Vymenili ste staré okná za plastové, aby vám do bytu neprúdil zvonku chlad. Na radiátory ste si namontovali merače a úzkostlivo každodenne sledujete spotrebu elektrickej energie, plynu i vody, aby ste čo najviac ušetrili. Napriek tomu možno každý mesiac platíte viac, ako musíte.
Bývate v niekoľkoposchodovom paneláku a pravidelne okrem nájomného a poplatkov za plyn či energie platíte aj poplatky do fondu opráv a za správu domu. Ak sa o dianie pod strechou bytového domu aspoň trochu zaujímate a z času na čas sa vyberiete na domovú schôdzu, získate aspoň letmý prehľad o tom, na aké účely sa peniaze určené do fondu opráv používajú.
Ak si už nenájdete čas na schôdzku spoluvlastníkov bytov, aspoň raz ročne by ste sa z ročného vyúčtovania zinkasovaných prostriedkov mali dozvedieť, či sú zinkasované peniaze na účte v banke alebo boli použité na konkrétny účel.
Ak sa vám niečo na účtoch nepozdáva, mal by ísť váš nezáujem i ostych bokom. Inak sa môže stať, že spolu so susedmi zaplatíte aj za služby, ktoré počas roka vôbec neviedli k zveľadeniu vášho, ale úplne cudzieho paneláku. Alebo zistíte, že financujete aj niečo, na čo ste svojím podpisom nedali súhlas.
Dôveruj, ale preveruj
Majiteľka jedného z bytov v bratislavskom dome prišla na to, že s peniazmi vyhradenými na správu a údržbu ich domu nie je všetko v poriadku, čírou náhodou.
Zaujímala sa, či už na účet prišli peniaze, ktoré fondu dlhovalo niekoľko neplatičov - vlastníkov bytov za predchádzajúce obdobie.
Aby to zistila, musela si posvietiť na celú finančnú agendu, vrátane peňažného denníka či výpisov z banky za dlhší čas, pretože ťarchu nedoplatkov fond prenášal z jedného roku do druhého.
Podrobným skúmaním a prepočítavaním prijatých a investovaných položiek prišla na niekoľko nezrovnalostí. Niekoľkotisícová suma na účte chýbala len preto, že im ju energetická distribučná spoločnosť omylom naúčtovala namiesto vlastníkom bývajúcim v susednom vchode.
Podstatne vyššia však bola suma, ktorá reálne chýbala a preniesla sa zrejme ešte z čias, keď dom spravovalo bytové družstvo. Na to, aby pozorná vlastníčka bytu zistila, v ktorom okamihu sa peniaze z fondu vytratili, a či zámerne alebo omylom, by musela preštudovať podklady spred niekoľkých rokov.
Na ďalší sporný, aj keď úplne odlišný prípad narábania s peniazmi vlastníkov bytového domu v Bratislave upozornila Jana Mikovičová, zástupkyňa Združenia občianskej sebaobrany. Týka sa podozrenia, že vlastníci mesačne už od roku 2007 cez správcovskú spoločnosť platia Štátnemu fondu rozvoja bývania niekoľkotisícové splátky úveru na zateplenie. A to napriek tomu, že o jeho čerpaní väčšina vlastníkov nerozhodla hlasovaním a uznesenie o rozhodnutí nepotvrdila podpisom. Dom pritom zateplili bez úveru. Tento prípad zatiaľ čaká na rozuzlenie.
Dohľad nad správcom
Hoci sa nedá vylúčiť, že na niektoré z netransparentných postupov pri zabezpečovaní správy domu vlastníci aj napriek pozornej kontrole nemusia prísť, treba sa o dohľad nad vlastnými peniazmi aspoň pokúsiť. Do agendy, ktorá sa týka správy domu totiž má právo nazrieť každý vlastník, ktorý podpísal so správcom zmluvu o správe. Podľa zákona o vlastníctve bytov si správca, ktorý nepredloží vlastníkom správu o činnosti aj s finančným vyúčtovaním, nemôže až do ich predloženia nárokovať peniaze za správu. Uvedená právna norma tiež zakotvuje, že vyúčtovanie zálohových platieb za služby spojené s bývaním musí správca predložiť každoročne najneskôr do 31. mája. Posledný májový deň je zároveň posledným termínom, dokedy by mal predložiť správu o činnosti, hospodárení s fondom opráv i stave, v akom sa nachádzajú spoločné časti a zariadenia domu.
Ak máte aj napriek vlastnej kontrole a preverovaniu pochybnosti alebo podozrenia, či vaše peniaze neskončili inde ako mali, Jaroslava Zapletalov z Inštitútu bývania v Bratislave odporúča obrátiť sa aj na audítora.
Kedy treba zbystriť pozornosť
* Ak ste vlastníkmi bytu a na základe dohody nadpolovičnej väčšiny ste sa rozhodli zmeniť správcu či formu správy domu. Prípadné nezrovnalosti sa môžu objaviť pri vyúčtovaní služieb za predchádzajúci rok.
* Ak ste boli nespokojní s tým, ako predchádzajúca správcovská spoločnosť narábala s financiami na účte vášho domu a nahradili ste ju inou, obozretnosť je namieste, ak je v nej človek, ktorý fungoval v spoločnosti, s ktorou ste ukončili zmluvu. Dá sa predpokladať, že problémy s financiami z predchádzajúceho obdobia nebude chcieť riešiť, skôr ich zakrývať.
* Ak sa chcete viac angažovať v rozhodovaní o dianí vo vašom bytovom dome i kontrole spravovaných peňazí a prijmete poverenie zastupovať vlastníkov a kontrolovať aktivity správcu na základe voľby ostatnými vlastníkmi bytov. Ak už svojim podpisom pri preberaní finančnej agendy potvrdíte, že bola v poriadku, neskôr budete mať sťaženú pozíciu, ak sa pri kontrolách objavia finančné nezrovnalosti.
* Ak si na schôdzi vlastníkov bytov odsúhlasíte investície do opráv, mali by ste zistiť, či finančné prostriedky v takej výške, akú potrebujete na účte vášho fondu aj reálne sú.