BRATISLAVA. Americká ekonomika stratila v novembri viac ako pol milióna pracovných miest. Ide tak o najväčšie prepúšťanie za posledných 34 rokov.
Svetové burzy na to reagovali veľkým prepadom.
Miera nezamestnanosti stúpla v novembri na 6,7 percenta z októbrových 6,5 percenta. Tieto údaje potvrdili podľa analytičky spoločnosti nextFinance Markéty Šichtařovej to, že ešte určitý čas potrvá, kým sa najväčšia svetová ekonomika dostane z recesie.
Rekordný úbytok pracovných miest zaznamenala v novembri aj Kanada. Miera nezamestnanosti sa zvýšila na 6,3 percenta. V októbri to bolo o desatinu percentuálneho bodu menej. O prácu prišlo vyše 70tisíc ľudí, čo je najviac za posledných 26 rokov. Najväčšie prepúšťanie bolo v provincii Ontario, ktorá je centrom spracovateľského a automobilového priemyslu krajiny a je tak najviac postihnutá poklesom rastu ekonomiky pre finančnú krízu.
Podľa niektorých ekonómov ide v Kanade len o prvú vlnu prepúšťania. V budúcom roku sa očakáva pokračovanie prepúšťania aj v Spojených štátoch v dôsledku obmedzovania úverov firmám a klesajúcej produkcie najväčších podnikov, ako sú automobilka General Motors, banka Citigroup či telekomunikačný gigant AT&T.
Šéfovia amerických automobiliek General Motors, Ford a Chrysler vo štvrtok opäť žiadali o pomoc od vlády vo výške 34 miliárd dolárov. Podľa agentúry TASR však vláda za pôžičku požaduje od koncernov predpripravený bankrot a reštrukturalizačný plán.
Správa o nezamestnanosti stiahla včera dolu aj ceny ropy, ktoré klesli k hranici 42 dolárov za barel, čím sa dostali na najnižšiu hodnotu od januára 2005.
Správa o nepriaznivom vývoji nezamestnanosti v USA posilnila kurz dolára voči euru, ktoré spadlo o sedem desatín percenta na 1,268 dolára za euro.
Pod pokles eura sa podpísali tiež oslabené európske akcie a zníženie počtu výrobných objednávok v Nemecku v októbri o 6,1 percenta. „Dolár sa znova vrátil na posilňujúcu dráhu voči euru. Prichádzajúce vlny nedôvery voči svetovej ekonomike mu svedčia,“ povedala Šichtařová. Čím horšie údaje, tým väčšia nedôvera a tým lepšie pre dolár, dodala. Podľa nej pomohlo doláru aj znižovanie úrokových sadzieb v Európe.
Na zverejnené údaje o prepúšťaní zareagovali včera poklesom aj akciové trhy.
Americký index Dow Jones strácal napoludnie newyorského času vyše dvoch percent. Európske burzy ťahalo dole aj štvrtkové zníženie úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou. Nemecká burza stratili štyri percentá, britská tri a francúzska až päť percent.
„Mnohí investori počítali s miernejšou úpravou úrokových sadzieb,“ zhodnotila situáciu na finančných trhoch Šichtařová.
Podľa nej európski investori hľadajú v každej správe zlé stránky, čo svedčí o pesimizme v Európe. „V každom prípade pre Európu platí, že akciové trhy ešte nedosiahli dno,“ povedala.
Autor: čtk,zz