certifikáciou,“ povedal premiér. Podľa neho podklady ministerstva financií bude mať k dispozícii aj Úrad pre verejné obstarávanie, na ktorého výsledky Fico čaká.
„Veď minister nie je obyčajná funkcia, majme k týmto ľuďom, aj keď niekedy pochybia, úctu,“ tvrdí premiér.
Pri odvolávaní ministra SNS Jaroslava Izáka na žiadne výsledky kontroly premiér nečakal a konal.
Vo svojom prejave na sneme premiér ako jednu zo šiestich dôležitých vecí, ktoré strana dodrží, keď bude v roku 2010 znovu vládnuť, spomenul aj „mieru veľkorysosti voči koaličným partnerom“.
Hádku premiér poprel
Predseda HZDS Vladimír Mečiar kritizuje tender z koalície najviac. V piatok vyhlásil, že keď tému Janušek otvoril na koaličnej rade, predseda SNS Ján Slota mu vulgárne vynadal.„Neviem o niečom takom, že by sa niekto hádal na koaličnej rade ohľadom Janušeka, a to hovorím smrteľne vážne,“ poprel to premiér.
Naznačil, že za nespokojnosťou HZDS môžu byť blížiace sa voľby prezidenta, keď Vladimír Mečiar nemôže „z rôznych osobných, historických dôvodov“ zniesť, že SNS a Smer podporujú znovuzvolenie Ivana Gašparoviča.
Rafaj obhajoval nemožnéSNS ministra naďalej obhajuje. Predseda poslaneckého klubu strany Rafael Rafaj včera v STV na to, že tender bol zverejnený na chodbe na korkovej tabuli, Danielovi Lipšicovi z KDH povedal, že nešlo o žiadnu chodbu. „To je verejná inštitúcia, bolo to na verejnej nástenke, nie na korkovej tabuli.“
Podľa Rafaja podmienky tendra boli štandardné a „neviem, čo môže byť na tom nemorálne“. Nepozná transparentnejší tender, ako bol tento.
Víťazom tendra sa stalo konzorcium firiem Avocat a Zamedia, v ktorých sú nominanti SNS v štátnych inštitúciách a právnik Jána Slotu.
Fico vie, kto stojí za krízou
Kríza bola riadená, aby sa prerozdelilo bohatstvo, vysvetľoval premiér.
Robert Fico sa nestotožňuje s väčšinovým názorom, že aktuálna svetová hospodárska kríza vznikla ako dôsledok poskytovania vysoko rizikových úverov. „Dnes vychádza na povrch, že kríza mohla byť riadená, aby došlo k prerozdeleniu bohatstva, a ja nemám dôvod tejto teórii neveriť,“ povedal v sobotu na sneme Smeru.
O akú teóriu ide, včera hovorkyňa Smeru nevedela povedať. Katarína Kližanová - Rýsová len vyslovila ubezpečenie, že denník SME je dostatočne investigatívny, aby to zistil.
Nikto z oslovených ekonómov, ktorí sledujú súčasný vývoj, si nevedel spomenúť na zdroj, ktorým sa mohol premiér inšpirovať. Viacerí pripustili, že okrajovo sú prítomné aj názory, že za krízou stojí nejaké sprisahanie.
„Existujú rôzne názory na to, ako kríza vznikla,“ povedala analytička Poštovej banky Eva Sárazová. Hovorí, že ona sa skôr prikláňa ku klasickým teóriám, že problémy vznikli pre lacné úvery, ktoré pri raste úrokov neboli ľudia schopní splácať.
Ak premiér myslel to, že tých, ktorí mali niesť dôsledky krízy, teraz zachraňujú vlády, tak by s ním ekonóm z inštitútu Iness Radovan Ďurana skôr súhlasil. Ak však premiér naozaj verí, že kríza bola niekým riadená, potom Ďurana pochybuje o jeho schopnosti rozumieť ekonomike. „Kríza je komplexný jav. Preto slová o riadení prerozdelenia sú neinformovaným zjednodušením zložitých ekonomických javov, ktoré je postavené na triednom videní sveta,“ dodal analytik.
(mož, zz)
![]() Premiérov prejav bol najdôležitejším bodom programu slávnostného snemu. Na konci zožal Robert Fico potlesk postojačky, ktorý odštartoval banskobystrický župan Murgaš. FOTO SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK |