BRATISLAVA. Zverejnenie tendra na nástenke ministerstva výstavby v hodnote 3,6 miliardy korún je v rozpore s nariadením Európskej komisie. Hrozí nám za to pokuta vo výške štvrtiny z hodnoty zákazky.
Už v auguste to zistila kontrola ministerstva financií, ktoré ovláda Smer. Tender na poradenské, prekladateľské a právne služby vyhralo konzorcium, v ktorom sú spoločnosti Avocat a Zamedia. Juraj Hatvany z Avocatu zastupuje predsedu Jána Slotu v súdnych sporoch a Slota sa nedávno priznal, že má v Zamedii vplyv, keď dosiahol, aby z nej odišiel jeho priateľ zo Žiliny Viktor Tretina.
Hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál predvčerom povedal, že v tendri sú určité nezrovnalosti. Denník SME má dokumenty, ktoré dokladujú vážnosť výhrad.
Tým, že niekoľkomiliardovú súťaž zverejnilo ministerstvo len na nástenke vo svojich priestoroch, malo porušiť zákon o verejnom obstarávaní aj predpisy Európskej únie. „Výzva bola uverejnená iba na oznamovacej tabuli ministerstva výstavby, čo vzhľadom na význam a predpokladanú hodnotu zákazky považujeme za zverejnenie nedostatočné a v rozpore s Výkladovým oznámením Komisie č. 2006/C 179/02, aj v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní,“ napísalo ministerstvo financií.
Ministerstvo financií kritizovalo aj podprahovú metódu a to, že z podkladov, ktoré ukázalo ministerstvo výstavby, sa nedá zistiť, či bola zvolená oprávnene. „Nie je možné posúdiť správnosť postupu verejného obstarávania.“
Pri obhajobe tendra v utorok na tlačovke SNS pomáhal Janušekovi a Slotovi generálny riaditeľ Agentúry na podporu regionálneho rozvoja Igor Štefanov. Záležitosti okolo tendra na manažovanie eurofondov pritom nepatria do jeho pôsobnosti. Za tie formálne zodpovedá generálny riaditeľ sekcie stratégie rozvoja regiónov Michal Sántai.
Viaceré zdroje z ministerstva aj mimo neho, ktoré chcú zostať v anonymite, tvrdia, že ani prípadné odvolanie Janušeka nič na chode ministerstva nezmení. „On je tam bábka, ministerstvo riadi Štefanov,“ povedal jeden z nich.
Ministerstvo výstavby včera na otázky SME odpovedalo, že bude odpovedať v zákonnej lehote - čo je 11 dní.
Ministerstvo financií v kontrole narazilo na rozpor: v zápisniciach z tendra sa hodnota zákazky vyčíslila na 590 miliónov korún, pričom v oznámení o výsledku súťaže zaslané jednému z členov víťazného konzorcia, sa uvádza 3,6 miliardy korún. Ministerstvo pre chýbajúce doklady konštatovalo, že „nie je možné posúdiť správnosť vyhodnotenia ponúk“.
Ministerstvo financií opatrenia proti ministerstvu necháva na ÚVO: „Môžeme mať výhrady, ale rozhodujúce slovo má Úrad pre verejné obstarávanie.“
Predseda vlády Robert Fico v stredu povedal, že ak sa zistia v tendri pochybenia „naozaj pochybenia, aj etického charakteru“ nebude váhať. Jeho hovorkyňa včera povedala, že kontrola jeho straníckeho kolegu ministra financií Jána Počiatka nie je podstatná, počká si na výsledky ďalších kontrol. ÚVO a NKÚ. „Úrad vlády ani predseda vlády nie sú účastníkom certifikačného overovania, preto sa k nemu nemôžeme vyjadrovať.“
Zákazku už má na stole Brusel
Na úradníčku Európskej komisie zodpovednú za eurofondy na Slovensku čakajú v Bruseli sťažnosti.
Európska komisia vie o netransparentnom tendri ministra výstavby Mariana Janušeka z SNS na 3,6 miliardy korún a zrejme sa ním bude zaoberať.
„V tejto veci sme dostali už niekoľko sťažností. Postúpili sme to príslušnému oddeleniu pre Slovensko,“ hovorí Madeleine Mahovská, z úradu komisárky pre regionálnu politiku.
Na úrad sa nedávno obrátil aj europoslanec za KDH Ján Hudacký. Sabine Bourdyová, šéfka oddelenia generálneho riaditeľstva komisie pre Slovensko, sa k sťažnostiam dostane až po návrate z pracovnej cesty do Bruselu.
„Som si takmer istý, že Európska komisia i európsky úrad boja proti podvodom tento prípad prešetria,“ hovorí bývalý štátny tajomník ministerstva financií Vladimír Tvaroška (za SDKÚ).
Podľa neho neboli v tendri dodržané základné princípy verejného obstarávania ako efektívnosť a transparentnosť, ktoré vyžadujú tak európske, ako aj slovenské zákony.
