BRATISLAVA. Ceny energií sa výraznejšie nemenia, energetici však už začínajú upozorňovať, že rozhodnutia regulačného úradu im môžu spôsobiť výrazné problémy v blízkej, ale aj vzdialenejšej budúcnosti.
Ako prvé sa dostaví šetrenie vo vnútri podniku. Bratislavská vodárenská spoločnosť napríklad upozorňuje, že od januára prechádza na krízový manažment. Na budúci rok počítajú s dvomi variantmi úspor. „Buď ostanú platy na súčasnej úrovni, odborári však už hovoria o ich zvyšovaní minimálne o infláciu,“ povedal hovorca vodárov Zenon Mikle. Len náklady na mzdy zvýšené o infláciu o štyri percentá odhadujú vodári na viac ako 20 miliónov korún.
Pravdepodobnejšia je teda druhá možnosť - prepúšťanie. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví im totiž nepovolil rast nákladov. Tie im však porastú spolu o približne 90 miliónov korún. Najviac o 35 miliónov korún zaplatia za elektrinu, plyn a teplo. Pričom najviac im karty zamieša elektrina. Tú totiž úrad reguluje len pre domácnosti a predpokladá sa jej nárast o 23 percent. Vodári v Bratislave rátajú s tym, že skôr ako zisk dosiahnu v budúcom roku stratu.
Pripoja sa tak k ďalším vodárenským spoločnostiam na Slovensku, ktoré už dlhší čas dosahujú stratu. Preto ani neuvažujú nad možnou výplatou dividend akcionárom, ktorými sú mesto Bratislava a obce v jeho okolí. Ak by predsa len nejaký zisk dosiahli, peniaze pôjdu tak ako v minulých rokoch na investície.
Predbežne však počítajú s tým, že investovať do obnovy nebudú. „Súčasný spôsob regulácie prehlbuje rozdiel medzi potrebnými a skutočne dostupnými zdrojmi,“ povedal Mikle.
Problémy, ale menšie
Viaceré energetické spoločnosti však nechcú takto konkrétne hovoriť o možných problémoch po zmrazení cien regulačným úradom. Regulované ceny budú mať síce podľa hovorkyne Východoslovenskej energetiky Andrey Danihelovej vplyv na hospodárenie firmy, ale „ako regulovaný subjekt ich musíme zohľadniť vo svojom finančnom či investičnom pláne na budúci rok“.
Dosah zmrazenia cien pre domácnosti však nemusí byť pre energetické spoločnosti až taký problematický, keďže ceny plynu a elektriny pre firmy s výnimkou teplární úrad nereguluje.
O pravdepodobne menšom probléme, ako majú vodári, hovorí aj fakt, že Východoslovenská energetika plánuje na budúci rok preinvestovať 1,4 miliardy korún, čo je o sto miliónov korún menej ako v tomto roku. Nepredpokladajú ani to, že by nevyplatili akcionárom dividendy. „Zatiaľ vedenie firmy predpokladá, že tak ako v iných rokoch dôjde k ich výplate aj v budúcom roku,“ povedala Danihelová.
Podobne reagovala Západoslovenská energetika. „Rozsah negatívneho dosahu ukáže až prax. Tá sa bude musieť vyrovnať s tým, že regulátor na rok 2009 znížil náklady na dodávku o dve tretiny v porovnaní s týmto rokom,“ povedal Peter Kimijan zo spoločnosti. Prepúšťať sa však spoločnosť nechystá, žiadne zmeny nepredpokladá ani v prípade výplaty dividend. Či sa regulované ceny nejako dotknú možných investícií, však zatiaľ povedať nevedel. Vedenie firmy bude o nich rozhodovať až koncom decembra.
Istým vysvetlením, prečo nové ceny elektriny nemusia spôsobiť distribučkám až také problémy, je to, že napríklad klesli poplatky za prístup do prenosovej sústavy. „Tieto poplatky, ktoré platia Slovenské elektrárne aj distribučky, sa v globále znížia,“ povedal hovorca štátnej spoločnosti Slovenská elektrizačná prenosová sústava Igor Galo. Regulačný úrad totiž stanovuje aj maximálne ceny týchto poplatkov. „Vďaka tomu by mohla klesnúť aj cena pre konečného odberateľa,“ povedal Galo. Tým sa však otvára otázka hospodárenia a investícií prenosovej sústavy.
O ziskoch a stratách SPP
Ako zasiahne regulácia „najväčšieho nepriateľa“ - Slovenský plynárenský priemysel, nechcela jeho hovorkyňa Dana Kršáková konkretizovať. „Ťažko to predpovedať. Realitu skutočného vývoja nákupných cien uvidíme až v roku 2009.“ Dosah na hospodárenie firmy bude totiž vo významnej miere závisieť od toho, ako sa v skutočnosti budú vyvíjať ceny ropy, ropných produktov a kurz dolára voči euru. Plynári však očakávajú, že regulované ceny pre domácnosti nepokryjú ani náklady spojené s dodávkou plynu. Plynárenskému priemyslu vraj v regulovaných segmentoch hrozí z toho dôvodu strata aj v roku 2009. Dohnať ju môže napríklad v cenách pre podnikateľov. Až do času, keď im to vláda zatrhne reguláciou energií aj pre priemysel. Tá je podľa premiéra Roberta Fica už na dohľad.