Hoci Európska komisia nesmie zasahovať do výberu projektov, môže prešetriť, či spôsob výberu spĺňa štandardy transparentnosti.
„To by Európsku komisiu oprávňovalo prešetriť prípad vlastnou kontrolou a kontrolou Európskeho dvora audítorov,“ hovorí Constantina Avraamová z tlačového oddelenia regionálnej politiky. V prípade ak kontrola zistí porušenia, hrozia Slovensku sankcie.
Martina Kováčová
Chyby, ktoré našla kontrola
nebola predložená dokumentácia, na ktorej základe by bolo možné overiť, aký je pomer prioritných a neprioritných služieb, a preto sa nedá povedať, či bol spôsob výberu obstarávania v poriadku
obstarávateľ (ministerstvo) by malo preukázať, ako stanovilo predpokladanú hodnotu zákazky a pomer prioritných a neprioritných služieb
v ponuke víťazného konzorcia sú len jednotkové ceny, na základe čoho nie je možné stanoviť celkový objem služieb, preto sa nedá určiť, či bol správny postup obstarávania víťaza
Európska komisia pri tendroch vyžaduje dodržiavanie povinnosti transparentnosti, ktorú treba zabezpečiť zodpovedajúcim stupňom zverejnenia tendra
na dosiahnutie transparentnosti odporúča zverejnenie informácie o tendroch v masovokomunikačnom prostriedku
kontrola konštatuje, že vzhľadom na veľkosť zákazky, oznámenie o tendri na informačnej tabuli ministerstva je v rozpore s tým, čo vyžaduje Európska komisia aj zákon
za nepriehľadný tender nám hrozí pokuta vo výške 25 percent z hodnoty kontraktu
zápisnica z otvárania obálok obsahuje súčet poskytnutých služieb za 500 miliónov korún , v oznámení o výsledku tendra je však suma 3,6 miliardy korún
(Krátený súhrn kontroly ministerstva financií)
V tejto veci sme dostali už niekoľko sťažností. Postúpili sme to príslušnému oddeleniu pre Slovensko.
Madeleine Mahovská, Úrad komisárky pre regionálnu politiku
Minister nedodržal vlastné pravidlá
Ministerstvo výstavby žiada od uchádzačov o eurofondy aj pri nízkych sumách predloženie aspoň troch cenových ponúk. Samo niečo také pri rekordnej sume nedodržalo.
Minister výstavby Marián Janušek z SNS chce od iných, aby boli transparentní, ale on sám nie je.
Janušek žiada v príručke, ktorú sám schválil, dodržiavanie takých transparentných pravidiel, ktoré nevyžaduje ani zákon o verejnom obstarávaní.
Konkrétne chce, aby žiadatelia o eurofondy, teda napríklad obce, museli preukázať, že o zákazke rokovali minimálne s tromi záujemcami.
Takúto povinnosť dáva Príručka pre žiadateľa v rámci regionálneho operačného programu na roky 2007 až 2013.
Prečo to minister sám nedodržal pri zákazke za 3,6 miliardy korún, nepovedal. „Na otázky odpovieme v zákonom stanovenej lehote,“ povedala Janušekova hovorkyňa Dagmar Vanečková.
Tlačový zákon schválený touto vládou hovorí, že orgány verejnej moci sú povinné informovať verejnosť o svojej práci „včasne“.
Predseda vlády Robert Fico už ministerstvo za zlú komunikáciu kritizoval.
Ministerstvo vybralo víťaza tendra takzvanou podprahovou metódou. Za 3,6 miliardy korún ešte nikto pred ním podprahovo neobstarával.
Tak sa bežne obstarávajú zákazky s nízkymi hodnotami.
„Aj pri takýchto zákazkách treba okrem zákona o verejnom obstarávaní dodržiavať aj ďalšie pravidlá pre nakladanie so Štrukturálnymi fondmi,“ myslí si riaditeľ Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť a bývalý štátny tajomník ministerstva práce za SDKÚ Miroslav Beblavý.
Megatender chce ministerstvo financovať práve z eurofondov. Pravidlá transparentnosti nad rámec zákona vyžaduje od krajín Európska komisia.
Ministerstvo výstavby sa ich rozhodlo vylepšiť práve povinnosťou predkladať tri cenové ponuky.
Ministerstvo však tým, že tender zverejnilo na nástenke, znemožnilo uchádzačom dozvedieť sa o ňom a prihlásiť sa. V tendri bol len jeden záujemca blízky predsedovi SNS.
„Pravidlo, ktoré ministerstvo výstavby vyžaduje od všetkých prijímateľov peňazí zo Štrukturálnych fondov, samo voči sebe nedodržalo. Keby to urobil ktorýkoľvek žiadateľ, napríklad škola, tak by mu ministerstvo nikdy takéto faktúry nepreplatilo, aj keby išlo o nákup vzdelávania za 200tisíc korún,“ povedal Beblavý.
Monika Tódová